آموزش ساخت شمع در خانه

آموزش ساخت شمع در خانه

آموزش ساخت شمع در خانه :شاید بسیاری از شما عزیزان کنجکاو باشید که بدانید آیا میشود در خانه نیز برای خودمان شمع داشته باشیم و خودمان سازنده ی آن باشیم ؟به همین دلیل در مقاله قصد داریم تا شما را با انواع روشهای ساخت شمع در خانه آشنا کنیم پس با ما همراه باشید……

مواد لازم برای شمع سازی در خانه

پارافین
رنگ یا مداد شمعی
ظرف مناسب برای ذوب کردن پارافین
نخ فتیله
شیشه یا قالب با فرم دلخواه
عطر مخصوص شمع
مداد
پایه فلزی

آموزش درست کردن انواع شمع رنگی و معطر و شیک در خانه

مراحل آموزش درست کردن شمع در لیوان

مرحله اول؛ ذوب کردن پارافین به روش بن ماری

برای شمع‌سازی در منزل می‌توانید پارافین‌های گوناگونی مثل قالبی، ژله‌ای، کریستالی، پولکی و … را از فروشگاه‌ها و هایپرمارکت‌ها خریداری کنید. همچنین از پارافین شمع‌های قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شوند هم می‌توانید استفاده کنید.

پارافین را به روش بن ماری (حرارت غیر مستقیم) ذوب کنید چون در صورت قرار دادن پارافین روی شعله مستقیم به خاطر پایین بودن نقطه اشتعال، احتمال آتش‌سوزی وجود دارد. برای این کار باید پارافین را در یک ظرف مناسب بریزید. سپس روی بخار کتری یا داخل آب جوش قرار دهید تا ذوب شود.ذوب کردن شمع به روش بن‌ ماری، هر چند کمی طول می‌کشد ولی ایمن‌ترین راه برای ذوب کردن پارافین جامد برای شمع سازی در منزل است.

آموزش ساخت شمع در خانه

آموزش ساخت شمع در خانه

مرحله دوم؛ قرار دادن فتیله در پارافین ذوب شده

در این مرحله از آموزش شمع سازی فتیله را به پایه فلزی مخصوص گره بزنید و به پارافین آغشته کنید و ته ظرف بگذارید. اجاره دهید پایه، خودش را بگیرد. سپس فتیله را دور یک مداد بپیچید و بالای شیشه قرار دهید.

مرحله سوم؛ اضافه کردن عطر به پارافین

در مرحله سوم از آموزش ساخت شمع در خانه وقتی پارافین به طور کامل ذوب شد، حدود ۱۵ دقیقه بگذارید تا کمی از دما بیفتد و وقتی پارافین خنک شد، عطر را اضافه کنید. حواستان باشد که اگر زودتر از این اضافه کنید، عطر بخار می‌شود.

مرحله چهارم؛ آماده سازی شمع

در این مرحله از شمع سازی در خانه پارافین را در شیشه مورد نظرتان بریزید. به مدت یک شبانه روز، ظرف را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود و خود را بگیرد. فتیله را از دور مداد باز کنید و اضافه آن را بچینید. بهتر است فتیله را بلند بگیرید و ۳ تا ۴ سانتی‌متر خارج از شمع باشد.

روش دوم آموزش درست کردن شمع قالبی

برای شمع‌‌‌هایی که می‌خواهید خارج از قالب باشند، روش ساخت شمع فرق دارد. برای این شمع‌ها باید از پارافینی استفاده کنید که تراکم و استحکام بیشتری دارد. در این زمینه می‌توانید از توصیه فروشنده‌های وسایل مخصوص شمع‌ سازی در خانه هم بهره بگیرید.

مراحل درست کردن شمع قالبی در خانه

مرحله اول؛ چرب کردن قالب شمع

در اولین مرحله از آموزش مرحله به مرحله شمع سازی در خانه باید داخل قالب مورد نظرتان را با کمی روغن چرب کنید. این کار موجب می‌شود تا موقع خارج کردن شمع بعد از پایان کار با مشکل مواجه نشوید. برای درست کردن شمع از قالبی استفاده کنید که طرح آن را دوست دارید و دلتان می‌خواهد شمع‌تان به این شکل درست شود.

مرحله دوم؛ آماده کردن مواد لازم برای شمع

برای شمع سازی در منزل می‌‌توانید از جعبه آبمیوه و لیوان کاغذی و سیلیکونی به عنوان قالب شمع استفاده کنید. البته قبل از کار، حتماً قالب‌ها را به خوبی بشویید و خشک کنید. سپس طول فتیله را به دلخواه انتخاب کنید و مانند روش ۱، بقیه مراحل را انجام دهید.

مرحله سوم؛ ریختن پارافین در قالب مورد نظر شمع

در این مرحله از درست کردن شمع در خانه باید پارافین را در قالب بریزید. هنگام ریختن پارافین در قالب، حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر از سر قالب را خالی بگذارید.

آموزش ساخت شمع در خانه

آموزش ساخت شمع در خانه

مرحله چهارم؛ خارج کردن شمع از قالب

در این مرحله از ساخت شمع‌های تزئینی در خانه، وقتی پارافین به حالت نیمه جامد در آمد، اگر قالب شما پلاستیکی نازک یا کاغذی است، ۴ یا ۵ سوراخ روی آن ایجاد کنید تا بعد از خشک شدن ترک برندارد. بقیه پارافین را داخل قالب بریزید و اجازه دهید کاملاً خودش را بگیرد.سپس شمع را از قالب درآورید و اگر به راحتی جدا نشد، زمان بیشتری صبر کنید. در پایان فتیله را در ارتفاع ۱ تا ۱/۵ سانتی‌متری از سر شمع بچینید.

مراحل شمع سازی با مداد شمعی در خانه

مرحله اول؛ تمیز کردن مداد شمعی‌ها

در اولین مرحله از شمع سازی در منزل با مداد شمعی باید مداد شمعی‌ها را تمیز کنید و اگر کاغذ دور آن قرار دارد، جدا کنید.

مرحله دوم؛ ذوب کردن مداد شمعی‎‌ها

در دومین مرحله از آموزش شمع سازی رایگان با مداد شمعی باید مدادها را به قطعات کوچک تقسیم کنید تا راحت‌تر ذوب شوند. مداد شمعی را در پارافین ذوب شده که هنوز روی حرارت است، بریزید و به هم بزنید تا کاملاً مخلوط و یکدست شوند.

مرحله سوم؛ اضافه کردن عطر به پارافین

در این مرحله از شمع سازی در خانه باید ۱۰ دقیقه بعد از اینکه مدادها کاملاً ذوب شدند و پارافین خنک شد، عطر را اضافه کنید. همان‌طور که گفته شد اگر عطر را زود به پارافین داغ اضافه کنید، بخار می‌شود.

آموزش ساخت شمع در خانه

آموزش ساخت شمع در خانه

مرحله چهارم؛ قرار دادن فتیله در شمع

فتیله را در وسط قالب، مانند روش‌های قبل قرار دهید و با مداد ثابت نگه دارید. پارافین را در قالب بریزید و بعد از سرد شدن کامل، فتیله را ۲ تا ۳ سانتی‌متر کوتاه کنید. از آن جایی که مداد شمعی‌ها خودشان رنگی هستند، برای درست کردن شمع با مداد شمعی به رنگ نیاز ندارید.

 

مطالب مرتبط:

معرفی برند ژوپینگ

معرفی گوشیiPhone 15

اصول نگهداری از مرغ کرچ

درمان اسکار زخم، بخیه با لیزر

شرکت اپل