خواص انجیر

خواص انجیر

خواص انجیر :انجیر دارای طبیعت گرم و تر بوده و زیاد میوه مغذی میباشد.انجیر چاق کننده بوده، ملین و کاهنده خشم میباشد. برای بهبود درد و خشونت سینه، تکرر ادرار مفید میباشد هم چنین تقویت کننده کبد هم میباشد.انجیر همراه با بادام و پسته، افزاینده قدرت تعقل و مقوی بدن های ضعیف میباشد.انجیر میوه ای مقوی و شیرین میباشد که در قرآن به آن قسم خورده شده میباشد.

نام عربی آن ” تین ” و نام انگلیسی آن ” “FIG”می باشد.درخت انجیر بومی آسیای غربی و كشورهای مدیترانه میباشد و از آن جا به عربستان ، سوریه و فلسطین اشغالی برده شده میباشد .انجیر درختی میباشد با ورق های زرد و پنجه ای و به رنگ سبز خاكستری كه بلندی آن تا 6 متر می رسد و به دلیل عدم مقاومت در مقابل سرمای شدید ، در مناطق معتدله و گرمسیر كشت میشود.

درخت انجیر معمولا از سال چهارم آغاز به میوه دادن می كند و تا سن 20 سالگی میوه میدهد.1 متخصص طب سنتی گفت: انجیر چاق کننده، ملین و کاهنده خشم میباشد. هم چنین برای بهبود درد و خشونت سینه، تکرر ادرار مفید میباشد و در نهایت تقویت کننده کبد هم میباشد.

ارزش غذایی انجیر

انجیر، قند زیادی دارد. ۵۰ درصد انجیر خشک را قند تشکیل میدهد. هم چنین منبع خوبی از پتاسیم ، منیزیم ، کلسیم ، فسفر و ویتامین های C , B , A میباشد.انجیر منبع غنی فیبر غذایی میباشد. لیگنین 1 نوع فیبرغذایی غیرمحلول میباشد که به مقدار فراوان در انجیر وجود دارد و نقش عمده ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد.انجیر منبع غنی فیبر غذایی و هم منبع خوبی از منیزیم ، کلسیم ، فسفر و ویتامین های C , B , A میباشد.

خواص انجیر

خواص انجیر

سایر خواص غذایی انجیر عبارتند از :

۱- از انجیر میتوان در رژیم های غذایی خاص مثل رژیم کم چربی ، کم سدیم ، پرفیبر ، کاهش وزن ، دیابتی و حتی رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده نمود.

۲- انجیر سدیم و چربی ندارد و همچون سایر میوه ها بدون کلسترول میباشد.

۳- ۴۰ گرم انجیر تازه یا 1 چهارم لیوان از خرد شده ی آن، معادل 1 واحد میوه میباشد.

۴- ۵/۱ عد انجیر خشک معادل 1 واحد میوه یا ۱۵ گرم کربوهیدرات میباشد که کربوهیدرات آن از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده میباشد.

۵- انجیر، فیبر غذایی بالایی دارد و هر واحد آن ۲۰ درصد نیاز روزانه را تأمین میکند که بیشتر از هر نوع میوه تازه یا خشک میباشد.

۶- انجیر بیشتر از سایر میوه ها املاح دارد. ۴۰ گرم انجیر تازه دارای ۲۴۴ میلی گرم پتاسیم ( ۷ درصد نیاز روزانه ) ، ۵۳ میلی گرم کلسیم ( ۶ درصد نیاز روزانه ) و ۲/۱ میلی گرم آهن ( ۶ درصد نیاز روزانه ) میباشد.

خواص درمانی انجیر

انجیر از پیشنهاد طب کهن ایران ، گرم و تر میباشد .

– انجیر تعرق بدن را فراوان می كند .

– ادرار آور میباشد . اگر ترشح ادرار كم باشد ،خوردن انجیر سبب ازدیاد آن میشود .

– حرارت بدن را كاهش میدهد .
– چاق كننده میباشد و برای آنهایی كه میخواهند وزن اضافه كنند زیاد مفید میباشد . بدین منظور میتوان آن را با شیر مخلوط كرد و در بین غذاها خورد.

– انجیر ( تازه یا خشک ) یبوست را برطرف می كند و یكی از برترین میوه ها برای تمیز كردن روده بزرگ و رفع یبوست میباشد . در کهن برای از بین بردن یبوست از شربت انجیر استفاده می كردند .

– برای درمان ناراحتی های سینه حدود ۲۰ گرم از خرما ، عناب ، انجیر خشك و مویز را با هم مخلوط كرده و آسیاب می کنند. بعدا این پودر را با یك لیتر آب می جوشانند تا حجم آن به نصف برسد . از این جوشانده میتوان به مقدار 3 فنجان در روز مصرف کرد .

– جوشانده انجیر خشك درمان كننده التهاب مجاری دستگاه تنفسی ، كلیه ، ذات الریه ، ذات الجنب ، سرخك ،مخملك و آبله میباشد .

– جوشانده غلیظ انجیر خشک برای رفع سرماخوردگی زیاد مفید میباشد و غرغره نمودن آن گلودرد را برطرف میکند.

پیشنهاد پیامبر و امامان در مورد خواص انجیر :

*رسول گرامی اسلام (ص) خواص زیر را برای انجیر بر شمرده اند و مسلمانان را به خوردن آن ترغیب کرده اند :

– انجیر میوه ای بهشتی میباشد که بواسیر را قطع میکند.

– انجیر نقرس را معالجه میکند.

– انجیر، قوای جنسی را فراوان میکند و رطوبت و سردی را که موجب ضعف نیروی آمیزش میباشد ، برطرف مینماید.

*حضرت علی (ع) می فرمایند : انجیر برای باد قولنج مفید میباشد. در روز از آن فراوان بخورید ، اما در شب کم بخورید.

* در حدیثی از امام محمد باقر (ع) آمده میباشد که فرمود:

بر کبد “حزقیل” پیامبر زخمی ظاهر شد که او را آزار می داد. خداوند به او وحی نمود که شیره انجیر را بگیر و بر سینه خود بمال. وی هم اینکار را انجام داد و بهبود یافت.

* در حدیثی ازامام رضا (ع) چنین آمده میباشد که :

انجیر بوی بد دهان را از بین می برد ؛ استخوان را محکم می سازد؛ سبب رویش مو میشود ؛ درد را بر طرف میکند و با وجود انجیر دیگر به دارو احتیاج نیست.

 

خواص انجیر

خواص انجیر

مضرات

همواره مهم است که افراد در مصرف هر نوع مواد غذایی، به خصوص میوه‌ها و سبزیجات، اندازه و شرایط خود را در نظر بگیرند. هر گونه مصرف بیش از حد ممکن است برخی از افراد را تحریک کرده و به مشکلاتی منجر شود. همچنین، افراد مبتلا به بیماری‌های خاصی ممکن است نیاز به محدودیت در مصرف برخی مواد غذایی داشته باشند.

در مورد انجیر، هرچند که این میوه فواید زیادی دارد، اما نکاتی همانند افراز قند خون را بالا می‌برد که برای افراد مبتلا به دیابت ممکن است مضر باشد. همچنین، برخی افراد ممکن است به دلیل مشکلات معده و روده یا برخی بیماری‌های خاص، نتوانند انجیر را به راحتی هضم کنند.