تکثیر پتوس

تکثیر پتوس

تکثیر پتوس : خیلی راحت میتونید با رعایت نمودن چند نکته کوچیک میتونید تکثیر پتوس را در خانه انجام بدید، ما در ادامه به همراه یک ویدیو کامل به شما روشهای تکثیر پتوس در خاک و آب رو آموزش میدیم، اگر یار دارید که خودتون در خانه اینکار رو انجام بدید پس با ما همراه باشید تا فوت و فن کار رو یاد بگیرید.

تکثیر پتوس به روش تقسیم بوته

پتوس یکی از زیباترین و هم چنین مقاومترین گیاهان آپارتمانی میباشد که نگهداری اون خیلی راحت هست و شما میتونید به راحتی اون رو در خانه نگهداری نمایید.این گیاه رو بیش بصورت آویز استفاده می کنند و یا روی میز قرار میدن. برگهای این گیاه بصورت قلبی شکل و در 2 نوع معمولی و ابلق وجود دارد.

روشهای تکثیر پتوس در خانه

تکثیر پتوس به روش قلمه در ۳ روش مختلف انجام میشه، تکثیر به روش قرار دادن قلمه در خاک، آب و هم چنین به روش تقسیم بوته. توجه داشته باشید که این گیاه در نور کم مقاوم بوده و به عنوان برترین گیاه برای اداره ها، کارخانه جات و اتاق های کم نور استفاده میشه. تکثیر پتوس از راه قلمه زدن گیاه زیاد آسان میباشد و قلمه ها به راحتی ریشه‌دار می شوند.

تکثیر پتوس(قسمت اول)

تکثیر پتوس(قسمت اول)

برترین وقت تکثیر پتوس

اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان برترین وقت برای قلمه زدن پتوس میباشد، اما اگر در داخل خانه و آپارتمان میخواهید قلمه زدن و تکثیر این گیاه رو انجام بدید هر فصلی از سال میشه اینکار رو انجام داد.

نکته مهم در ریشه دار نمودن پتوس در آب

توجه داشته باشید که ریشه های گیاه زمانی در آب ریشه دار می شوند به مراتب ضعیفتر از زمانی هستند که در خام ریشه دار می شوند اما برای افرادی که تازه اقدام به نگهداری و تکثیر گیاها اپارتمانی می کنند برترین روش ریشه دار کرن در آب میباشد.

نحوه قلمه زن پتوس

در ادامه مرحله به مرحله به شما نحوه قلمه زدن پوتوس رو آموزش میدیم و میتونید ویدیو مراحل را هم مشاهده نمایید.

مرحله ابتدا انتخاب قلمه

برای قلمه زدن اول 1 ساقه برنا و شاداب رو برگزینید که میبایست طولی حدود ۱۵ سانتی متر داشته باشد و بعدا با 1 چاقو یا قیچی تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادری جدا نمود، توجه داشته باشید که محل برش خیلی مهمه شما همانطور که در عکس ذیل میبینید از ذیل هر گره (که دورش را دایره قرمز کشیدم) گیاه را ببرید.

مرحله دوم قرار دادن قلمه ها در آب

میبایست قلمه ها را بذاریم تو آب جوشیده سرد شده طوری که انتهای قلمه ها به کف ظرف نخوره (چون اینطوری انتهای ساقه گند میکنه اگر با انتهای لیوان تماس داشته باشه سبب گندیدگی قلمه ها میشه) و بهتر این که توی آب یه تکیه زغال هم بندازید این کار مانع از خراب شدن قلمه میشه. هر وقت آب ظرف کم شد دوباره آب جوشیده سرد شده بهش اضافه میکنید.

من کف ظرفم سنگ ریزه ریختم که انتهای قلمه هام به ظرف نخوره. بهتره که قلمه ها یه سانت ریشه دار شدن اونا را بکاریم وگرنه به محیط آب عادت میکنن و بعد که میرن تو خاک از بین میرن.

تکثیر پتوس(قسمت اول)

تکثیر پتوس(قسمت اول)

نکته مهم :

بهتراست قلمه‌ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. هر چند بهار مناسبترین وقت برای ازدیاد پوتوس میباشد ولی در داخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر کرد. برترین درجه حرارت برای ریشه‏ زایی قلمه‏ ها ۲۱ درجه سانتی‏گراد میباشد.

قلمه زدن پتوس و کاشت اون در خاک

برای تکثیر شما می توانید قلمه‌ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر، با 1 چاقوی تیز جدا نمایید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و یا هر۳تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر وقلمه، بکارید.

خاک را مرطوب نمایید و گلدانها را در نور متناسب و دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگاه دارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. ریشه دهی یک ماه یا بیش طول خواهد کشید. گیاهانی که در بهار تکثیر شده‌اند، انبوه‌تر و شکیل‌تر می‌باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه نابجا می‌کند.پ

تکثیر پتوس به روش تقسیم بوته

شما میتونید برای تکثیر پوتوس از تقسیم بوته هم استفاده نمایید به این شکل که گیاه را به آرامی از گلدان خارج کنید. خاک اطراف ریشه را تکان بدهید. و قسمت های مناسبی از بوته را جدا نمایید. حالا هر 1 از قسمت ها را در گلدانی جداگانه بگذارید. دور ساقه را با خاک بپوشانید. و آبیاری نمایید. به همین راحتی و خوشمزگی

از چه خاکی برای تکثیر پتوس استفاده کنیم؟

تلاش نمایید از خاکی سبک با زهکشی بالا برای این گیاه استفاده نمایید چون خاک سنگین موجب کم شدن رشد گیاه میشه، پس بهتره از خاک های آماده برای اینکار استفاده نمایید.

تکثیر پتوس

تکثیر پتوس

دمای متناسب برای قلمه پتوس چقدره؟

تلاش نمایید قلمه ها را در محلی با نور کم و دمای حدود ۱۸ الی ۲۰ درجه نگهداری نمایید و بعد از ریشه دهی و کاشت در گلدان آنان را به محلی با نور فیلتر شده منتقل نمایید، دمای محل نگهداری بعد از ریشه زدن و کاشت در خاک گلدان میتونه تا ۲۵ درجه سانتی گرا بالا بره اما تعداد دفعات آبیاری را زیاد شدن بدهید.

نور متناسب برای پتوس چقدر باشه؟

این گیاه به نور کم مقاوم هست اما اگر یار دارید که پتوس شما ابلق بشه حتما در محلی با نور فراوان اما فیلتر شده و غیر مستقیم قرار بدید.

آیا تکثیر از پتوس ابلق به ما گیاه ابلق میده؟

همانطور که در بالا گفتیم این نور هست که گیاه شما رو ابلق یا غیر ابلق میکنه پس نحوه تکثیر نمیتونه تاثیر داشته باشه اما انواع پتوس همچون پتوس مرمری که متفاوت از این موضوع هستند.

 

مطالب مرتبط:

مراقبت‌ های پس از ریموو ژلیش ناخن

شرکت خودروسازی Volvo

آموزش ساخت شمع در خانه

معرفی 10کامیون برتر در سال 2023

معرفی گوشیiPhone 15