صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه : استان کرمانشاه یکی از استان های باستانی ایران است. مردم کرمانشاه افراد زیاد هنرمند و متبحری هستند به همین دلیل این استان دارای صنایع دستی فراوانی است. کرمانشاه را می توان جزو اولین خاستگاه های بشر دانست که توسط تهمورث دیوبند – پادشاه افسانه ای پیشدادیان بنیانگذاری شده است. وی بافندگی، ریسندگی و صنعت را به مردمان خود یاد داد. البته برخی نیز بنای اولیه آن را به بهرام ساسانی نسبت داده اند. استان کرمانشاه از بدو تشکیل مورد توجه حکومت های گوناگون بوده است و حتی نشانه هایی از فرهنگ و تمدن در گنج دره هرسین مربوط به دوران مادی، هخامنشی و ساسانی نیز در آن مشاهده شده است.

به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و نیاز به ابزار و وسایل و مواد اولیه ی زندگی، این استان مهد صنایع دستی بوده است و افراد متبحر و زبر دستی در انواع حرفه ها از جمله:قلم زنی، نقره کاری، مسگری، زرگری، چرم سازی، نمدمالی، نساجی سنتی، قالی و قالیچه، سفالگری و فلزکاری پرورش یافته اند که موجب رونق در استان شده و به خاطر تولیدات روز افزون امکان صادرات به کشورهای خارجی نیز میسر میباشد.

آشنایی با صنایع دستی کرمانشاه و سوغات فرهنگی این استان قشنگ

نمد مالی

نمد مالی از هنرهای دستی عشایر کرمانشاه است که از کهن الایام در این منطقه رایج بوده و جزو هنرهای قدیمی میباشد در وقت های دور، انواع لباس های پشمی و زیراندازها و هچنین زین اسب ها را از نمد صحیح می کردند.

صنایع دستی کرمانشاه

چیغ

چیغ یا چیخ نوعی حصیر میباشد که دارای پهنای ١5٠ سانتی متر است که با نخ های رنگی و پشمی طرح ها و نقش هایی قشنگ بر روی آن ایجاد می کنند. معمولا از چیغ برای حفاظت سیاه چادر ها استفاده می کنند و گاهی هم بعنوان دیوار، قسمت های داخلی چادر عشایری را به چند بخش تقسیم می کنند.

موج بافی

موج در واقع همان رختخواب مفرش از پشم میباشد که اکثرا برای رفع نیازهای خانواده یا سفارش دهندگان صحیح میشود و یکی از هنرهایی است که در خانه انجام می گردد. که در منطقه ی اورامانات هنوز هم رایج است موج های رنگین کمان و جوانرود در اورامانات زیاد نام آشنا هستند. برای تولید این موج ها کارگاه هایی در جوانرود وجود دارد که این حرفه را به شکل صنعت در آورده است.

گلیم بافی

بیشتر شهرهای کرمانشاه به گلیم بافی مشغولند و عمده ی مرکز تولید گلیم در روستاهای هرسین میباشد. دارا بودن مراتع مناسب جهت پرورش دام که تولید کننده الیاف برای گلیم هست این فرصت را برای اهالی کرمانشاه مهیا کرده است.

نقوش ترکیبی درخت و لانه گنجشک، نقوش چشمه نظامی، مار، عروسک، مرغابی، خطوط افقی، عمودی، نقش قرقره راه راه، قاچ خربزه، گل مشرفی، گل ترمه و سوزنی از جمله طرح ها و نقوشی هستند که بر روی گلیم های بافت هرسین مشاهده میشود.

ابزارهای فلزی

شهر کرند دارای کارگاه هایی هست که هنرمندان در آن به ساخت ابزار و سایل فلزی مشغول هستند. صنعتگران کرندی در زمینه ی تولید ابزار و وسایل کار و شکار، کارد، چاقو، قند شک ن، ابزار زین و یراق قفل و کلید زیاد نام آشنا هستند. اما امروزه به دلیل کم توجهی به فلزکاری کرند این صنعت در ورطه ی نابودی است و کم کم دیگر کارگاه ها نیز در حال جمع آوری هستند. علاوه بر کرند کرمانشاه نیز دارای چند کارگاه آهنگری هست که به تولید ابزار و آلات کشت و زرع می پردازند.

قلمزنی

هنر قلمزنی در استان کرمانشاه در روزگاران گذشته پر رونق بوده است و در این زمینه نیز قلم زنان بزرگی را پرورش داده است. از جمله استادان این هنر استاد علی اکبر عین القضایی میباشد که با تدریس قلم زنی به جوانان کرمانشاهی این هنر را دوباره زنده کرده است.

هنرمندان قلمزن، با پیروی از آثار دوره ی هخامنشی و ساسانی و طبیعت منطقه، آثار زیاد زیبایی را در این زمینه ایجاد کرده و نام ایران را در این عرصه به همگان معرفی کرده اند.

صنایع دستی کرمانشاه

پرده بافی

از دیگر صنایع دستباف کرمانشاه می توان به پرده بافی اشاره کرد که امروزه چند نساجی به تولید پرده های نخی در اندازه های متفاوت مشغولند. برای بافت پرده از دستگاه های موج بافی استفاده می شود. هنرمندان زیادی در این عرصه مشغول له فعالیت هستند.

قالی بافی

قالی بافی به عنوان یک هنر با ارزش خود مصرفی، با طرح و نقش های بومی از دیرباز تاکنون در بین روستائیان کرمانشاه مرسوم بوده است. از نقوش قالی می توان به نقش های حسین آباد، کیونانی و اکبرآبادی اشاره کرد. امروزه در بیشتر روستاهای سنقر و در اغلب روستاهای کنگاور، دینور و بیستون دارهای قالی برقرار هستند.

جاجیم بافی

جاجیم‌بافی نیز از گذشته تا به امروز در میان عشایر و خانواده های روستانشین در کرمانشاه رایج بوده است. جاجیم را می توان به عنوان بالاپوش در فصل سرما استفاده کرد. در بین بعضی از خانواده های روستایی دادن جاجیم به عنوان چشم روشنی و جهیزیه نوعروسان و هدیه رایج است و برای یادگاری سال های سال آن را نگه می دارند.

ماده ی اصلی جاجیم پشم است و مانند گلیم بافته می شود با این فرق که جاجیم در چهار تخته بافته می شود و بعد از بافت به هم متصل و دوخته می گردد در منطقه اورامان و ثلاث زنان جاجیم هایی از جنس مرغوب با نقش ها و طرح های زیبا خلق می کنند.

چرم سازی

از صنایع نفیس و پرطرفدار در کرمانشاه می توان به چرم سازی اشاره کرد که از کهن الایام در این منطقه وجود داشته است. برای تولید چرم با کیفیت باید مراحل آب زدن پوست، عورام کاری، آهک زدن، متورم کردن، مازوکاری، نمک پاشیدن، کاشی کاری، رنگ ریختن و صیقل زنی را انجام داد. چرم کرمانشاه از بهترین چرم های تولید شده در ایران محسوب می شود.

تولید کفش، زین اسب و شلاق و لگام اسب همه نشان دهنده کیفیت و اصالت چرم سازی یا سراجی در کرمانشاه میباشد. مشک، خیک، مچ بند، کمچان، پخشه پران، از سراجی کهن کرمانشاه هستند که کم کم جای خود را به کیف و کمربند داده اند.

صنایع دستی کرمانشاه

گیوه کشی از صنایع دستی استان کرمانشاه

از هنرهای دستی استان کرمانشاه که از وقت های کهن تا به امروز رواج داشته است. گیوه در زبان محلی کلاش هم نامیده میشود. استفاده ی گیوه در مناطق و گذرگاه های پر پیج و خم و کوهستانی و سنگلاخی سبب میشود تا پا، این عضو مهم در داخل این گیوه ها احساس راحتی و سبکی نماید علاوه بر اینکه زیاد هم مقاوم هستند. پاوه ی هرسین قطب تولید گیوه در استان کرمانشاه میباشد. گیوه از دو قسمت رویی و کفی صحیح شده، که جنس کفی، اغلب از چرم و لاستیک و جنس رویی از نخ است.

ارغوان بافی یا سبد بافی

بشر اولیه از وقتی شاخه ها و ساقه های درختان را چید به نوع استفاده ی آن نیز پی برد و کم کم توانست به هنر سبد بافی دست پیدا کند. از معروفترین مناطق سبد بافی می توان به شهرستان پاوه اشاره کرد. آنها برای بافت سبد از شاخه های درخت ارغوان استفاده می کنند و برای همین به آن ارغوان بافی نیز میگویند. درخت ارغوان در مناطق سردسیری و کوهستانی اورامانات میروید و دارای ترکه های زیاد محکمی است و سبدهای بافته شده از آن نیز زیاد مقاوم و شکیل هستند.

مرس بافی

از هنرهای اصیل استان کرمانشاه که ثبت ملی شده است. مرس گونه های پارچه ی سنتی است که برای تولید لباس مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می گیرد. پشم بز “مرسی” (کرک نازک زیر گردن و شکم نوعی بز محلی)، ماده ی اصلی بافت این پارچه ی مخصوص را تشکیل می دهد.

این پارچه در شهرهای مهاباد، روانسر، جوانرود، سقز، شهر زاخو عراق تولید میشود. پشم مرس در فرایند تولید پارچه رنگ آمیزی نمی شود بلکه از مخلوط دو یا چند گونه پشم خود رنگ با هم و حلاجی کردن آنها به دست می آید.

سازهای سنتی

ساخت دف و تنبور در استان کرمانشاه رواج دارد. در زبان محلی به تنبور “تمبره” نیز گفته می شود و تنبور نوازن در مجالس مذهبی یا دیگر مراسمات با آن به هنرنمایی میپردازند. از خانواده تنبور می توان به سه تار چگوار و دیوان اشاره کرد. این سازها از لحاظ اندازه ی کاسه، دسته، تعداد سیم، تعداد پرده و گوشی ها و نواختن با تنبور متفاوت هستند.


درج آگهی رایگان اینترنتی و تبلیغات رایگان در سایت سرویس دات کام با بهترین بازدهی و بازدید برای تمام مشاغل و امور.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

پیام تبریک عید نوروز و سال نو

نرم افزار های جاسوسی spyware

اهمیت و ویژگی های مشاوره تحصیلی خوب

بهترین روش های کاهش استرس

بهترین فیلم های اکشن جهان

روش نوشتن رزومه کاری