عوامل موثر بر رشد قد

عوامل موثر بر رشد قد

عوامل موثر بر رشد قد:راه‌های زیادی برای زیاد شدن رشد قد در کودکان و نوجوانان وجود دارد. تغذیه سالم، خواب کافی، دریافت ویتامین D و کلسیم کافی، ورزش های کششی و پرشی و غیره از این راه‌هاست. تنها راه برای زیاد شدن قد در بزرگسالی، جراحی زیاد شدن طول اندام میباشد.محتوای این مقاله صرفا برای زیاد شدن آگاهی شما است.بسیاری از والدین در سنین رشد فرزندشان به دنبال راههای زیاد شدن قد هستند.

البته این سعی محدود به والدین نیست، حتی بسیاری از افراد بزرگسال که از قدشان راضی نیستند هم دنبال راه‌های برای بلندتر شدن هستند. عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو بر روی قد تاثیر می‌گذارند. صحیح میباشد که ژنتیک با علم امروزی به طور دقیق قابل تغییر نیست، با این حالا شرایط محیطی موثر بر رشد قد در اختیار انسان‌ها میباشد. بنابراین هر فردی می‌تواند با غلبه بر شرایط محیطی به ایده‌آل‌ترین حد ممکن قد خود برسد.

راههای زیاد شدن قد در ۲ تا ۱۰ سالگی

بیش والدین یار دارند فرزندانشان قد بلند و قوی باشند، زیرا قد به عنوان نشانه‌ای از سلامتی در پیشنهاد گرفته می‌شود. والدین معمولا پایان سعی خود را می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان سالم رشد می‌کنند و به قد مطلوبی می‌رسند.

ژن‌ها بیشترین نقش را در تعیین قد کودک دارند. با این حالا، ژنتیک تنها عاملی نیست که بر قد تأثیر می‌گذارد. بسیاری از عوامل خارجی، همچون شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم، می‌توانند بر رشد قد کودکان تأثیر زیادی بگذارند. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با روش‌های ساده، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را زیاد شدن بدهند.

۱. داشتن رژیم غذایی متعادل و مغذی

مهم‌ترین عامل محیطی در زیاد شدن قد کودک داشتن تغذیه سالم برای کودک و نوجوان میباشد. 1 رژیم غذایی سالم میبایست شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و ویتامین‌ها به نسبت درست و متعادل باشد. هم چنین مطمین بشوید که کودک غذاهای ناسالم همچون تنقلات بسته‌بندی‌شده یا فست‌فود، نوشیدنی‌های شیرین گازدار و به طور کلی غذاهای سرخ‌شده نمی‌خورد.

عوامل موثر بر رشد قد

عوامل موثر بر رشد قد

پروتئین‌های بدون چربی میبایست به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ‌دار و مواد غنی از مواد معدنی همچون کلسیم و پتاسیم مصرف شوند. مصرف کربوهیدرات‌های ساده همچون پیتزا و کیک، شیرینی را هم تا حد امکان محدود نمایید. تلاش نمایید از غذاهایی استفاده نمایید که روی یا زینک زیادی دارند، غذاهایی همچون دانه کدو و بادام زمینی.

۲. انجام تمرینات کششی

حرکات کششی، حتی حرکات ساده تاثیر زیادی بر قد کودک دارند. حرکات کششی به کشیده شدن ستون فقرات یاری می‌کنند و هم چنین وضعیت بدن کودک شما را همیشه بهتر می‌کنند. برای زیاد شدن قد کودک حرکات ذیل را به کودک یاد بدهید:به کودک خود بگویید پشت به دیوار بایستد و روی انگشتان پا قرار بایستد. همزمان به او یاری نمایید تا عضلات خود را به سمت بالا بکشد.

یکی دیگر از تمرینات ساده برای کشش این میباشد که کودک روی زمین نشسته و پاهایش را از هم باز کرده و انگشتان هر 2 پا را با دستانش لمس بکند.یوگا هم ورزشی میباشد که بر حرکات کششی تاکید دارد. این ورزش علاوه بر یاری به رشد بیش کودکان و نوجوانان، به قوی‌تر شدن عضلات آنان هم یاری می‌کند.

شما می‌توانید برای زیاد شدن قد فرزندتان، او را به کلاس یوگا بفرستید.ورزش‌هایی همچون حرکات کششی، یوگا، بارفیکس، حرکات پرشی همچون طناب زدن و شنا به زیاد شدن قد در کودکان یاری زیادی می‌کنند.

۳. آویزان شدن از میله بارفیکس

ده‌ها سال میباشد که بارفیکس زدن برای رشد بیش قد توصیه می‌شود. آویزان شدن از میله‌ به کشیده شدن ستون فقرات یاری می‌کند. به غیر از آویزان شدن از بارفیکس، می‌توانید فرزندتان را به حرکات شنا و بارفیکس هم تشویق نمایید. هر 2 این حرکات عضلات بازو و پشت را قوی‌تر می‌کنند و تمرین‌هایی عالی برای حفظ تناسب اندام او هستند.

۴. پریدن و دویدن

پرش ورزشی میباشد که می‌تواند به کارکرد کل بدن یاری بکند. این ورزش که اثر فوق‌العاده‌ای بر قلب دارد، یکی از برترین ورزش‌ها برای زیاد شدن قد میباشد. زمانیکه کودک می‌پرد، بدن به طور کامل کشیده می‌شود، بنابراین سبب رشد عمودی در کودک می‌شود. برای اینکار کودکتان را تشویق نمایید که به طور منظم طناب بزند.

عوامل موثر بر رشد قد

عوامل موثر بر رشد قد

۵. شنا

شنا نمودن یکی دیگر از عادت‌های سالم میباشد که به کودک شما یاری می‌کند تا فعال بماند و از ورزش نمودن لذت ببرد. این فعالیت 1 ورزش پایان بدن میباشد، به این معنی که پایان ماهیچه‌های بدن را به برترین نحو بکار می‌گیرد. شنا به مدت طولانی می‌تواند به کودک شما یاری بکند تا هر گونه چربی اضافی را از دست بدهد و در کل سالم بماند. این ورزش شامل کشش‌های زیادی به جلو میباشد که ستون فقرات را تقویت می‌کند و زمینه را برای داشتن بدنی بلند و سالم فراهم می‌کند.

 

مطالب مرتبط:

چالش‌های کسب و کار خانگی

چطور یک شعار تبلیغاتی فوق‌العاده بنویسیم؟