کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند : امروزه به دلیل بحران‌هایی مانند‌ فراوان شدن جمعیت کره زمین و کمبود غذا صنعت کشاورزی اهمیت زیادی پیدا کرده می باشد.
اهمیت بالای کشاورزی باعث شده می باشد که اینترت اشیا (IoT) نه فقط سیستم آبیاری هوشمند و کوددهی مزارع، که دیدگاه ما نسبت به کشاورزی را تغییر دهد. در ادامه به طور مفصل راجع به کشاورزی هوشمند، مزایای آن و تغییراتی که در زندگی افراد به وجود می‌آورد صحبت خواهیم کرد : Smart farming

 

کشاورزی هوشمند چیست؟

کشاورزی هوشمند مفهومی نوظهور می باشد که به مدیریت زمین‌های زراعی با هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و رباتیک اطلاق می‌شود. هدف استفاده از هوشمندسازی در کشاورزی بهبود بخشیدن به کمیت و کیفیت محصول های و کاهش نیروی انسانی مورد نیاز در طی فرایند تولید می باشد.

کشاورزی هوشمند تکنولوژی‌های مختلفی مانند سنسورها، نرم‌افزارها، ربات‌ها، اتصالات، موقعیت‌یابی و تجزیه و تحلیل داده‌ها را برای کشاورزان فراهم می‌کند. به این ترتیب کشاورزان می‌توانند در هر کجا زمین خود را کنترل کرده و با اطلاعات مفید به دست آمده از ابزارها بهترین تصمیم را بگیرند.

اینترنت اشیا می‌تواند کشاورزی‌ را راحتتر،دقیق‌تر و با کیفیت بیشتری همراه سازد.یعنی ماشین‌ها و سنسورهای هوشمند نیازهای گیاهان را به شکل جداگانه تشخیص می‌دهند. کشاورزان می‌توانند برای هر متر مربع از زمین خود یا حتی هر حیوان و محصول تصمیمات جداگانه و بگیرند.

می‌توان به طور خلاصه گفت که هدف اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی، داده محور کردن آن به منظور انجام علمی و در نتیجه فراوان شدن بهره‌وری می باشد.

تفاوت کشاورزی مدرن و سنتی با کشاورزی هوشمند

پیش از اختراع ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی و باغبانی، کشاورزی کاری فراوان سخت بود. نیروی انسانی زیادی برای تولید محصول کم و فاقد کیفیت مطلوب مصرف می‌شد. این دوره که به آن کشاورزی سنتی می‌گویند، با پیشرفت علم کشاورزی و طراحی ماشین‌آلات تبدیل به دوره کشاورزی مدرن شد.

کشاورزی مدرن به کشاورزان کمک می‌کند که کارها را راحت‌تر انجام دهند. اما در عمل استفاده از ابزار و ماشین آلاتی مانند تراکتور، کودپاش، روتیواتور و … بدون حضور کشاورز ممکن نیست. در بسیاری مواقع حتی با وجود دستگاه‌های مدرن نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود چرا که جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل آن‌ها کار آسانی نیست. برای حل این مشکل، کشاورزی هوشمند پدید آمد.

در کشاورزی هوشمند از دستگاه‌های مدرن مجهز به سنسورهای مختلف استفاده می‌شود. در واقع ابزارآلات کشاورزی هوشمند توانایی جمع کردن اطلاعات و یادگیری از محیط را دارند. به این ترتیب نه تنها در کارهای فیزیکی، بلکه در تصمیم‌گیری استراتژیک به کشاورزان کمک می‌کنند.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی هوشمند

مزایای استفاده از کشاورزی هوشمند

1 = فراوان شدن تولید
کاشت و برداشت دقیق و به موقع، آبیاری به میزان مورد نیاز و استفاده صحیح از آفت‌کش‌ها باعث فراوان شدن نرخ تولید می‌شود.
2 = صرفه‌جویی در مصرف آب
    پیش‌بینی وضعیت آب و هوا و سنسورهای رطوبت خاک اجازه نمی‌دهند بیشتر از میزان مورد نیاز آب مصرف شود.
3 = جمع‌آوری داده‌های واقعی و اطلاعات مفید
    کشاورزان می‌توانند حتی از راه دور به اطلاعاتی مانند سطح تولید، شدت نور، میزان رطوبت خاک و … دسترسی داشته باشند.
4 = کاهش هزینه‌های عملیاتی
    خودکارسازی فرایندهای کاشت، داشت و برداشت محصول باعث کاهش منابع مصرفی، خطای انسانی و در نتیجه هزینه‌های کلی می‌شود.
5 = بهبود کیفیت محصول
    تحلیل دقیق کیفیت محصول و بررسی ارتباط آن با مراحل کاشت و داشت به کشاورزان کمک می‌کنند که با تنظیم درست فرایندها کیفیت محصول های را فراوان   شدن دهند.
6 = ارزیابی دقیق زمین‌های کشاورزی
    کشاورزی هوشمند با ارزیابی دقیق نرخ تولید در طول زمان، امکان پیش‌بینی دقیق‌تر برای کشت‌های بعدی را فراهم می‌کند.
7= نظارت و کنترل از راه دور
    کشاورزان می‌توانند از راه اینترنت زمین‌های مختلف خود را در هر کجای دنیا نظارت کرده و آن‌ها را مدیریت کنند. این امر موجب صرفه‌جویی در وقت و انرژی کشاورز می‌شود.
8 = حفاظت از محیط زیست
    بهره‌وری بالای زمین‌های کشاورزی فعلی نیاز به جنگل‌زدایی برای ایجاد زمین‌های زراعی بیشتر را کاهش می‌دهد.

کشاورزی هوشمند عاملی موثر در حل بحران غذا

طبق گزارش منتشر شده وبسایت FAO در سال 2020، حدود 9% جمعیت جهان غذای کافی ندارند. برای کنترل این بحران تا سال 2050 باید میزان تولید محصول های کشاورزی 70 درصد فراوان شدن پیدا کند تا بتوان پاسخگوی نیاز حدود 9 بیلیون نفر بود.

اگر صنعت کشاورزی شیوه فعلی را برای تولید محصول ادامه دهد، در آینده‌ای نه چندان دور به مشکل جدی تامین غذا بر خواهیم خورد. مسئله اصلی در روش فعلی، تنها کم بودن میزان تولید نیست. بلکه عوامل دیگری مانند کمبود آب شیرین، تغییرات الگوهای آب و هوا، کمبود زمین‌های قابل کشت و … هم باعث ایجاد نگرانی شده‌اند.

کشاورزی هوشمند کلید حل این بحران می باشد. این تکنولوژی بر پایه دانش و اصول کشاورزی پایدار بنا شده می باشد و در نتیجه نسبت به تغییرات اقلیمی به طور کامل انعطاف پذیر می باشد. از طرفی در عین حال که در مصرف آب و فضای کشاورزی صرفه‌جویی می‌کند، کمیت و کیفیت محصول را فراوان شدن خواهد داد.

روش‌های مختلف در کشاورزی هوشمند

بسیاری بر این باورند که اینترنت اشیا روش‌های مختلفی برای کشاورزی هوشمند ارائه می‌دهد. در ادامه دو روش مهم آمده است:

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هیدروپونیک

ترکیب کشاورزی هوشمند با کشاورزی هیدروپونیک یا آب کشت، روشی خلاقانه برای تولید محصول های بدون خاک و سم می باشد. به علاوه در این روش به میزان فراوان کمی آب نیاز می باشد. این روش به خصوص در کشورهایی مانند ایران که نیمه خشک و کم باران هستند، فراوان کاربردی می باشد.

کشاورزی هیدروپونیک خود روش‌هایی مانند کشت در هوا، کشت در سنگ‌ریزه و … دارد. این روش جدید می باشد و بسیاری از کشاورزان دانش کافی برای انجام آن را ندارند. هوشمندسازی کشاورزی به یاری کشاورزان آمده و کار را برای آن‌ها آسان می‌کند. به این ترتیب کشاورزان بیشتری می‌توانند از این روش استفاده کنند.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

کشاورزی دقیق

کشاورزی دقیق به این معنا است که با استفاده از دقت فرا انسانی ماشین‌ها، گیاهان و حیوانات به بهترین نحو پرورش یابند. بر خلاف روش سنتی، در این روش کشاورز میتواند برای هر متر مربع زمین یا حتی یک گیاه تصمیم‌گیری کند و نه برای همه مزرعه.

اندازه‌گیری دقیق متغیرهای محیطی به وسیله سنسورها و تجزیه و تحلیل اطلاعات بهره‌وری را فراوان شدن می‌دهد. تلفن همراه برای کنترل مزارع به روش کشاورزی دقیق، باعث شده که میزان درآمد کشاورزان سالانه 18% فراوان شدن پیدا کند.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

سنسورهای مورد استفاده در کشاورزی هوشمند

برای آن که اطلاعات مفید و کاربردی به دست آید و کشاورزان بتوانند تصمیم‌گیری مناسبی برای زمین کشاورزی خود داشته باشند، از سنسورهای مختلفی استفاده می‌شود. مهم‌ترین این سنسورها عبارت‌اند از:

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

سنسور هوشمند خاک

خاک بستر پرورش گیاهان است. سنسور خاک با اندازه‌گیری میزان رطوبت، درجه حرارت و … اطمینان حاصل می‌کند که بستر رشد مناسبی فراهم باشد.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

سنسور هوشمند آب

وظیفه این سنسور اندازه‌گیری PH آب برای آبیاری هدفمند و درست می باشد. به علاوه آبرسانی مناسب ارتباط مستقیم با کیفیت محصول های دارد.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

سنسور هوشمند هوا

پیش‌بینی شرایط آب و هوا، احتمال بارش و … به عهده این سنسور می باشد. با این سنسور علاوه بر بهبود کیفیت محصول در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

کاربرد پهپاد در کشاورزی هوشمند

پهپادها در نحوه کشت زمین میتوانند به کشاورز کمک کنند.با استفاده از فناوری‌هایی مانند نقشه برداری سه بعدی، می‌توانند قبل از کاشت محصول اطلاعات مهمی را به کشاورز بدهند تا کشاورز بتواند تصمیمات بهتری را بگیرد. پس از رشد محصول های پهپادها می‌توانند اطلاعات دیگر مانند میزان نیتروژن محصول و دیگر اطلاعات مربوط به آبیاری آن را بدست آورند.

پهپادها در آبیاری می‌توانند یاری بسیاری به کشاورزان بدهند. میتوانند طول و عرض زمین را به منظور جمع آوری داده‌های مربوط به رطوبت محصول های، گشت بزنند و اگر به قسمت خشک و یا کم آب زمین کشاورزی برخورد کنند،کشاورز را مطلع سازند.

پهپادها می‌توانند در زمینه‌هایی مانند سم پاشی مورد استفاده قرار گیرند تا این کار با استفاده از لیزرها و فناوری فراصوت با دقت و سرعت فراوان بیشتری انجام شود.

موانع پیش روی کشاورزی هوشمند

به طور کلی موانعی که پیش روی کشاورزی هوشمند هستند، به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی برطرف خواهند شد. به عنوان مثال یکی از موانع پیش رو این می باشد که کشاورزی هوشمند دائما نیاز به اینترنت دارد. اکثر مناطق غیر شهری زیرساخت لازم برای اینترنت پر سرعت را ندارند.

مساله بعدی دیدگاه کلی کشاورزان نسبت به این تکنولوژی می باشد. بسیاری از کشاورزان تصور می‌کنند که تغییر روش سنتی یا مدرن به روش هوشمند زمان‌ و هزینه زیادی نیاز دارد. در حالیکه یادگیری کشاورزی هوشمند و کار با ابزارآلات کار دشواری نیست و هزینه اولیه هم یک سرمایه‌گذاری می باشد. در مدت زمانی کوتاه، سرمایه اولیه از راه‌های مختلف به کشاورزان باز خواهد گشت. به علاوه پیاده‌سازی کشاورزی هوشمند در آینده یک ضرورت می باشد و دیر یا زود همه کشاورزان باید برای رقابت با سایرین از این روش استفاده کنند.

مانع بعدی، مالکیت اطلاعات به دست آمده از هر زمین است. این سوال پیش می‌آید که اطلاعات به دست آمده مختص کشاورزان می باشد یا شرکت‌های هوشمندسازی هم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند؟ مساله حفظ اطلاعات شخصی و عدم سوء استفاده از داده‌ها، یک چالش بزرگ برای شرکت‌های هوشمندسازی و کشاورزان است.

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند

کشاورزی هوشمند در بازار جهانی

ارزش بازار جهانی کشاورزی هوشمند در سال 2020 حدودا 13.7 بیلیون دلار آمریکا بود. تخمین زده می‌شود که این ارزش تا سال 2025 با نرخ رشد مرکب سالانه 9.8% به 22 بیلیون دلار برسد. علت این رشد نیاز جهان به خوراک بیشتر، تمایل کشاورزان به روش‌های هوشمند و تمرکز آن‌ها بر کیفیت و کمیت محصول می باشد. گفته می‌شود که اگر  ویروس COVID-19 همه‌گیر نمی‌شد، رشد بازار کشاورزی هوشمند از این هم بیشتر بود.

بر اساس تحلیل ناحیه‌ای، آمریکای شمالی نقش مهمی در کشاورزی هوشمند دارد. علت آن تمرکز دولت بر فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه کشاورزی و کاهش نیروی انسانی می باشد. در جایگاه دوم اروپا قرار دارد. انگیزه اصلی رشد کشاورزی هوشمند در اروپا را می‌توان فراوان شدن نیاز به غذا و محصول های لبنی دانست. کشورهایی با جمعیت بالا مانند چین و هند هم به دلیل رشد روزافزون جمعیتشان پیشرفت چشم‌گیری در زمینه کشاورزی هوشمند داشته‌اند.

برای معرفی کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

مطالب مرتبط :

معرفی گوشیiPhone 15

هوش مصنوعی چیست؟

شرکت اپل

بهترین گوشی های دنیا