کوه دنا

 کوه دنا

 کوه دنا : شهر سی سخت در دامنه Dana Mountain واقع شده می باشد. سی سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است. با کوه دنا یاسوج آشنا شوید.
ما در این مطلب قصد داریم شما را با بهشت پنهان در دل کوه های دنا آشنا کنیم.

سی سخت شهری می باشد که در دامنه رشته Dana Mountain قرار دارد در ادامه مطلب از پرشین وی قصد داریم شما را با کوه دنا یاسوج و بهشت پنهان شهر سی سخت بیشتر آشنا کنیم. 

کوه دنا یاسوج

بهشت پنهان شهر سی سخت در دامنه کوه دنا واقع شده می باشد. سی سخت شهری در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان دنا است.

رشته Dana Mountain ، بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط‌الرأسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر می باشد که بین استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان واقع شده‌است. اگر می خواهید با کوه دنا بیشتر آشنا شوید این بخش را تا پایان دنبال کنید چرا که به معرفی کامل کوه دنا می پردازیم.

کوه دنا یاسوج

"<yoastmark

بیشتر بدانید از معرفی کوه دنا : Mount Dana

رشته‌کوه دنا ۴۹ قله بالای ۴۰۰۰ متر دارد و بیشترین مجموعه قله‌های بالاتر از ۴۰۰۰ متر در ایران به این رشته‌کوه تعلق دارد.

بر خلاف تصور رایج و عامیانه، Dana Mountain یک قله نیست؛ بلکه رشته‌کوهی در زاگرس می باشد که از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده‌است و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌گردد.

دنا از ۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا ۷۰ کیلومتری شمال غرب آن ادامه می‌یابد. این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته‌است که بیش از ۸۰ کیلومتر طول دارد و دارای ۱۵ کیلومتر پهنای متوسط می باشد.

کوه دنا یاسوج

بلندترین قلهٔ رشته‌Dana Mountain ، قله ب‍یژن۳ (قاش‌مستان)، ۴۴۰۹ متر ارتفاع دارد و در ۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سی ‌سخت مرکز شهرستان Dana  در دامن این کوه جای گرفته‌است. با توجه به طول زیاد و ارتفاعات گوناگون، بارش سالانه در این کوه از ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی‌متر متغیراست و رودهای چندی از آن سرچشمه می‌گیرند.

از میان رودخانه‌هایی که از این قله سرچشمه می‌گیرند می‌توان از بشار، خرسان، ریگان، ماربر، مهریان، کوه گل، دیاشم، سریز، تیزاب و دژکرد نام برد.

"<yoastmark

منطقه حفاظت‌شده Dana Mountain

مرز شرقی منطقه حفاظت شده دنا از شمال شهر سی‌سخت مرکز شهرستان Dana شروع می‌شود. از مهم‌ترین پاسگاه‌های محیط بانی می‌توان محیط بانی خاریدون، محیط بانی روستای کره محیط بانی اب سپاه و میمند را نام برد.

منطقه حفاظت‌شده Dana  همچنین به‌عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۸۲۱ هکتار در جنوب غربی کشور در شمال استان کهگیلویه و بویراحمد و جنوب استان اصفهان قرار گرفته‌است.

از سوی دیگر در دامنه‌های Dana  دره‌های متعددی وجود دارد که پر از چشمه کوچک و بزرگ می باشد. بسیاری از این چشمه‌ها از زیر برف می‌جوشند و از دامنه‌های پرشیب Dana  سرازیر می‌شوند و پس از پیوستن به یکدیگر رودخانه‌های سرد، شیرین و زلال بشار و خرسان را تشکیل می‌دهند.

Dana Mountain یاسوج

"<yoastmark

طبیعت رشته کوه یاسوج

"<yoastmark

طبیعت رشته کوه یاسوج

"<yoastmark

طبیعت رشته کوه یاسوج

"<yoastmark

طبیعترشته کوه یاسوج

"<yoastmark

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

کوه دماوند