چرا جنگل های استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟

چرا جنگل های استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟

چرا جنگل های استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟ آتش سوزی جنگل های استرالیا که به 6 ایالت گسترش یافته و جان بیشتر از نیم میلیارد جانور را گرفته همچنان ادامه دارد. ولی چه عواملی به گسترده شدن این آتش سوزی دامن زده است؟

استرالیا با اکو سیستم خاصش، 244 گونه جانوری از جمله کوالاها را در خود جای داده که در هیچ کجای دیگری از جهان یافت نمی شوند. آتش سوزی اخیر که 6 میلیون هکتار از استرالیا را در بر گرفته، نیم میلیارد جانور را به نابودی کشانده است و به نظر نمی رسد به این زودی های پایان شود.

آنچه باعث شده این آتش سوزی تا این حد شدید باشد به سه عامل دارای ارتباط است؛ گرما، خشکی و باد. این عوامل در نتیجه روندهای طولانی مدت و هم کوتاه مدت گرمایش به وجود آمده اند. بیایید اول روند طولانی مدت را بررسی کنیم.

چرا جنگل های استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟
روندهای طولانی مدت موثر بر آتش سوزی

در سال گذشته رکورد گرم ترین و خشک ترین سال استرالیا درج شد؛ موضوعی که زیاد شدن تبخیر و در نتیجه خشکسالی را به دنبال داشت. حتی در 18 دسامبر 2019 با میانگین دمای 42 درجه سانتیگراد گرم ترین روز استرالیا سپری شد.

به پیشنهاد می رسد اطلاعات دقیقی در مورد روند کاهش بارش در استرالیا وجود ندارد ولی گفته میشود که در برخی مناطق، به دنبال تغییرات اقلیمی میزان بارش کاهش یافته میباشد.

روندهای کوتاه مدت موثر بر آتش سوزی

ولی چند عامل، روندهای کوتاه مدت گرمایش را رقم زده اند. اگر چه شرایط اقلیمی استرالیا تا حدودی به «نوسان جنوبی ال نینو» (به طور خلاصه تغییرات دمای اقیانوس در بخش های مختلف استوایی اقیانوس آرام) دارای ارتباط میباشد ولی یک نوسان مشابه دیگر در اقیانوس هند به نام «دو قطبی اقیانوس هند» هم وجود دارد که بر تغییرات کوتاه مدت اثر گذاشته میباشد.

چرا جنگل های استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟

دو قطبی اقیانوس هند به فرایندی گفته میشود که طی آن دمای سطح آب در جنوب شرقی اقیانوس هند و در منطقه استوا سردتر از معمول میشود. علاوه بر این دمای سطح آب در غرب اقیانوس در استوا گرمتر میشود. در نتیجه حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می‌آید و شدت بادهای شرقی قویتر از حالت معمول میشود.

اخیراً دو قطبی اقیانوس هند در یک فاز مثبت قرار داشته و این موضوع موجب شده آب بخش غربی اقیانوس هند گرم تر از حد معمول شود ولی در شرق دما پایین تر بیاید. تمامی این ها موجب میشود آب و هوای بارانی از استرالیا دورتر شود. (چرا جنگل های استرالیا هنوز در آتش می‌سوزد؟)

هم چنین الگوهای غیر معمول در استراتوسفر قطب جنوب در ماه های اخیر موجب شده بادهای چرخشی قطب ضعیف تر شوند. این موضوع موجب صاف شدن آسمان های استرالیا و هم وزش باد شدید خشک از سمت دریا بر فراز ایالت های ویکتوریا و نیو ساوت ولز شده و در نتیجه آتش سوزی گسترش یافته میباشد.

در روز شنبه این هفته یک جبهه هوای سرد از جنوب شرقی استرالیا گذشت و در بعد از ظهر به منطقه سیدنی رسید. به پیشنهاد می رسید این باد شرایط را بهبود میدهد ولی در نهایت در اواخر روز بدل به باد گرم قدرتمندی شد و دما در خارج از سیدنی به 48.9 درجه سانتیگراد رسید. علاوه بر این جهت باد غربی به باد جنوبی تغییر نمود و به همین دلیل آتش به جهت های متفاوتی گسترش پیدا نمود.

خبر پسندیده اینکه در هفته پیش و در حالا حاضر دو قطبی اقیانوس هند به شرایط عادی بازگشته تا راه برای بازگشت استرالیا به فصل موسمی گشوده شود.

بخش هایی از جنوب هم شاهد باران اندک خواهند بود. با این حالا بر اساس پیش‌بینی ها قرار نیست به این زودی‌ها شرایط آتش سوزی بهبود پیدا بکند.

قبل از این در دیجیاتو از سرقت صد ها هزار لیتر آب در استرالیا، همزمان با آتش سوزی های گسترده گفته بودیم؛ اتفاقی که بیش شبیه یه ماجرای آخر زمانی به پیشنهاد می رسید. علاوه بر این اعلام شده بود که وضعیت کوالاها بحرانی شده و بخش وسیعی از محل سکونت این حیوانات نابود شده میباشد.

منبع:ars TECHNICA

—————————————————————————-

مطالب مرتبط: