شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی؛ خودروساز غیرقابل مقایسه در این مطلب نگاهی به تاریخچه شرکت بوگاتی می‌اندازیم؛ خودروسازی که هر عاشق خودرویی آرزو دارد برای 1 بار هم شده سوار محصول های این خودروساز خاص شود.

عموماً پایان خودرو دوستان و اتومبیل‌بازان و علاقه‌مندان به صنعت خودروسازی در جهان، اروپایی‌ها را لوکس و اسپرت، ژاپنی‌ها را کارا و مقاوم و آمریکایی‌ها را قدر و عضلانی‌ساز می‌دانند.

در میان اروپایی‌ها، ایتالیایی‌ها در اسپرت، آلمانی‌ها در فنی و فرانسوی‌ها در خوش قیافه و همه پسند ساختن معروف هستند. حالا تصور محصولاتی که از شراکت این 3 کشور حاصل شده، می‌تواند جالب باشد.

شرکت بوگاتی، اسپرت ساز لوکس و فنی و شکیل معروف جهان، اجداد مشترکی از هر 3 کشور دارد. در واقع، نبوغ آلمانی، زیبایی‌پسندی فرانسوی و هیجان‌زدگی ایتالیایی درهم‌آمیخته تا تولیداتی خیره‌کننده و تکرار نشدنی به جهان عرضه شود.

ستاره خاص

بوگاتی سال‌هاست که تک ستاره خاص صنعت خودروسازی جهان است و گران‌قیمت‌ترین، خاص‌ترین و سریعترین خودروهای جهان را تولید می‌کند.

این خودروساز محبوب و موردتوجه که هیچ‌گاه 1 انبوه‌ساز پر کار نبوده، به ندرت محصولی نو عرضه می‌کند، ولی پس از هر رونمایی، تا سال‌ها سَردَم‌دار سرعت و هیجان و تجمل باقی می‌ماند. همواره ثروتمندترین و مشهورترین افراد جهان 1 نسخه از محصول های بوگاتی را در کلکسیون خود دارند و به آن افتخار می‌کنند.

به طور کلی، بوگاتی مجموعه‌ای از «ترین‌ها»ی این صنعت را با هم دارد. در این مطلب قصد داریم نگاهی به تاریخچه شرکت بوگاتی بیاندازیم تا مشاهده کنیم ماجرای به‌وجود آمدن این غول خودروسازی چه بوده میباشد.

شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی

تاسیس در فرانسه بوسیله موسس ایتالیایی

برای دانستن تاریخچه شرکت بوگاتی میبایست به وقت تاسیس آن سفر کنیم. معمولاً شرکت بوگاتی به عنوان 1 شرکت فرانسوی شناخته می‌شود، ولی این شرکت در سال ۱۹۰۹ بوسیله شخصی ایتالیایی و هنرمند، به نام «اتوره بوگاتی» که در فرانسه زندگی می‌کرد، تاسیس شد.

اتوره بوگاتی؛ موسس کمپانی بوگاتی

اتوره بوگاتی که فردی هنرمند، علاقمند به صنعت و آمیزش این 2 با هم بود، در زمانیکه کمپانی‌های متعدد خودروسازی همچون پژو، ب‌ام‌و و فورد در حالا تاسیس یا رشد و ترقی بودند،‌ Automobiles Ettore Bugatti را در شهر مولشیم پایه‌گذاری نمود.

البته این شهر که اکنون در نزدیکی مرز فرانسه و آلمان و در خاک فرانسه قرار دارد، در آن وقت در محدوده مرز‌های کشور آلمان قرار داشت.

اتوره که از 1 خانواده سرشناس و مشهور هنرمند ایتالیایی به فرانسه مهاجرت کرده بود، از نوجوانی در 1 کارخانه درشکه‌سازی لوکس مشغول بکار شد.

او پس از اختراع و ظهور اتومبیل‌های مدرن (اجداد خودروهای امروزی با موتور های احتراق داخلی) در سال ۱۸۹۸ 1 اتومبیل را برای شرکت پرینتی-استاچی طراحی نمود که هیچ‌گاه ساخته نشد. او این طرح را بوگاتی تایپ ۱ نامید.

سال ۱۹۰۱

در ادامه، در سال ۱۹۰۱ طرح جدیدش را با عنوان بوگاتی تایپ ۲ در اندازه واقعی راهی نمایشگاهی در میلان نمود. این خودرو، ضمن تحسین در نمایشگاه و کسب جایزه ویژه آن، آغازگر فعالیت حرفه‌ای اتوره شد. بارون دیتریچ، رئیس و مالک کمپانی دیتریچ آلمان سرمایه‌گذاری بوگاتی تایپ ۲ را متقبل شد تا اتوره بتواند به عنوان مدیر طراحی و ساخت این کمپانی تا بوگاتی تایپ ۷ را ساخته و عرضه بکند.

بوگاتی تایپ ۲

شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی

در این میان، سابقه خاص بوگاتی به عنوان خودروسازی متفاوت با حضور بوگاتی تایپ ۵ در پیست مسابقه در سال ۱۹۰۳ در حالا شکل‌گیری بود. اتوره بوگاتی در ادامه وارد کمپانی دئوتز آلمان شد و بوگاتی تایپ ۸، ۹ و ۱۰ را هم ساخت.

البته از هیچ 1 از این طرح‌های اتوره بیشتر از 1 نمونه ساخته نشد. اتوره در سال ۱۹۰۹ با بوگاتی تایپ ۱۰، دئوتز را ترک نمود و به سوی تاسیس کارخانه شخصی خود به مولشیم رفت و این جا بود که ورق آغازین تاریخچه شرکت بوگاتی نوشته شد.

موسس همواره پیروز بوگاتی

اتوره بوگاتی که نخستین خودروی خود را با موتوری ۲ سیلندر و ۱.۲ لیتری ساخت، از همان ابتدای کار، بنای کمپانی‌اش را بر ساخت خودروهای کم‌تیراژ، ولی ویژه و متفاوت پایه‌گذاری نمود. اتوره شعار شرکت بوگاتی را چنین توصیف کرد: «اگر خودرویی قابل مقایسه میباشد، دیگر بوگاتی نیست!».

بوگاتی تایپ ۱۳

شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی

بوگاتی تایپ ۱۳ در مسابقات خودروهای کلاسیک

همین جمله به‌خوبی خاص بودن برند بوگاتی را به نمای می‌گذارد. اتوره در وقت دریافت وام بانکی در آلمان، برنامه و هدف خود را تولید سالانه ۱۰ خودروی مسابقه‌ای و اسپرت در کنار تولید ۵ موتور هواپیما عنوان کرده بود.

اتوره که با بوگاتی تایپ 2، ۴ سیلندر ۱.۲ لیتری توانسته بود به شهرت برسد، در سال ۱۹۱۰، بوگاتی تایپ ۱۳ را رونمایی نمود که با ۱.۳ لیتر حجم موتور ۴ سیلندرش قادر به تولید ۳۰ اسب بخار قدرت بود. این خودرو در جایزه بزرگ فرانسه و آلمان ۱۹۱۱ رتبه دوم را کسب نمود و زیاد مورد توجه قرار گرفت.

بوگاتی تایپ ۱۸

شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی

بوگاتی تایپ ۱۸

اتوره بوگاتی که پیشتر تجربه خود را در ساخت موتورها با حجم پایین‌تر از 1 لیتر کسب کرده بود، نخستین خودروی ۴ لیتری خود را در سال ۱۹۱۲ رونمایی نمود. بوگاتی تایپ ۱۸، نخستین محصول لوکس این کمپانی بود که سقف سرعت آن ۱۶۰ کیلومتر در ساعت درج شده و موتور ۴ سیلندر آن ۱۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد.

آغاز جنگ جهانی ابتدا در ۱۹۱۴ بوگاتی را هم همچون بسیاری خودروسازان فعال در آن وقت از حرکت به سمت پیشرفت بازداشت و فعالیت این کمپانی در طول جنگ متوقف شد.

ولی تاریخچه شرکت بوگاتی در این جا پایان نشد و اتوره در طول جنگ به تولید موتور هواپیما برای فرانسه پرداخت و پس از انتها جنگ در ۱۹۱۸، به کمپانی خود بازگشت و ادامه راه پیش را در قبل گرفت.

تاریخچه شرکت بوگاتی از سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰

پس از جنگ جهانی ابتدا، بوگاتی تایپ ۱۳ بازسازی شد و حضورش در مسابقات مختلف اتومبیل‌رانی را ادامه داد. تا جایی که در ۱۹۲۱، بوگاتی تایپ ۱۳، در مسابقات برشیای ایتالیا، با ۴ نماینده خود، مقام ابتدا تا چهارم را کسب نمود.

همین خودروی موفق، منجر به تولیدات متعدد موفق بوگاتی در فاصله 2 جنگ جهانی شد. به این ترتیب که نسخه‌های بوگاتی تایپ ۱۵، ۱۷، ۲۲، ۲۳، ۲۹، ۳۰، ۳۵، ۳۷ و ۴۰ بر همین اساس در دهه ۲۰ قرن ۲۰ ساخته شدند.

بوگاتی تایپ ۲۳، نخستین خودروی لوکس این کمپانی بود که با شاسی و مشخصات بوگاتی ۱۳ ولی تزیینات و امکانات لوکس به تولید انبوه رسید. البته این خودرو نخستین محصولی در صنعت خودروسازی بود که از موتوری متفاوت با 2 سوپاپ به ازای هر سیلندر بهره می‌برد.

بوگاتی تایپ ۲۹

شرکت بوگاتی

شرکت بوگاتی

بوگاتی تایپ ۲۹

بوگاتی تایپ ۲۹، که بوگاتی با طرح سیگار هم نامیده می‌شود، با طراحی دوکی شکل خود، نخستین محصول بوگاتی با موتوری ۸ سیلندر بود.

این موتور 3 لیتری هم چنین نخستین موتور جهان بود که به ازای هر سیلندر 3 سوپاپ داشت. بوگاتی ۴۰ هم که با موتور ۱.۵ لیتری ولی شاسی بوگاتی ۳۰ ساخته شد، نخستین خودروی خانوادگی و اقتصادی این کمپانی بود و از خروجی‌های قبل از ۱۹۳۰.

افتخارات قبل از جنگ جهانی دوم

ولی به پیشنهاد همه آنچه امروز از بوگاتی می‌بینم در ۱۹۲۴ و با بوگاتی تایپ ۳۵ رقم خورد. استفاده از بسیاری از نماد‌هایی که امروز هم در محصول های این کمپانی شاهد هستیم همچون طرح نعل اسبی جلو پنجره و رینگ‌های ۸ پر آلومینیومی از این تایپ شروع شد.

تایپ ۳۵ که همچنان یکی از پرافتخارترین خودروهای مسابقه‌ای جهان محسوب می‌شود، در سال‌های ۱۹۲۶ تا ۱۹۲۸ موفق به کسب ۴۷ رکورد جهانی در مسابقات گرند تور شد. این خودرو تا سال ۱۹۳۵ در نسخه‌های مختلف بیشتر از ۲۰۰۰ پیروزی برای بوگاتی به ارمغان آورد.

خودروی Bugatti تایپ ۳۵

شرکت-بوگاتی

شرکت-بوگاتی

بوگاتی تایپ ۳۵

بوگاتی تایپ ۳۵ از 1 موتور ۲ لیتری ۸ سیلندر خطی ۲۴ سوپاپ بهره می‌برد با ۹۰ اسب بخار قدرت. بوگاتی تایپ ۳۵، نخستین خودرویی بود که از سیستم فنر بندی در تعلیق برخوردار و در قسمت‌های مختلف موتورش به بلبرینگ مجهز شده بود.

یکی از خاص‌ترین نسخه‌های این تایپ، بوگاتی ۳۵ بی بود که با موتور ۲.۳ لیتری توربو شارژ ۱۳۸ اسب بخار قدرت و ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت سقف سرعت داشت. این خودرو قادر به پیمودن صفر تا صد کیلومتر در فاصله زمانی ۷ ثانیه بود.

ولی افتخارات تاریخچه شرکت بوگاتی و اولین‌هایش به همین مکان ختم نمی‌شد. نخستین خودروی جاده‌ای خانوادگی جهان که قادر به تولید ۱۲۰ اسب بخار قدرت و سقف سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت بود، بوگاتی تایپ ۴۲ نام داشت که در اواسط دهه ۳۰ قرن ۲۰ میلادی متولد شد.

این خودرو با موتور ۳ سوپاپ در هر سیلندر ۲.۳ لیتری سوپر شارژ خود قادر به پیمودن صفر تا صد کیلومتر در ۱۲ ثانیه بود. این خودرو با سقف برزنتی یا پارچه‌ای تولید می‌شد.

بوگاتی تایپ ۴۱

شرکت-بوگاتی

بوگاتی تایپ ۴۱

در ۱۹۳۰، بوگاتی هم چنین با مدل رویال که نسخه‌ای از تایپ ۴۱ بود، بزرگترین سواری دنیا را به بازار عرضه نمود تا همزمان با رقابت در پیست، به رقابت با لوکس‌پرورانی همچون میباخ و رولزرویس بپردازد. این خودرو از 1 موتور ۱۲.۸ لیتری ۸ سیلندر بهره می‌برد.

ادامه موفقیت‌های بوگاتی در این دهه با مدل‌ افسانه‌ای بوگاتی تایپ ۵۷ ادامه یافت. نسخهٔ پایه آن حامل 1 موتور ۳.۳ لیتری ۱۳۵ اسب بخاری با سقف سرعت ۱۵۰ کیلومتر در ساعت بود. ولی نسخه‌های آتلانتیک، C، CS و G هریک در وقت تولید یکی از برترین‌های جهان بودند. آتلانتیک را همچنان به عنوان یکی از گران‌ترین خودروهای تاریخ می‌شناسند.

هرچند موفقیت‌های بوگاتی بار دیگر به بن‌بست لاینحل جنگ در دهه ۴۰ رسید. خط تولید این کمپانی در طول جنگ جهانی دوم، همچون بسیاری خودروسازان دیگر تعطیل بود.

پس از جنگ جهانی دوم، ساخت بوگاتی تایپ ۵۹ بر اساس تایپ ۵۱ کلید خورد که در همان سال موفق به کسب مقام ابتدا جایزه بزرگ فرانسه شد. ولی بخت دوست بوگاتی نبود و در سال ۱۹۴۷، با مرگ اتوره شرکت رو به افول پی در پی رفته، نهایتا در سال ۱۹۵۶ تعطیل شد. در این جا بود که فصل جدیدی در تاریخچه شرکت بوگاتی باز شد.

از انحلال شاخهٔ خودروسازی تا آغاز دوباره

در این بخش از تاریخچه شرکت بوگاتی میبایست گفت این کمپانی که برای مدت ۷ سال به طور کامل تعطیل بود، در سال ۱۹۶۳، بوسیله 1 شرکت هواپیما سازی با نام هیسپانو-سویزا، خریداری شد و پس از آن با انحلال بخش خودروسازی و تمرکز خط تولید شهر مولشیم بر قطعات هواپیما، سرنوشت این بخش به ۳۰ سال بعد و 1 کارآفرین ایتالیایی گره خورد.

در سال ۱۹۸۷ رومانو آرتیولی تاجر ایتالیایی و تعدادی از تجار اروپایی حق استفاده از برند تجاری بوگاتی را خریداری کردند تا حیاتی دوباره به خودروسازی بدهند که در آن روزها محصول های کلاسیکش گران‌ترین خودروهای کلکسیونی بازار محسوب می‌شدند. ماحصل این آغاز دوباره، راه اندازی خط تولید نو در شهر کمپوگالیانو در ایتالیا و با مشارکت لامبورگینی بود.

خودروی بوگاتی EB110

شرکت-بوگاتی

بوگاتی EB110

شرکت نو که بوگاتی اس‌پی‌اس نامگذاری شد، نخستین خودروی خود را با عنوان بوگاتی EB110 رونمایی نمود. این خودرو که آن را حرفه‌‌ای‌ترین خودروی اسپرت ساخته شده تا آن وقت می‌دانستند از 1 موتور ۳.۳ لیتری خورجینی ۱۲ سیلندر ۶۰ سوپاپ بهره می‌برد با ۴ توربوشارژ. EB110 قادر به تولید ۵۵۰ اسب بخار قدرت و ۶۱۱ نیوتن‌مر گشتاور بود.

از این خودرو 2 نسخه سوپر اسپرت و جی‌تی تولید شد که هر کدام در زمان‌های ۳.۶ و ۳.۳۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسیدند، ضمن این که نهایت سرعت ۳۳۵ و ۳۵۵ کیلومتر بر ساعت داشتند.

مالکیت فولکس واگن و حیات مجدد

با مروری بر تاریخچه شرکت بوگاتی در می‌یابیم که تولید سوپر اسپرت EB110 با پایان توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردش، منجر به تکرار خاطرات درج شده از بوگاتی در دوران طلایی اتوره نشد. شکست این طرح در دهه ۹۰ میلادی، سبب شد تا مالکیت بوگاتی به فولکس واگن سپرده شود.

بوگاتی EB118

شرکت-بوگاتی

بوگاتی EB118

فولکس واگن که در ۱۹۹۸ این شرکت را خریداری نمود، مدل EB118 را در نمایشگاه پاریس همان سال به نمایش گذاشت. این خودرو 1 کوپه 2 در ۴ سرنشین با موتور W شکل ۱۸ سیلندر بود. کمتر از 1 سال بعد، نسخه ۴ در این خودرو با عنوان EB128 در نمایشگاه خودروی جنوا رونمایی شد. این خودرو در مشخصات فنی با نمونه قبلی مشابه بود.

بعدا مدل بوگاتی ۱۸.۳ کایرون در نمایشگاه خودروی فرانکفورت رونمایی شد. این خودرو که طرحی مفهومی بود با موتور W شکل ۱۸ سیلندر و سقف قدرت ۵۷۴ اسب بخار به نمایش درآمد. صفر تا صد این طرح ۵.۳ ثانیه و سقف سرعتش ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت عنوان شد. این طرح در واقع نسخه آزمایشی اسطوره تکرار نشدنی ویرون، خودرویی پرافتخار در تاریخچه شرکت بوگاتی، بود

بوگاتی ویرون نخستین بار در سال ۱۹۹۹ در قالب طرحی مفهومی با عنوان EB18.چهار در نمایشگاه خودروی توکیو رونمایی شد. این طرح مشخصات فنی مشترکی با طرح EB18.سه کایرون داشت. در آغاز قرن ۲۱، موتوری ۱۶ سیلندر با قدرت ۶۳۰ اسب‌بخار روی EB 18/4 ویرون نصب شد و EB 16/4 ویرون نام گرفت.

سال ۲۰۰۱

در سال ۲۰۰۱، مهندسان شاغل در شرکت بوگاتی، خبر از تولید پیشرانه‌ی ۸ لیتری ۱۶ سیلندر با آرایش W با قدرت ۱۰۰۰ اسب‌بخار و گشتاور ۱۲۵۰ نیوتن‌متر، دادند که قرار بود روی نمونه‌های تجاری ویرون نصب شود. ویرون در نهایت در سال ۲۰۰۵ با همین موتور و حجم دقیق ۷۹۹۳ سی‌سی به تولید انبوه رسید.

این خودرو که در آزمایشات قدرتی معادل ۱۰۲۰ تا ۱۰۴۰ را به نمایش می‌گذاشت، به عنوان قوی‌ترین خودروی تولید انبوه جهان دست یافت و با سقف سرعت ۴.۷ کیلومتر بر ساعت و صفر تا صد ۲.۵ ثانیه، سریع‌ترین خودروی تولید انبوه تاریخ شناخته شد. این خودرو قرار بود در طول ۲۰ دقیقه ۶۰ لیتر بنزین مصرف بکند.

ویرون در سال ۲۰۰۸ در نسخه گرند اسپرت با سقف فلزی متحرک عرضه شد. در سال ۲۰۱۰ نسخه ویرون سوپر اسپرت توانست سقف سرعت ۴۳۱ اسب بخار را در کتاب رکوردهای گینس درج بکند. هم چنین، نسخه گرند اسپرت ویتس از این خودرو در سال ۲۰۱۳ با درج سرعت ۴۰۸ کیلومتر بر ساعت، رکورد سریعترین رودستر را به نام خود بزند و این افتخار دیگری بود که تاریخچه شرکت بوگاتی درج شد.

شرکت-بوگاتی

شیرون جانشین برحق ویرون: bugatti

آخرین محصول این خودروساز نامی، بوگاتی شیرون نام دارد که در نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۱۶ رونمایی شد. این خودرو مجهز به موتور ۸ سیلندر ۱۶ سوپاپ W شکل میباشد با ۱۴۸۰ اسب بخار قدرت و ۱۶۰۰ نیوتن‌متر گشتاور.

سقف سرعت شیرون ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صدش ۲.۴ ثانیه درج شده میباشد. البته در تست‌های سرعت انجام شده، شیرون توانست به سقف سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت دست یابد. ولی بوگاتی با اعمال نوعی قفل محدود کننده سرعت در نمونه‌های عرضه شده، این سقف را در محدود ۴۲۰ کنترل کرده میباشد.

این اَبَر خودرو توانایی دارد در ۶.۵ ثانیه از صفر تا ۲۰۰ کیلومتر، در ۱۳.۶ ثانیه از صفر تا ۳۰۰ کیلومتر و در ۳۲.۶ ثانیه از صفر تا ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. شیرون اسپرت و بوگاتی دیوو هم در سال‌ ۲۰۱۸ و با فاصله‌ای کوتاه از یکدیگر معرفی شدند که در مشخصات فنی با بوگاتی شیرون تفاوتی نداشته ولی در ظاهر تغییراتی نشان می‌دهند.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :