تاریخچه کمپانی پورشه

تاریخچه کمپانی پورشه

 تاریخچه کمپانی پورشه : کسی در دنیا پیدا می‌شود که با پورشه آشنایی نداشته یا هیچ‌ 1 از مدل‌هایش را ندیده باشد؟ قطعا نه!

Dr.-Ing. h.c. F. Porsche AG یا همان پورشه، 1 برند محبوب و پرکاری میباشد که در گروه دیگر غول‌های خودروسازی آلمانی فعالیت می‌کند. یا به عبارت دیگر می‌توان گفت، یکی دیگر از خودروسازان و برندهای آلمانی میباشد که دنیا و صنعت خودرو را به تسخیر خود درآورده میباشد.

این کمپانی زیاد محبوب، بیش در حوزه ساخت ماشین‌های اسپرت، شاسی بلندها و سدان‌های پیشرفته و لوکس فعالیت می‌کند. این برند در حالا حاضر متعلق به کمپانی فولکس واگن (Volkswagen) میباشد و بوسیله همان کمپانی هم مدیریت می‌شود. مرکز مدیریت این کمپانی در اشتوتگارت آلمان واقع شده میباشد.

از جدید ترین و به روزترین ماشین‌های پورشه، می‌توان به 718 Boxster/Cayman، 911، Panamera، Macan، پورشه کاین Cayenne و Taycan اشاره نمود.

شرکت پورشه

تاریخچه کمپانی پورشه

تاریخچه پورشه: porsche.com

صحیح 89 سال قبل یعنی در سال 1931، فردی به نام فردیناند پورشه در اشتوتگارت، 1 کمپانی به نام Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH تاسیس نمود. حقیقت این میباشد که این کمپانی، از اول به ساخت خودرو با نام خودش مشغول نبود و بیش در زمینه‌های توسعه کار و مشاوره فعالیت می‌کرد.

ساخت نخستین ماشین با دستور دولت آلمان گونه گرفت، یعنی ساخت خودرویی برای مردم یا همان فلولکس واگن (به معنای خودروی مردمی).

این دستور به ساخت یکی از به یادماندنی‌ترین مدل‌ها و طراحی‌های تاریخ، یعنی فولکس واگن بیتل (Beetle) ختم شد. طراحی این مدل که شبیه یک نوع سوسک بود، تاثیر زیاد بزرگی در تاریخ طراحی خودرو داشت.

هنوز که هنوز میباشد، کلکسیونرهای زیادی به دنبال خرید مدل‌های قدیمی بیتل هستند و در سراسر جهان، طرفداران بسیاری دارد. طراحی بیتل، تاثیرات زیادی بر مدل‌های بعدی این برند داشت.

در واقع پورشه 64 که در سال 1938 تولید شد، بسیاری از قطعاتش را از مدل بیتل قرض گرفته بود.

در دوران جنگ جهانی دوم

در دوران جنگ جهانی دوم، کارخانه فولکس واگن تبدیل شد به مرکز ساخت خودروهای نظامی همچون Kübelwagen و Schwimmwagen. از هرکدام از این مدل‌ها، به ترتیب 52 هزار دستگاه و پانزده هزار و 584 دستگاه تولید شد. در همان وقت، پورشه طراحی تانک‌های قوی و سنگین را انجام می‌داد.

بدنه‌ای که پورشه برای مدل ببر یک یا همان Tiger I طراحی کرده بود، بعدها در ساخت تولید تانکی به نام Elefant tank destroyer، استفاده شد. به نقل از فردی به نام فابیان مولر، کسی که زندگینامه و سرگذشت پورشه را نوشته است، در آن وقت پورشه زیاد از افراد یا به زور وادار بکار در کارخانه‌هایش می‌کرد.

بر روی لباس این کارگران، حرف P ثبت شده بود. شاید تصور نمایید که این حرف نماد پورشه بوده میباشد، ولی اینطور نیست. این P نماد Poland یا همان کشور لهستان و نشان دهنده ملیت کارگران بود.

شرکت پورشه

شرکت پورشه

سال 1945

در سال 1945 و با انتها جنگ، کارخانه فولکس واگن در KdF-Stadt، به دست انگلیسی‌ها افتاد. فردیناند مقام خود را به عنوان مدیر کارخانه از دست داد و شخصی به نام ایوان هِرست، که 1 جنرال نظامی و مهندس انگلیسی بود، جایگزین او برای مدیریت کارخانه شد.

بعد از گذشت مدتی نه چندان طولانی، فردیناند به جرم جرایم جنگی بازداشت شد ولی هرگز دادگاهی برایش تشکیل داده نشد. او بیست ماه‌ را در زندان سپری نمود. در همان مدت، پسرش که فری پورشه نام داشت، به دنبال 1 خرید 1 ماشین متناسب برای خود بود، ولی نمی‌توانست خودروی مناسبی پیدا بکند.

ماشین مورد علاقه‌

به همین دلیل تصمیم گرفت که خودش ماشین مورد علاقه‌اش را بسازد. همچنین مجبور بود که کمپانی را در نبود پدرش و در دوران سخت پسا جنگ هدایت بکند. فردیناند آگوست سال 1947 آزاد شد. در سال 1952، پورشه 1 کارخانه دیگر احداث نمود که به عنوان قدیمی‌ترین ساختمان پورشه شناخته می‌شود. از آن پس تا کنون، حیات این کمپانی مشهور ادامه دارد.

بعد از جنگ تمامی دنیا، از جمله آلمان، با بحران‌های زیادی رو به رو شده بود. از آنجایی که این کمپانی توان تامین قطعات ماشین‌هایش را نداشت، از قطعات فولکس واگن بیتل استفاده می‌کرد. در نتیجه، مدل 356 تولید شد. البته که این مدل در طول ساخت، دچار تغییرات زیادی شد و در نهایت قطعات آن، با قطعاتی که خود کمپانی سپس تولید نمود، جایگزین شد.

لوگو پورشه

شرکت پورشه

تاریخچه کمپانی پورشه

بهترین مدل‌های پورشه

مدل 356، سبک، سفت و سخت، قابل اعتماد و 2 سرنشین بود. اکثر طرفدارن از مدل بیتل که اجازه 356 از قطعاتش استفاده بکند، قدر دانی می‌کنند. این مدل برنده مسابقات Le Mans در سال 1951 بود.

پورشه برای بهتر نمودن این مدل دچار وسواس شده بود و هر سال در آن تغییراتی درست کردن می‌کرد. در آخر، این مدل سوگلی ستاره‌های هالیوودی و خواننده‌های برنا شد.

پورشه مدل 356

مدل 917 هم در طول وقت تغییرات زیاد مثبتی داشت. این مدل توانست تمامی مرزهای طراحی و آیرودینامیک را مکان به مکان بکند.

پورشه مدل 917

لیست برترین‌های این کمپانی محال میباشد که بدون مدل 911 تکمیل شود. این مدل همیشه یکی از تاریخی‌ترین‌ها و به یادماندنی‌ترین خودروهای تاریخ باقی می‌ماند. در واقع این مدل، حاصل نخستین سعی کمپانی برای ساخت 1 خودروی مسابقه‌ای-جاده‌ای بود.

شرکت پورشه

شرکت پورشه

پورشه مدل 911

با وجود کرونا، فروش پورشه فقط ۳ درصد کم شد.
با وجود این که کارخانه و خط تولید پورشه به مدت 6 هفته در سال ۲۰۲۰ تعطیل بود، ولی این خودروساز آلمانی توانست ۲۷۲ هزار و ۱۶۲ دستگاه از محصولاتش را به دست مشتریان برساند و نسبت به سال ۲۰۱۹ فقط ۳ درصد فروش کمتری داشت.

میزان فروش مدل‌های اصلی و مهم شامل ۹۱۱، ۷۱۸ و کاین تقریبا ثابت بود ولی فروش ماکان از ۹۹ هزار و ۹۴۴ دستگاه در سال ۲۰۱۹ به ۷۸ هزار و ۱۲۴ دستگاه در سال ۲۰۲۰ رسید.

در مجموع، پورشه در سال گذشته، ۲۸.۷ میلیارد یورو از فروش خودروهای خود درآمد کسب نمود که تقریبا با درآمد سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۸.۵ میلیارد یورو برابر میباشد.

بخشی از این درآمد، مربوط به فروش موفق سدان برقی تایکان در نخستین سال عرضه‌اش میباشد. ۲۰ هزار و ۱۵ دستگاه از این خودرو به فروش رفت و یاری نمود تا شرکت به سود عملیاتی ۴.۲ میلیارد یورویی برسد. سود عملیاتی پورشه در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴.۴ میلیارد دلار بود.

۷۸۵۰ یورو

این خودروساز آلمانی برای تشکر از کارمندان و کارگرانش برای فعالیت در وقت همه‌گیری ویروس کرونا، به همه آنان ۷۸۵۰ یورو پاداش داد.

شرکت پورشه

تاریخچه کمپانی پورشه

عملکرد مثبت پورشه در سال ۲۰۲۰ سبب شد تا این شرکت بتواند به سرمایه‌گذاری‌های خود در زمینه فناوری‌های خودرویی ادامه دهد. پورشه قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ میلادی، ۱۵ میلیارد یورو در زمینه «خودروهای برقی، تولید پایدار و دیجیتالی‌سازی» سرمایه‌گذاری بکند.

در سال ۲۰۲۰، یک‌سوم از فروش جهانی پورشه سهم خودروهای برقی بود که نیمی از آن متعلق به تایکان و نیمی دیگر برای مدل‌های هیبریدی میباشد. سهم فروش خودروهای برقی این شرکت آلمانی تا سال ۲۰۲۵ به ۵۰ درصد و تا سال ۲۰۳۰ به ۸۰ درصد می‌رسد.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

شرکت تسلا

شرکت مرسدس بنز

شرکت بی ام دبلیو

شرکت پژو

بیوگرافی کریستیانو رونالدو