شرکت مرسدس بنز

شرکت مرسدس بنز

شرکت مرسدس بنز: با شنیدن نام خودرو یا ماشین، احتمالا بنز جزو نخستین کلماتی باشد که به ذهن ما می‌آید. شرکت مرسدس Benz از برندهای معروف خودروسازی، نزدیک به یک قرن میباشد که در زمینه خودروسازی فعالیت می‌کند و به قولی بهشت طرفداران ماشین‌های لوکس و باکیفیت میباشد. برند بنز در صنعت خودروسازی نامی آشناست و خودروهای آن بازار را قبضه کرده‌اند.

در این مقاله به مراحل ساخت و تولید خودرو مرسدس Benz خواهیم پرداخت. بیش به این خواهیم پرداخت که به طور کلی روند تولید هر ماشین در کارخانه بنز به چه شکلی انجام می‌شود و چه مقدمات و مراحلی دارد و چه تست‌هایی روی آن انجام می‌شود. در اول هم تاریخچه ای در مورد تاسیس شرکت مرسدس Benz و ادامه‌ی روند آن هم اطلاعاتی خواهیم داد.

سرگذشت برند مرسدس بنز، سرگذشت یک قرن خلاقیت و نوآوری در ایده، تولید، عرضه، تبلیغات و برندینگ بوده میباشد. تاریخچه‌ی مرسدس یک درس کامل برای یک کسب و کار در مقیاس جهانی میباشد. دو شخصیت اصلی و پایه‌گذار Benz، یعنی گاتلیب دیملر (Gottlieb Daimler) و کارل بنز (Karl Benz) هیچگاه یک دیگر را ملاقات نکردند و هر دو در سال 1880 موفق به اختراع یک موتور پرسرعت شده بودند.

دیملر با شریکش ویلهلم می‌باخ (Wilhelm MayBach) کار می‌کرد تا موتور های گازوییلی مدرن را توسعه دهد و در همان دوران کارل بنز تکنولوژی موتور 4 مرحله‌ای دوچرخه را به انتها رساند و مایل بود تا آن را روی اتومبیل‌ها پیاده‌کند.

شرکت بنز

شرکت بنز

در نهایت کارل بنز

در نهایت کارل بنز شرکت Benz & Co Rheinische Gasmotoren-Fabrik را در سال 1883 تاسیس نمود که بیش Benz & Cie شناخته می‌شد. دیملر هم به همراه می‌باخ در سال 1890 شرکت DMG را تاسیس کردند. دیملر 4 سال بعد درگذشت و می‌باخ هم تا سال 1907 زنده بود و این شرکت را اداره می‌کرد.

در دوران جنگ جهانی ابتدا و بعد از آن هر دو شرکت دوران بدی داشتند و تقریبا به حالت تعطیلی کشیده شدند و در سال 1924 مالکان این دو شرکت برای یک قرن قرارداد شراکت بستند و Daimler-Benz متولد شد و پروژه مرسدس Benz کلید خورد.

دیملر-بنز که در نهایت به دلیل زحمات کارل Benz همان مرسدس بنز نام گرفت در جریان جنگ جهانی دوم بیش فعالیت نظامی داشت و به تولید کامیون و وسایل نقلیه جنگی می‌پرداخت. با این حالا مجددا دچار مشکل شد و مدت‌ها در آلمان از اسیرها و زندانی‌ها برای فرایند تولید این ماشین‌های جنگی استفاده می‌شد و خود شرکت هم رابطه‌اش را با نازی‌ها انکار نمی‌کرد و تا همین الان هم حتی در وبسایت مرسدس Benz هم به همکاری این برند با نازی‌ها اشاره شده میباشد.

شرکت بنز

شرکت بنز

جنگ جهانی دوم

بعد از جنگ جهانی دوم حال دوباره بنز می‌توانست بر جهان خودروها حکومت بکند و این بار با رویکردی به طور کامل متفاوت توانست از دل آلمانی که اقتصادش نابود شده بود زنده بیرون بیاید و رکورد فروش خودرو را در یک سال بشکند و در همین حین بازار جهانی را هم قبضه نمود و از پایان رقبای خود پیشی گرفت. یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت آن‌ها این بود که توانستند راهی به بازار مصرف‌گرای آمریکا بیابند و باز هم رکوردها را جابجا کردند.

تولید و فروش خودروهای لوکس هم در سال 1955 وارد استراتژی کاری این شرکت شد و مرسدس Benz 300 اس ال، فروش بالایی در آن وقت کسب نمود. بحران نفت در سال 1973 مجددا صنعت خودروسازی را دچار مشکل نمود و شرکت مرسدس بنز هم از این قاعده مستثنا نبود.

ولی آن‌ها باز رویکردی هوشمندانه در قبل گرفتند و به جای تن دادن به بحران، خودروهایی با مصرف سوخت زیاد پایین تولید کردند و این بحران مجددا تبدیل به یک فرصت عالی برای آن‌ها شد و توانستند موفق از آن‌ بیرون بیایند. حال یک قرن از تشکیل برند Benz گذشته و همچنان پیشتاز رقابت با برندهای معروف میباشد.

آرم مرسدس بنز در طول این یک قرن 9 بار تغییر کرده میباشد و یا به اصطلاح دقیق‌تر مرسدس بنز Rebranding شده میباشد. تغییرات آرم مرسدس بنز را می‌توانید در تصویر پایین مشاهده نمایید.

شرکت بنز

شرکت بنز

مرسدس بنز در طول یک قرن 9 بار ریبرندینگ شده میباشد.

حال میتوانیم سراغ کارخانه بنز و خط تولید آن برویم و با روند تولید و بهره‌برداری از خودروها بیش آشنا بشویم، بیش این اطلاعات از وبسایت مرسدس بنز استخراج شده‌اند و در اختیار شما قرار می‌گیرد.
مراحل پیش‌تولید مرسدس بنز

شرکت مرسدس بنز پیش از هر چیز یک بخش پیش‌تولید دارد که وظایف سنگینی دارد و پایان کیفیت محصول و هدف نهایی محصول اول بوسیله این بخش ارزیابی و بعدا به بخش تولید سپرده می‌شود.

این بخش پیش‌تولید شامل چه مواردی است؟

– ایده‌پردازی

– طراحی بدنه بصورت نرم‌افزاری

– طراحی فیزیکی نمونه بدنه در مقیاس کوچک تر

– شبیه‌سازی نرم‌افزاری

– بهینه‌سازی فنی در نرم‌افزار

این 5 بخش اصلی‌ترین بخش‌های قسمت پیش‌تولید شرکت مرسدس بنز هستند. مرسدس بنز پایان تلاشش را می‌کند تا محصولی قشنگ، پرقدرت و از هر پیشنهاد بهینه تولید بکند.

ایده‌ پردازی

قطع به یقین یک کمپانی در مقیاس مرسدس بنز یک بخش ایده‌پردازی در هسته‌ی گروه خود دارد و می‌توان به جرات گفت که دلیل ماندگاری و قدرت بالای برند بنز در طول این یک قرن ایده‌های ناب و دست ابتدا آن‌ها، چه در زمینه تولید و چه فروش و بهینه‌سازی بوده میباشد.

با این حالا این ایده‌پردازان گروهی شامل طراحان، مهندسین مکانیک، مهندسین بخش خودرو، محققین و … می‌باشد که ایده‌های روز دنیای مکانیک و طراحی و خودرو را در جلسات مطرح می‌کنند و بعدا در مورد آن تحقیق و بررسی می‌کنند و در نهایت ایده‌های منطقی با قابلیت اجرایی را ارائه می‌دهند.

شرکت بنز

شرکت بنز

طراحی بدنه بصورت نرم‌افزاری

طراحی بدنه اول روی کاغذ و بصورت یک طرح آماده کشیده می‌شود و بعدا از راه نرم‌افزارهای مشخصی (در وبسایت مرسدس بنز به نرم‌افزار Catia اشاره شده میباشد اما نرم‌افزارهای دیگری هم برای اینکار استفاده می‌شود که نرم‌افزارهای خاص طراحی بدنه خودرو می‌باشند) بصورت کامل طراحی می‌شود. طراحی بدنه پیش از هر چیز میبایست با ابعاد المان‌های ماشین نظیر موتور و سیستم تعلیق و شاسی‌ها و … همخوانی داشته باشد و در طراحی بدنه عموما با اندازه‌های مشخصی کار می‌کنند.

طراحی فیزیکی نمونه بدنه در مقیاس کوچک تر

نرم افزار نمی‌تواند همیشه جوابگو باشد و معمولا یک نمونه فیزیکی بوسیله طراحان در مقیاس کوچک تر ساخته می‌شود تا نمای کلی خودرو دیده شود و ایرادات آن در حالت سه بعدی برطرف شود. در این طراحی بر روی جزئیات با نهایت دقت کار می‌شود و دقیقا مشابه محصول نهایی میباشد.

در طراحی این نمونه از فوم‌ها و پلاستیک‌های قابل شکل‌دهی استفاده می‌شود و پایان جزئیات کار در پیشنهاد گرفته می‌شود تا نمونه دقیقا مشابه شکل نهایی آن شود. بعدا تغییرات ضروری در آن اعمال می‌شود.

شبیه‌سازی نرم‌افزاری

شبیه‌سازی نرم‌افزاری حوزه تخصصی مهندسان مکانیک میباشد و حال با توجه به داده‌ها و شکل‌هایی که از طراحی بدست آمده میباشد میبایست المان‌ها به طور کامل داخل نرم‌افزار آورده شوند و بررسی شوند. جنس هر بخش از بدنه میبایست تعیین شود، میزان مقاومت کششی، برشی و پیچشی هر قسمت در بارگذاری‌های مختلف سنجیده می‌شود و نوع اتصالات و محل قرارگیری اتصالات بصورت کامل شبیه‌سازی می‌شود.

این شبیه‌سازی از پیشنهاد وزن و ارتعاشات قسمت‌های مختلف بدنه هم مورد بررسی قرار می‌گیرد و به طور کلی هر آنچه که برای یک خودرو باکیفیت مدنظر میباشد در قبل تولید کارخانه برند بنز انجام می‌شود.

بهینه‌سازی فنی در نرم‌افزار

بخش‌های مکانیکی کار تمامی ندارند و در این بخش کل سیستم خودرو، علی الخصوص زمینه CFD یا همان دینامیک سیالات محاسباتی کار، داخل نرم‌افزارهای مشخصی نظیر Ansys و Abacus و حتی Matlab و مواردی از این دست پیاده می‌شود.

این بخش‌ها هم بصورت جداگانه و هم در ارتباط با هم مورد بررسی قرار می‌گیرند. آنالیز حرارتی پایان بخش‌های موتور و بدنه و قسمت‌های دیگر، بررسی آیرودینامیک ماشین، فشار موجود در قطعات مختلف، تغییرات غلظت روغن و دمای آب و هزاران تحلیل دیگر در قسمت فنی خودرو و در نرم‌افزارهای مربوطه انجام می‌شود. در این بخش بیش علم مکانیک سیالات و حرارت دخیل میباشد و متخصصین این حوزه روی این بخش کار می‌کنند.

به پیشنهاد می‌رسد بیش برندهای معروف خودروسازی این بخش پیش‌تولید را کم و بیشتر دارند و هیچ‌گاه بی‌گدار به آب نمی‌زنند و با اینکار نتایج زیاد بهتری می‌گیرند. برند بنز معمولا برترین و سرشناس‌ترین مهندسین و محققین را برای این بخش در پیشنهاد می‌گیرد تا درصد خطای کار به صفر برسد.
مراحل ساخت و تولید مرسدس بنز

حال میتوانیم وارد کارخانه بنز بشویم. جایی که ابزارها و دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک مثل غول‌هایی بزرگ منتظر مواد خام هستند تا یک ماشین تحویل شما دهند. این عکس‌ها، عظمت این غول‌های مکانیکی را بهتر نشان می‌دهند.

شرکت بنز

شرکت بنز

خط تولید مرسدس Benz

خط تولید مرسدس بنز با ربات‌های غول‌پیکر و کارکنان متخصص در حالا تولید و کار نمودن بر روی قطعات خودرو هستند.
خط تولید مرسدس بنز

با در دست داشتن طراحی و مسائل فنی لحاظ شده و پایان بهینه‌سازی‌های ضروری حال خط تولید آغاز بکار می‌کند.

مواد اولیه مثل فولاد ضدخش، فولاد ریخته‌گری شده یا همان چدن، پلاستیک، آهن، آلومنیوم، مس، رنگ‌های موردنیاز، فیبرها و پلیمرها و روغن‌های موردنیاز پیش از هر چیز بصورت مواد خام آماده می‌شوند و قطعات در بخش‌های مختلف ساخته می‌شوند.
تقسیم بندی بخش‌های مختلف خط تولید کارخانه بنز

– تولید قطعات کوچک

– مونتاژ قطعات کوچک

– تست سیستم‌های تشکیل شده

– مونتاژ سیستم‌ها

– تست سیستم کلی

– رنگ و افزودن قطعات جانبی

– حمل و نقل

بخش‌ها اصلی‌

این بخش‌ها اصلی‌ترین بخش‌های سیستم تولید مرسدس بنز هستند. اگر ترتیب این بخش‌ها را نگاه نمایید تقریبا کارکرد کلی بخش تولید را حدس خواهید زد.

مواد اولیه به قطعات کوچک همچون فنرها، دیسک‌ها، پیچ و مهره‌ها، میله‌ها، ورقه و … تبدیل می‌شوند بعدا تحت عملیات خاصی قطعات موردنیاز برای هر بخش از سیستم آماده می‌شود. به طور مثال برای ساخت موتور که معمولا از چدن در ساخت آن استفاده می‌شود. قطعات فولادی با ذوب فولاد و شکل دادن به آن و انجام عملیات نورد و … به شکل یک قطعه مشخص، آماده می‌شوند.

بعد از سوار نمودن قطعات کوچک روی هم دیگر به شکل یک سیستم به هم پیوسته نوبت به تست این سیستم‌ها می‌باشد. این تست‌ها با استفاده از دستگاه‌های ضربه مستقیم و ضربه دورانی و تست لقی و مواردی از این دست می‌باشد. یکی از روش‌های تست، مانیتور نمودن آن‌ها روی نمایشگر و بررسی آن‌ها از پایان جهات می‌باشد.

مجموعه‌ای از این سیستم‌ها یعنی سیستم پیشرانه، سیستم ترمز و تعلیق، سیستم خنک‌کاری، سنسورهای حرکتی، سیستم دیجیتال، سیستم صوتی، فنربندی و صندلی‌ها و صد ها سیستم دیگر به همین شکل آماده و بعدا به وسیله‌ی ربات‌ها روی بدنه سوار می‌شوند و شکل کلی خودرو به دست می‌آید و تست این سیستم‌ها در ارتباط با هم انجام می‌شود.

تست‌های کلی سیستم:

– تونل باد: تونل باد همان تست آیرودینامیک در دنیای واقعی میباشد که ماشین را داخل تونل‌هایی قرار می‌دهند که هوا با سرعت مشخصی از روی آن عبور می‌‌کند و تغییرات فشار داخل تونل رصد می‌شود تا به وسیله‌ی آن آیرودینامیک خودرو بررسی شود.

– تست Squeak and Rattle: این تست بمنظور شناسایی نویزها و ارتعاشات ماشین انجام می‌شود که به وسیله‌ی سنسورهای صدای تعبیه شده در نقاط مختلف ماشین انجام می‌شود تا صدای خودرو بنز به کمترین میزان ممکن برسد.

– تست آب و هوا: شرکت مرسدس بنز خودروهایش را برای پایان شرایط آب و هوایی ممکن آماده می‌کند و تست آب و هوایی برای دمای مختلف بالا و حتی ذیل صفر روی آن انجام می‌شود تا از کار نمودن آن‌ها اطمینان حاصل شود.

چندین تست دیگر هم بصورت مجزا در کارخانه بنز و پس از عبور از خط تولید انجام می‌شود که می‌توان به تست رادار، تست نشتی و مواردی از این قبیل اشاره نمود. در وبسایت مرسدس بنز اشاره‌ای به این تست‌ها نشده میباشد ولی داده‌های دیگری از سایت‌های وابسته به مرسدس بنز اطلاعاتی را در مورد این تست‌ها ارائه داده‌اند.

شرکت بنز

شرکت بنز

مراحل نهایی شرکت مرسدس بنز

پس از انجام تست حال نوبت رنگ ماشین میباشد. برند بنز همواره به دلیل رنگ‌های جذابی که استفاده می‌کند شناخته می‌شود و ترکیب رنگ‌های عجیب برای انواع ماشین‌ها در پیشنهاد گرفته می‌شود تا چشم و دل مخاطبان را بربایند.

در هر حالا برترین و بادوام‌ترین و در عین حالا درخشنده‌ترین نوع رنگ روی ماشین ثبت می‌شود و پس از خشک شدن مجددا چند تست روی آن انجام می‌شود و قطعات جانبی نظیر آرم مرسدس بنز در قسمت جلویی ماشین و هم چنین دوخت آرم مرسدس بنز روی فرمان و قسمت‌های مختلف آن انجام می‌شود و پس از تایید نهایی به بخش حمل و نقل سپرده می‌شود تا از خط تولید به قسمت عرضه منتقل شود و بعدا وارد بازار می‌شود.

کارخانه بنز در ایران

از سال 1380 تا کنون همواره شایعاتی از تولید بنز در ایران بصورت مونتاژ بوده میباشد و مذاکراتی هم با این کمپانی مطرح انجام شده میباشد تا کارخانه بنز در ایران به نحوی آغاز بکار بکند و برای تولید خودروهای کلاس E توافقاتی هم انجام شده میباشد. در سال 1396 مونتاژ کلاس E و مدل W211 به طور رسمی انجام شد و خدمات پس از فروش آن هم دایر شد تا خدماتی را برای مشتریان و خریداران این ماشین‌ها عرضه بکند.

ولی تحریم‌ها مجددا مشکلاتی را برای این همکاری‌ها درست کردن نمود ولی در سال 2017 همچنان خبرهای خوبی از احداث کارخانه بنز در ایران به گوش رسید و به پیشنهاد می‌رسد مجددا مذاکراتی با برند بنز انجام شده میباشد تا خط تولید آن راه بیفتد، در هر گونه میبایست منتظر ماند و دید در سال 2019 چه اتفاقاتی در این عرصه رخ خواهد داد و آیا شاهد یک کارخانه بنز در ایران خواهیم بود یا خیر.

هر چند نمایندگی‌های فروش بنز در ایران همچنان فعال هستند ولی به دلیل مشکلات درست کردن شده برای منع ورود خودروهای لوکس همچنان مشکلاتی در این موارد وجود دارد ولی این نمایندگی‌های کارخانه بنز در ایران با وجود پایان این مشکلات همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

جمع بندی

شرکت مرسدس بنز از برندهای معروف خودروسازی می‌باشد که سالهاست در این زمینه فعالیت دارد و در زمینه‌ی تولید خودروهایی لوکس نامی زیاد شناخته شده میباشد. کارخانه بنز نزدیک به یک قرن قبل بوسیله کارل بنز تاسیس شد و از همان وقت با ایده‌های ناب و بکر در حالا پیشتازی میباشد. تاریخچه‌ی برند بنز می‌تواند یک کلاس درس فشرده برای برندسازی باشد که در این مقاله به اختصار در مورد آن توضیح داده شد.

خط تولید شرکت مرسدس بنز هم به قدرت نام آن میباشد و از مهندسین سرشناس و محققین پرآوازه گرفته تا دستگاه‌ها و تجهیزات قدرتمند در اختیار این شرکت قرار دارند تا مطمئن‌ترین و راحت‌ترین خودروها را تولید بکند.

شرکت بنز سال‌ها رکورددار میزان فروش در جهان بوده میباشد و جدیدا خبرهایی از احداث کارخانه بنز در ایران به سبک مونتاژ هم به گوش می‌خورد که می‌تواند خبر زیاد خوشایندی برای ایرانیان باشد، هر چند در حالا حاضر نمایندگی‌های بنز در ایران چه در حوزه فروش و چه خدمات پس از فروش در ایران فعالیت دارند و به نوعی نماینده کارخانه بنز در ایران محسوب می‌شوند.

.mercedes-benz

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

مطالب مرتبط:

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

زندگینامه لیونل مسی

زندگینامه نیمار

زندگینامه رونالدینیو

زندگینامه کلین امباپه

بیوگرافی روبرت لواندوفسکی

بیوگرافی پل پوگبا