داشتن تفکر خلاقانه

داشتن تفکر خلاقانه

داشتن تفکر خلاقانه

به ندرت پیش می آید که ایده ای درخشان خودش زنگ در خانه ی شما را بزند. «جان اینگلدو»، در کتاب جدیدش به نام «چگونه ایده های عالی داشته باشیم:راهنمای داشتن تفکر خلاقانه » به معرفی 53 استراتژی پرداخته است.

ما در این جا 10 مورد از برترین استراتژی های این کتاب را برای دستیابی به موفقیت بزرگ بعدیتان ارائه میکنیم.

از خود بپرسید که «چه کار دیگری میتوان با آن انجام داد؟

ما به بسیاری از چیزها، اشیا، ساختمان ها، فضاها، مواد، فناوری، و سیستم ها از دریچه ی عادت و آشنایی نگاه میکنیم و از احتمالات متعدد دیگری که برای استفاده از آنان وجود دارد، چشم پوشی میکنیم.

میبایست با این گرایش موجود در ذهن خود مبارزه نمایید. این سوال که «چه کار دیگری می توانم با آن انجام دهم؟» باعث اختراعات و ایده های نو میشود.

زباله را به طلا تبدیل نمایید. پایان نامه های دور انداختنی صندوق پست خود را به چیزهایی ارزشمند تبدیل نمایید. چه کار دیگری میتوانید با روزنامه انجام دهید؟

داشتن تفکر خلاقانهبا دقت نگاه کنید

پروفسور «گای کلاکستون»، استاد علوم، دریافته است که افراد خلاق، متخصصِ دقیق نگاه نمودن هستند.

آنان توانایی بالایی در مشاهده ی نکته ها ظریف، جمع آوری و استفاده از چیزهایی دارند که دیگران آنان را نادیده می گیرند.

داشتن کنجکاوی فعال در مورد جهانی که در اطراف شماست، باعث ظهور ایده های نو میشود. با داشتن تفکر خلاقانه به خوبی اطرافتان را ببینید.

چهره ها، حیوانات، حروف و اعدادی را که به طور تصادفی در اثر فرسایش، تعمیر، گذر وقت، پوسیدگی ها، نشت ها، شکستگی ها، جابجایی ها، نور، سایه، باران یا برف درست کردن میشود کشف و جمع آوری نمایید.

برخی از این موارد تنها زمانی خود را آشکار می کنند که شما به آنان کج، وارونه یا در جهت معکوس نگاه نمایید.

ساده بگیرید

مشکلات اغلب پشت اطلاعات بیشتر از حد، پنهان شده اند. چالش قبل روی خود را با صرف وقت برای درک و تعریف مشکل، روشن و مشخص نمایید.

آیا میتوانید آن را در 10 کلمه، 5 کلمه، و یا حتی 3 کلمه ساده کنید؟ نویسنده ی معروفی به نام «ارنست همینگوی» چالشی را برای نوشتن یک داستان در 6 کلمه برگزار نمود.

شما هم امتحان نمایید یا آن را بصورت یک چالش توییتری در آورید و داستانی با تنها 140 حرف فرستادن نمایید.

نامعقول باشید

نامعقول بودن در قلب تعدادی از داشتن تفکر خلاقانه ایده های مربوط به قرن 19 و 20 میلادی قرار دارد. «لوئیس کارول» و «ادوارد لیر» از پوچی و نامعقول بودن موقعیت ها در داستان سرایی استفاده می کردند؛

برادران «مارکس»، «اسپایک میلیگان»، و «مونتی پایتون» از نامعقول دیدن امور، به عنوان منبعی برای کمدی بهره می بردند.

«ساموئل بکت» هم از آن برای درام استفاده می کرد؛ «فرانک زاپا» برای موسیقی؛ «السا اسکیاپارلی» در طراحی مد و دادائیست ها و سوررئالیست ها از آن برای خلق هنر استفاده می کردند.

از سیستم علامت زبان بصری استفاده نمایید و نشانه های نامعقول و خلاف عادتی را بسازید که بینندگان را گیج بکند، تحریک بکند یا به خنده وادارد.

سیستم ها را با یکدیگر مبادله کنید

استفاده از سیستم های آماده، موفق، آزمایش شده و مطمئنِ موجود در یک حیطه ی عمل در حیطه ی دیگر می تواند به نوآوری بزرگی منجر شود.

«اوون مک لارن در مورد داشتن تفکر خلاقانه نخستین کالسکه ی تاشوی بچه ها را با استفاده از سیستم طراحی شده ی ارابه های فرود تاشوی هواپیماهای «اسپیت فایر» که مربوط به جنگ جهانی دوم بود، ساخت.

«جیمز دایسون» از سیستم گردبادی که برای جذب خاک اره های موجود در کارخانه های چوب بُری استفاده می شد بهره گرفت و آن را در جاروهای خانگی بکار برد.

اینها هر دو انقلابی در طرح های تثبیت شده ی پیشین بود. اگر شما در حالا حاضر سیستمی را ناامیدکننده یا ناکافی میدانید، تلاش نمایید سیستم دیگری را از زمینه ای دیگر قرض بگیرید.

با داشتن تفکر خلاقانه نگاهی به سیستم های تغییر سریع صحنه ی تئاتر بیندازید و آنان را برای تغییر محل زندگی و یا فضای کار خود به خدمت گیرید.

داشتن تفکر خلاقانهتغییر موقعیت

تغییر در چگونگی نگاه نمودن به چیزی، می تواند امکانات و ایده های جدیدی را برای ما آشکار بکند. اینکار را میتوانید با جستجوی پایان زوایای دید امکان پذیر، و با تغییر دادن بافت زمینه انجام بدهید.

جعبه های مربوط به سیم های شستشو و قوطی های صابون مواردی آشنا در سوپر مارکت هستند.

تخت های نامرتب در اتاق خواب هر نوجوانی هست و لاشه ی گاو و گوسفند را میتوان در پستوی هر مغازه ی قصابی ای پیدا نمود، ولی آنان را در یک گالری هنری قرار بدهید تا یک اثر هنری بزرگ خلق کنید!

نزدیک به 100 سال قبل، «مارسل دوشان» نخستین هنرمندی بود که درک نمود چنین تغییری می تواند اثرگذار باشد.

او به چشم دید که یک نمایشگاه هنری از سرامیک های سرویس بهداشتی که بر پشت بصورت صاف قرار گرفته بودند، چه ولوله ای بر پا نمود. چیزهای عادی را قابل توجه نمایید.

به یک فروشگاه مصالح ساختمانی بروید و یک شیء ارزان هزینه پیدا نمایید که با تغییر موقعیت آن در خانه، هدف نو و تعجب آوری پیدا بکند.

قالب های تازه را امتحان کنید

استفاده از فرآیندهای تغییر و تحول به شدت برانگیزاننده ی ایده ها است. تبدیل چیزها از یک فرم و یا محیط به دیگری، می تواند افکار را در جهات به طور کامل نو و هیجان انگیز هدایت بکند. یادتان باشد که یک ایده منجر به ایده ی دیگری میشود.

«واسیلی کاندینسکی»، هنرمند نامدار روسی، موسیقی کلاسیک را به نقاشی های انتزاعی تبدیل نمود و رنگ های مختلفی را برای مشخص نمودن احساسات متفاوتی که بوسیله موسیقی برانگیخته میشوند، انتخاب نمود.

هم چنین او ماشینی را اختراع نمود که اصوات موسیقی را به دستورالعمل هایی برای نقاشی تبدیل می نمود. کلمات ذیل را به علایم و نشانه های رمزی (تایپوگرافی) تبدیل کنید:تنبل، خوشحال، صدای بلند، نرم.

بداهه پردازی کنید

بداهه عمل نمودن، خلاقیت به رغم پایان محدودیت هاست. نوعی نحوه ی تفکر و عمل است که به راه حل هایی در موقعیت های زیاد چالش برانگیز منجر میشود.

همچون زمانیکه افراد خود را در زندان، تک وتنها در جایی دورافتاده، در محاصره، اسیر، گمشده در دریا و در کشتی شکسته یا در حالا غرق شدن می یابند.

چالش

چالش «مایل های طراحی». برای مثال در ابتکار «مایل های غذایی» فاصله ی زیادی که مواد غذایی از محل تولید تا میز غذا طی می کنند به چالش کشیده شد.

قصد این کمپین حمایت از انتخاب محصول های محلی بود، محصول های محلی برای رسیدن به دست مصرف کننده حداقل فاصله را طی می کنند و در این جابجایی کوتاه منابع جهان کمتر تهی میشود.

چالش «مایل های طراحی» هم مشابه همین چالش میباشد. تنها از چیزهایی استفاده نمایید که دم دست شما است.

شما هم میتوانید با حل مشکلات، تنها با استفاده از چیزهایی که در جیب خود، روی میز، مواد در دسترس، چیزهای باقی مانده از کاری دیگر یا تنها با استفاده از چیزی که در فاصله زیاد کوتاهی از شما هست، خود را به چالش بکشید.

شیوه ی خود را درک کنید

برای تولید سریع و مداوم ایده ها، درک این که چه شرایطی شما را بیش به خلاقیت وا می دارد، لازم میباشد.

«چایکوفسکی»، پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، آهنگساز شهیر روسی، می گوید:«اگر منتظر حس و حالا ضروری بشویم، بی آن که برای بدست آوردنش در میان تلاشهایمان حرکتی کرده باشیم، خیلی ساده به آدم های بی عمل و بی انگیزه بدل می بشویم.»

فرایند های منجر به خلاقیت را در قهرمانان ایده پردازی که به آنان علاقه مندید کشف نمایید. برخی از این شیوه ها زیاد نامتعارف اند، مثلا «فریدریش شیلر»، شاعر آلمانی، دریافت زمانی بهتر کار میکند که بوی سیب فاسد را استشمام بکند.

از زندگی خودتان الهام بگیرید

از همه چیز زندگی و تجربه ی خود برای درست کردن جرقه ی ایده استفاده کنید:چیزهایی که در مورد خود یا خانواده تان میدانید و چیزهایی که ریشه های شما هستند.

همانطور که «آل ژان»، یکی از نویسندگان اصلی مجموعه ی کارتونی «سیمپسون ها» می گوید:«شما ایده ها را از زندگی واقعی دریافت می نمایید.

از معلمانی که داشته اید، مشکلاتی که فرزندانتان در مدرسه با آنان برخورد می کنند و چیزهایی که در روزنامه ها می خوانید.»

سرویس دات کام

سرویس دات کام آماده خدمات رسانی در زمینه های تبلیغات رایگان، درج آگهی رایگان اینترنتی ، نیازمندی های رایگان و … به شما عزیزان می باشد. با درج آگهی رایگان خود در سایت سرویس دات کام آگهی خود را به مشاهده هزاران کاربر قرار دهید.

———————————————————————–

مطالب مرتبط: