فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

پیشرفت فناوری فایده های زیادی دارد و باعث میشود شکل تعامل ما با بسیاری از محصول های تغییر بکند و اگر فناوری با همین سرعت پیشرفت بکند، بسیاری از فناوری ها و چیزهایی که این روزها بدون آن ها نمی توانیم زندگی کنیم شکل خود را تغییر خواهند داد.

به همین منظور در ادامه با هم به فناوری هایی اشاره میکنیم که ۲۰ سال دیگر خبری از آن ها نخواهد بود.

کنترل از راه دور به تاریخ خواهد پیوست

اگر سن شما قد بدهد احتمالاً به یاد دارید که نخستین ریموت کنترل ها با سیم عرضه شدند و یک سیم چند متری به تلویزیون یا ویدئو متصل بود و با یاری دستگاهی که به طرف دیگر سیم متصل شده بود آدم ها کانال های مورد پیشنهاد را در تلویزیون انتخاب میکردند، مدتی بعد فناوری مادون قرمز از راه رسید و جای سیم را در کنترل از راه دور تلویزیون ها گرفت.

انصافاً میبایست گفت این فناوری راحتی زیاد زیادی را برای انسان ها به دنبال داشت. (فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!)

از آن وقت مدت زیادی می گذرد و این روزها نه تنها تلویزیون و ویدئو، بلکه سیستم های گرمایشی و سرمایشی، اسپیکر‌ها، تجهیزات الکترونیک آشپرخانه و بسیاری از وسایل دیگر را شاهد هستیم که برای ارتباط از راه دور را کنترل کار می کنند.

همین امر باعث شده تا کنترل از راه دورها که مشکل گشای مردم بودند به بلای جان آن ها تبدیل شوند و در هر گوشه از خانه شاهد یکی دو تا کنترل از راه دور باشیم که در بیش مواقع گم میشوند و حسابی میبایست دنبال شان بگردیم.

 

در این بین میبایست این نوید را به شما دهیم که ظاهراً تا یکی دو دهه آینده کنترل از راه دور هم از بین می رود و فناوری های جدیدتری جای آن ها را میگیرد. براساس گزارشی که در همین زمینه روزنامه یو‌.‌اس‌.‌ای تودی منتشر کرده میباشد ریموت کنترل جای خود را به صدای انسان ها خواهد داد.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

به زبان ساده تر دستگاه های هوشمند گوش به فرمان انسان ها خواهند بود تا نسبت به شنیدن صدا، تعامل ضروری را انجام بدهند.

با این فناوری راه زیادی فاصله نداریم و در حالا حاضر دستیارهای صوتی هوشمند در گوشی های پیشرفته اندرویدی و آیفون های خدمات زیادی را در اختیار کاربران قرار می بدهند. اسپیکر هوشمند الکسا هم نمونه کاملی از یک دستگاه گوش به فرمان میباشد که تمامی دستورات کاربر را بدون نیاز به کنترل از راه دور، تمام و کمال انجام میدهد.

دیگر خبری از عضوهای مصنوعی فعلی نخواهد بود:(فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!)

اگر فیلم های دزدان دریایی را دیده باشید به احتمال فراوان فیلم جزیره گنج را دیده اید، در این فیلم سردسته دزدان دریایی، یکی از پاهای خود را از دست داده بود و یک پای چوبی داشت.

از آن وقت سال‌های زیادی گذشته و اندام های مصنوعی پیشرفت های زیادی داشته اند. این روزها اندام‌های مصنوعی پیشرفته ای را شاهد هستیم که یاری زیادی به توان یابان می کنند ولی عضوهای مصنوعی

آینده‌ روشن تری را در قبل رو دارند و روز به‌ روز هوشمند‌تر میشوند.

بیزنس اینسایدر گزارش جالبی در این زمینه منتشر کرده و مدعی میباشد بازوهای مصنوعی مدرن و امروزی به راحتی می توانند اشیاء را بلند کنند، پاهای مصنوعی پیشرفته‌ای را هم شاهد هستیم که عملکرد آن ها از پاهای طبیعی انسان بیش میباشد.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

بعضی از بازوها و پاهای مصنوعی به لحاظ قدرت هم توانایی بیشتری دارند و فردی که از آن ها استفاده میکند به قدرت زیاد بیشتری از دست یا پای معمولی خود دست پیدا خواهد نمود.

قبل بینی میشود در آینده ای نزدیک دست های مصنوعی را شاهد باشیم که در آن ها اسلحه های مختلفی هم بکار گرفته شده باشد و بتوان در نبردها به مصاف دشمن رفت. چنین اندام های مصنوعی در حالا حاضر امکان دارد رواج چندانی پیدا نکرده باشد ولی بدون شک تا بیست سال آینده، توان یابان به لطف این اندام ها دوباره همانند یک انسان معمولی زندگی خواهند نمود.

کارت های اعتباری به‌جای رمزهای فعلی با مغز باز میشوند (فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!)

امروزه زندگی بدون کارت های اعتباری ممکن نیست. این کارت ها که تعداد آن ها هم زیاد میباشد میبایست توسط گذرواژه هایی که برای آنان مشخص کرده اید تعامل داشته باشند. تا اینجای مشکلی وجود ندارد ولی مشکل زمانی قبل می آید که بخواهید رمز چندین کارت اعتباری را حفظ نمایید.

اینجاست که مشکل قبل می آید و به خاطر داشتن این مشکلات دردسرهایی را به دنبال دارد. از طرف دیگر از آن جایی که سرمایه و دارایی های مردم در این کارت ها ذخیره شده اند امنیت آن ها اهمیت بیشتری پیدا میکند.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

خوشبختانه این معضل هم به لطف پیشرفت فناوری های نوین از بین خواهد رفت، بنا به گزارشی که امریکن بانکر در همین زمینه منتشر کرده میباشد، چیپست های مدرنی در راه میباشد که تراکنش های مالی را با امنیت زیاد بالا میسر میکند. این چیپست ها در حالا حاضر راه حلی برای جایگزین نمودن گذرواژه های درسرساز فعلی ندارند ولی امیدواریم در آینده ای نزدیک فرآيند خرید با کارت اعتباری کاملاً از راه چیپست های هوشمندی جایگزین شود که دیگر نیاز به حفظ نمودن گذواژه نداشته باشیم.

دیگری خبری از رادیو در خودروها نخواهد بود

گوش فرادادن به موسیقی از آن لذت‌هایی است که پیر و جوان نمی شناسد انسان ها هرکدام بسته به سلیقه خود موسیقی های مختلفی را گوش می دهند. این امر باعث شد تا پس از اختراع گرامافون شاهد پیشرفت های زیادی در زمینه دستگاه های پخش موسیقی باشیم. این دستگاه ها به سرعت راه خود را به خودروها نیز پیدا کردند و پس از معرفی رادیو‌های اف ام، اخبار و موسیقی به سهولت در اختیار راننده ها قرار گرفت.

این روزها به لطف اینترنت و ماهواره ها، امواج رادیو در بستر اینترنت مخابره می شود و بنا به گزارشی که سن دیگو ریدِر در همین زمینه منتشر کرده است، بیشتر خودروهای مدرن بدون رادیو عرضه می شوند و خبری از دریافت کننده امواج AM و FM در آن ها نیست. در‌ واقع جای رادیو را سیستم های اینفوتیمنت پیشرفته ای گرفته که امواج شبکه های رادیویی را دریافت می کنند.

بدون شک در آینده نیز همین روال پیش خواهد رفت و چیزی که امروزه به معنای رادیو در خودروها شاهد آن هستیم عملاً از بین خواهد رفت.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

عمر گوشی های هوشمند هم روزی به پایان می رسد (فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!)

این روزها مردم با گوشی های هوشمندشان از خواب بیدار می شوند و با همین گوشی ها به خواب می روند. به این ترتیب بعید به نظر می رسد روزی شاهد پایان عمر گوشی های هوشمند باشیم، اما حرف ما یادتان باشد که تا بیست سال آینده دیگر خبری از گوشی های هوشمند نخواهد بود.

به این ترتیب دیگر ابزاری به‌عنوان گوشی هوشمند وجود نخواهد داشت و ابزارهای پوشیدنی بسیار پیشرفته جای این دستگاه های محبوب را خواهند گرفت. بنا به گزارشی که در همین زمینه بیزنس اینسایدر منتشر کرده است کاربران در آینده ای نه چندان دور از طریق یک عینک که به چشم خود زده اند قادر هستند تا با دنیای هوشمند تعامل داشته باشند.

این عینک که در حال حاضر گوگل پروژه ای با نام گوگل گلس را برای ساخت آن در پیش دارد، پرتوهای نور را به داخل مردمک چشم بازتاب می دهد و همانند فیلم های علمی تخیلی پرده ای از اطلاعات جلوی چشم کاربر نمایش داده می شود. این اطلاعات از طریق حرکت چشم قابل بررسی و تعامل هستند و کاربر به راحتی می‌تواند با صدور فرمان های صوتی، فایل های دلخواه را باز کند و با افراد مورد علاقه خود تماس برقرار نماید.

اگر نگران سلامتی خود هستید حتماً خبر دارید که چیزی حدود ۱۹۰ دانشمند مستقل از قسمت های مختلف دنیا مدعی هستند گوشی های هوشمند سلامت انسان ها را به خطر می اندازد. در نتیجه با از بین رفتن گوشی های هوشمند تمامی این نگرانی ها نیز خاتمه پیدا خواهد کرد.

دیگر خبری از اخبار نگران کننده آلودگی هوا در کار نخواهد بود

این روزها اخبار مربوط به آلودگی هوا از مجامع زیست محیطی دائم به گوش می خورد، این نگرانی ها بی دلیل نیست و به رغم اینکه فعالان محیط زیست به خوبی در جریان هستند که قسمت مهمی از آلودگی هوا به دلیل انرژی های آلوده کننده ای است که کارخانه جات و خودروها استفاده می کنند باز هم نمی توان چرخ کارخانه ها را متوقف کرد و خودروها را از حرکت باز ایستاند.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

البته دانشمندان انرژی های سبز و بی ضرر را پیدا کرده اند اما هزینه به خدمت گرفتن این انرژی ها در کارخانه ها و خودروها گران تر از چیزی است که توجیه اقتصادی داشته باشد. با این حساب چاره‌ای نداریم به‌غیر از اینکه چشم انتظار پیشرفت تکنولوژی باشیم تا در آینده انرژی های سبز با هزینه‌ کمتری تولید شود.

خوشبختانه با این آینده فاصله زیادی نداریم و جالب است بدانید از سال ۲۰۱۴ چیزی حدود ۱.۴ میلیون ساختمان در استرالیا، انرژی خود را از پنل های خورشیدی تأمین می کنند. در نتیجه با یک حساب سرانگشتی میتوان گفت ۱۱ درصد از کل مردم استرالیا به جای سوخت های فسیلی انرژی مورد نیاز زندگی خود را از نور خورشید بدست می‌ آورند. انرژی خورشیدی نه تنها ضرری برای محیط زیست ندارد بلکه قیمت تمام شده آن هم نسبت به سوخت های فسیلی بسیار ارزان تر تمام می‌شود.

در آینده‌ خبری از شیمی درمانی نخواهد بود

وقتی واژه سرطان به گوش می خورد ناخودآگاه یاد شیمی درمانی می‌افتیم، سرطان که امیدواریم هیچ تنابنده‌ای گرفتار آن نشود درمان بسیار دشواری دارد، خوشبختانه در این زمینه نیز فناوری های جدید پزشکی آینده‌ای روشن را پیش روی انسان‌ها باز کرده است.

بر اساس گزارش هایی که بیزنس اینسایدر منتشر کرده، در ۲۰ سال آینده شیمی درمانی به تاریخ خواهد پیوست و درمان هایی بر اساس ژنتیک که سلول های سرطانی را هدف می گیرند جایگزین فرآیند سخت و دشوار شیمی درمانی خواهند شد.

به لطف این روش های جدید، پزشکان قادر خواهند بود تا سرطان را سریعتر تشخیص دهند و شیوه های بهتری برای درمان آن به خدمت بگیرند. از طرف دیگر این روش ها درد و مشکلات شیوه های فعلی شیمی درمانی را ندارد و بیماران سرطانی با استقبال بیشتری برای درمان اقدام خواهند کرد.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

امنیت اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد

دنیای دیجیتال بدون امنیت معنایی ندارد و روزی نیست که خبری از هک شدن وب سایت های مهم به گوش نخورد، سرقت اطلاعات، ویروس های دردسرساز و خرابکاری های اینترنتی هر روز در حال پیشرفت است، خوشبختانه شرکت های امنیتی نیز دست روی دست نگذاشته اند و انصافاً باید گفت نسبت به بیست سال پیش پیشرفت خوبی را در زمینه مقابله با ویروس ها و امنیت اطلاعات شاهد هستیم.

اما این سکه روی دیگری نیز دارد و شرکت بزرگ آی‌.بی‌.‌ام که یک طولایی در ساخت ابرکامیپوترها دارد، مدعی است در حال حاضر کوانتوم کامپیوتری را معرفی کرده که از قدرتمند‌ترین کامپیوترهای فعلی قویتر است و این کامپیوترها حرفی برای گفتن در برابر کوانتوم کامپیوتر آی.‌بی.‌ام ندارند.

جالب است بدانید این پیشرفت باعث شده تا امنیت اطلاعات نیز بیشتر به خطر بیافتد چرا که آی‌.‌بی.‌‌ام مدعی است پیشرفت کامپیوترها در آینده باعث می شود پیچیده ترین الگوریتم هایی که در حال حاضر برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می کنیم در عرض کمتر از چند ثانیه شکسته شود. در نتیجه اگر پیشتازان امنیت کامپیوتری از حالا به فکر نباشند در آینده هرج و مرج بیشتری را در دنیای دیجیتال تجربه خواهیم کرد.

بیش از این در گیر و دار کابل ها نخواهیم ماند

انصافاً باید گفت یکی از دردسرسازترین چیزهایی که با آن‌ در دستگاه های دیجیتال و الکترونیک سر و کار داریم، سیم و کابل این دستگاه هاست. به عبارت دیگر به هر اندازه که دستگاه های الکترونیک در چند دهه گذشته پیشرفت کرده است، سیم و کابل این دستگاه ها هیچ پیشرفتی نداشته و همچنان درگیر این سیم های دردسرساز هستیم.

خوشبختانه این مشکل نیز در حال حل شدن است و شرکت های بزرگ سازنده لوازم منزل، مبلمان و میزهایی را عرضه کرده اند که در آن ها شارژ داخلی تعبیه شده، در نتیجه می توانید میز آشپزخانه ای بخرید که در آن پورت شارژ گوشی هوشمند نیز وجود دارد و دیگر نیازی به آداپتور ندارید.

از طرف دیگر فناوری شارژ بی سیم نیز روز به روز در حال پیشرفت است و حتی خودروهای برقی وجود دارد که بدون سیم می توان آن ها را شارژ کرد، تعداد لوازم برقی آشپزخانه که بدون سیم شارژ می شوند نیز در حال افزایش است و به این ترتیب آینده ای را می توان پیش بینی کرد که در آن خبری از سیم و کابل نخواهد بود.

فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!

عمر سی دی‌ و دی وی دی به پایان رسیده است (فناوری هایی که تا 20 سال دیگر منسوخ می شوند!)

اولین دستگاه پخش‌ سی‌دی در سال ۱۹۸۲ توسط سونی در ژاپن منتشر شد و سی‌دی‌‌ها به‌سرعت راه خود را به خانه‌های مردم باز کردند. مدتی بعد نیز دی‌وی‌دی‌ها جایگزین سی‌دی‌ها شدند. سی‌دی و فیلم گزینه خوبی برای ذخیره فیلم و آهنگ بود و بدون شک در خانه شما هم‌اکنون ده‌ها سی‌دی و دی‌وی‌دی وجود دارد که نمی‌دانید با آن‌ها چه کنید.

خوشبختانه اینترنت به اندازه‌ای ارزان و قابل‌ دسترس شده که دیگر نیازی به سی دی‌ یا دی وی دی برای مشاهده فیلم و موسیقی نباشد.

به این ترتیب عملاً علاقه مندان به فیلم و سینما با فیلم های مورد علاقه خود چند کلیک ماوس است تا فیلم دلخواه را از اینترنت دانلود و مشاهده کنند. فلش مموری ها نیز محل خوبی برای ذخیره اطلاعات هستند و دیگر برای ذخیره اطلاعات نیازی به سی‌دی ندارید. در نتیجه سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها پس از حدود ۳۵ سال زندگی در میان کاربران به پایان راه خود نزدیک می‌شوند.

در این مطلب سعی کردیم تمامی جوانب فناوری های جدید را زیرنظر بگیریم و چیزهایی که تا ۲۰ سال دیگر به تاریخ خواهند پیوست را با شما درمیان بگذاریم، در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم فناوری به خصوصی را می شناسید و پیش بینی می کنید این فناوری در انتهای راه قرار دارد، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این فناوری ها قرار دهید.

—————————-

مطالب مرتبط: