همه چیز درباره هالووین

همه چیز درباره هالووین

همه چیز درباره هالووین : جشن هالووین Halloween از جمله جشن‌های مهیج و جذابی میباشد که علاوه بر آمریکای شمالی، در برخی نقاط دنیا با پوشیدن لباس‌های مخصوص، مهمانی، حکاکی روی کدوتنبل و… برگزار می‌شود.

هالووین یکی از قدیمی‌ترین تعطیلات جهان میباشد که هر سال در ۳۱ اکتبر جشن گرفته می‌شود. اگرچه این جشن از جشنواره‌های باستانی و آیین‌های مذهبی گرفته شده است؛ همچنان در تعداد زیادی از کشورهای جهان برگزار می‌شود. هالووین از جمله ترسناک‌ترین و جذاب‌ترین شب‌های سال است که مردم آن را زیاد جدی می‌گیرند؛ با این که بسیاری از آن‌ها دقیقا نمی‌دانند که علت حکاکی روی کدوتنبل چیست یا چرا ارواح قلابی آویزان می‌کنند و آب‌نبات و شکلات هدیه می‌دهند. با این که هالووین احتمالا به‌عنوان یک مراسم مذهبی و معنوی شکل گرفت؛ این روزها به تجارت زیاد بزرگی تبدیل شده میباشد و درآمد زیادی را عاید کشورها می‌کند.

جشن هالووین چیست؟

هالووین، تعطیلاتی میباشد که هر سال در ۳۱ اکتبر جشن گرفته می‌شود و ریشه در جشنواره باستانی سلتیک موسوم به «سواین» (Samhain) دارد؛ زمانیکه مردم برای دفع ارواح، آتش بزرگی در فضای باز روشن می‌کردند و لباس‌های خاصی می‌پوشیدند.

هالووین همیشه تعطیلات پر از رمزوراز، جادو و خرافات بوده میباشد. این جشنواره به‌عنوان یک مراسم سلتیک در انتها تابستان شروع شد که مردم به‌ویژه با بستگان و دوستان مرحوم خود احساس نزدیکی می‌کردند. آن‌ها هنگام چیدن میزهای شام، صندلی‌هایی سر میز برای ارواح می‌گذاشتند و غذاهایی را در جلوی در خانه و کنار جاده قرار می‌دادند و شمع روشن می‌کردند تا به عزیزانشان یاری کنند راه خود را به دنیای ارواح بیابند.

همه چیز درباره هالووین

تاریخچه و فلسفه جشن هالووین (همه چیز درباره هالووین)

ریشه هالووین به جشنواره باستانی سلتیک به نام «سواین» (Samhain) برمی‌گردد که تلفظ انگلیسی آن به‌صورت «SOW-in» است. سلت‌‌ها ۲۰۰۰ سال قبل زندگی می‌کردند و عمدتا در منطقه ایرلند، بریتانیا و شمال فرانسه، سال جدید خود را در یک نوامبر جشن می‌گرفتند. این روز انتها تابستان و وقت برداشت محصول و هم چنین شروع تاریکی و زمستان سرد بود؛ زمانی از سال که اغلب با مرگ انسان‌ها همراه می‌شد. سلت‌ها معتقد بودند که در شب پیش از سال جدید، مرز بین دنیای زندگی و مرگ از بین می‌رود. آن‌ها در شب ۳۱ اکتبر جشن سواین را برگزار می‌کردند و بر این باور بودند که ارواح مردگان به زمین بازمی‌گردند.

ریشه هالووین به جشنواره سلتیک موسوم به سواین برمی‌گردد

سلت‌ها فکر می‌کردند که حضور ارواح علاوه بر درست کردن مشکلات و اسیب به محصول های می‌تواند به روحانی‌ها برای پیش‌بینی آینده یاری بکند. برای کسانی که به‌طور کامل وابسته به طبیعت بودند، این پیشگویی‌ها مایه دلگرمی زیادی در زمستان‌های طولانی و تاریک محسوب می‌شد.

هم چنین سلت‌ها معتقد بودند که در این روز ارواح مردگان به دنیای دیگر منتقل می‌شود و در نتیجه لحظه انتقال همیشه خاص و فوق طبیعی تلقی می‌شد. ضمن این که این روز وقت ارتباط با مردگان بود. (همه چیز درباره هالووین)

روحانی‌ها برای برگزاری این مراسم، آتش مقدس بزرگی برپا می‌کردند و مردم به دور آن جمع می‌شدند تا محصول های و گوسفندانی را به‌عنوان قربانی برای خدایان سلتیک در آتش بسوزانند. در طول مراسم، مردم لباس‌های خاصی می‌پوشیدند که اغلب شامل سر و پوست حیوانات و سیاه‌کردن صورت می‌شد و تلاش می‌کردند که طالع یکدیگر را پیش‌بینی کنند. پس از انتها جشن، مردم که تنورهای خود را از پیش از مراسم خاموش کرده بودند، با آتش مقدس دوباره روشن می‌کردند تا از آن‌ها در طول زمستان آینده محافظت بکند.

طبق روایات، اثرات آتش کشف‌شده در محل‌های اصلی مراسم نظیر «Tlachtga» در ایرلند نشان می‌دهد که آتش در مقیاس وسیعی برپا می‌شد. این آتش‌ها احتمالا برای قربانی‌کردن یا نماد خورشید بوده‌اند؛ زیرا این محل به‌عنوان یکی از الهه‌های خورشید شناخته می‌شد.

۴۳ سال پس از میلاد مسیح، امپراتوری روم بخش اعظمی از قلمرو سلتیک را فتح کرد و در طول ۴۰۰ سالی که بر این سرزمین حکومت می‌کرد، دو جشنواره رومی با جشن سنتی سلتیک (سواین) تلفیق شد. نخستین جشن رومی‌ها، «فرالیا» (Feralia) نام داشت که در یکی از روزهای اواخر ماه اکتبر، رومی‌ها به‌طور سنتی عبور مرده‌ها را گرامی می‌داشتند.

دومین جشن به افتخار پومونا، الهه رومی میوه و درختان برگزار می‌شد. میوه سیب، نماد پومونا بود و ادغام این جشن با سواین احتمالا ریشه‌های سنت «اپل بابینگ» (Apple bobbing) هستند که امروزه در هالووین انجام می‌شود. در این جشن شرکت‌کنندگان میبایست سیب‌هایی که در طشت آبی شناور هستند، بدون دخالت دست و با دندان بگیرند.

پاپ بونیفاس چهارم در ۱۳ مه سال ۶۰۹ پس از میلاد، پانتئون روم را وقف همه شهیدان مسیحی نمود و روز همه قدیسان در کلیسای غربی جشن گرفته شد. بعدها پاپ گرگوری سوم این جشنواره را گسترش داد تا همه پیروان و هم چنین شهیدان را شامل شود و این مراسم را از ۱۳ مه به یک نوامبر تغییر داد. (همه چیز درباره هالووین)

تا قرن نهم پس از میلاد، نفوذ مسیحیت به سرزمین‌های سلتیک گسترش یافت و به‌تدریج با سنت‌های سلتیک ترکیب شد.

در سال ۱۰۰۰ پس از میلاد مسیح، کلیسا دوم نوامبر را به‌عنوان روز همه قدیسان درنظر گرفت تا یاد همه مردگان گرامی داشته شود. در حالا حاضر، به‌طور گسترده‌ای اعتقاد بر این میباشد که در آن روزگار کلیساها سعی می‌کردند تا تعطیلات منطبق با خواست خود را جایگزین جشنواره مردگان سلتیک کنند.

همه چیز درباره هالووین

روز همه قدیسان صحیح مشابه روز سواین، ‌با آتش‌بازی، رژه و پوشیدن لباس‌هایی به‌شکل مقدسان، شیاطین و فرشتگان جشن گرفته می‌شد. این جشنواره نام‌های دیگری مثل «All-hallows» یا «All-hallowmas» هم داشت و عصر روز پیش از جشن که شب سنتی سواین در مذهب سلتیک بود، «All-Hallows Eve» گفته می‌شد که به‌مرور وقت به «Halloween» (هالووین) تغییر نمود.

علاوه بر اروپا، هالووین در ایالت‌های نیو اینگلند آمریکا به‌صورت زیاد محدود برگزار می‌شد که این موضوع به سیستم‌های اعتقادی افراطی پروتستان‌ها مربوط بود.

3این جشن در مریلند و مستعمرات جنوبی رواج بیشتری داشت. به‌تدریج اعتقادات و آداب و رسوم گروه‌های مختلف قومی اروپایی و سرخپوستان آمریکایی با یکدیگر آمیخته شد و نسخه آمریکایی هالووین آغاز به ظهور نمود. جشن‌های ابتدایی شامل رویدادهای عمومی برای گرامیداشت برداشت محصول های می‌شد.

مردم، داستان مردگان را با هم به اشتراک می‌گذاشتند و علاوه بر پیشگویی طالع یکدیگر، به پایکوبی و آواز می‌پرداختند. ضمن این که جشن‌های هالووین در مناطق تحت استعمار، داستان ارواح و هر نوع داستان شرارت‌آمیزی را در بر می‌گرفت. تا اواسط قرن نوزدهم، جشن‌های پاییزی سالانه شایع بود؛ ولی هالووین هنوز در همه جای کشور جشن گرفته نمی‌شد. در نیمه دوم قرن نوزدهم، آمریکا با سیل عظیمی از مهاجران روبه‌رو شد که این مهاجران نو، به‌ویژه میلیون‌ها ایرلندی که از قحطی سیب‌زمینی در کشورشان فرار کرده بودند، به محبوبیت هالووین یاری کردند.

به این ترتیب، سنت جدیدی در آمریکا متولد شد و به رشد خود ادامه داد. امروزه آمریکایی‌ها سالانه حدود ۶ میلیارد دلار برای هالووین قیمت می‌کنند و دومین تعطیلات تجاری بزرگ این کشور پس از کریسمس به حساب می‌آید.

چرا این مراسم جشن هالووین نامگذاری شده است؟

در قرن هشتم، پاپ گرگوری سوم، ابتدا نوامبر را به‌عنوان روز بزرگداشت همه مقدسان تعیین نمود و متعاقبا برای برگزاری این مراسم، از برخی از سنت‌های «سواین» (Samhain) استفاده شد.

عصر پیش آن روز به نام «All Hallows Eve» به‌معنای «عصر همه قدیسان» نامگذاری شد که به‌تدریج به هالووین معروف شد. با گذشت وقت، هالووین به روزی برای انجام فعالیت‌هایی همچون تریک اور تریت (Trick or Treat؛ به‌معنای هدیه بده والا شیطنت می‌کنم)، حکاکی روی کدوتنبل، برگزاری دورهمی‌ها، پوشیدن لباس‌های خاص و خوردن خوراکی‌های خوشمزه تبدیل شد. (همه چیز درباره هالووین)

با این حالا، به گفته «نیکلاس راجرز» (Nicholas Rogers)، استاد تاریخ در دانشگاه یورک تورنتو، هیچ شواهد محکمی وجود ندارد که رسم سواین به مردگان یا پرستش نیاکان اختصاص داشته باشد. اگرچه هرگز ارتباط مستقیمی بین هالووین و سواین اثبات نشده است؛ بسیاری از محققان معتقدند از آن جا که روز همه قدیسان و سواین در تقویم به هم نزدیک هستند، پس بر یکدیگر تاثیر گذاشته‌اند و بعدها با هم ترکیب شده‌اند که نتیجه آن جشن امروزی هالووین میباشد.

لباس هالووین

سنت پوشیدن لباس برای هالووین ریشه اروپایی و سلتی دارد. صد ها سال قبل، زمستان‌ها، زمانی ترسناک و غیرقابل پیش‌بینی بودند. منابع غذایی اغلب کم می‌شد و برای بسیاری از مردمی که از تاریکی می‌ترسیدند، روزهای کوتاه زمستان مملو از نگرانی بود.

در روز هالووین که گفته می‌شد، ارواح به زمین باز می‌گردند، مردم تصور می‌کردند که اگر خانه‌های خود را ترک کنند، با ارواح روبه‌رو می‌شوند. در نتیجه برای این که ارواح آن‌ها را نشناسند، هنگام خروج از خانه پس از تاریکی، از ماسک استفاده می‌کردند تا ارواح آن‌ها را با روح‌های دیگر اشتباه بگیرند. علاوه بر این، آن‌ها برای دور نگه‌داشتن ارواح از خانه‌های خود، کاسه‌های غذا را در خارج از خانه قرار می‌دادند تا ارواح را راضی کنند.

همه چیز درباره هالووین

بسیاری از جشنواره‌های اواخر ماه اکتبر و اوایل ماه نوامبر آمریکا، یک نقطه اشتراک دارند و آن، پوشیدن لباس‌هایی به‌شکل اسکلت، جادوگران و دیگر موجودات ترسناک میباشد. ریشه‌های این سنت از قرن هفدهم میلادی و زدن ماسک و حضور در آتش‌بازی روز گای فاکس بریتانیا و همین طور پوشیدن لباس‌های سنتی و پیشگویی در جشنواره سواین نشئت می‌گیرد.

امروزه، این جشن با نمایش خلاقیت و تخیل همراه شده میباشد و پوشش‌های ترسناک (هیولا)، بانمک (خرگوش)، سلطنتی (شاهزاده خانم)، کارتونی (ابرقهرمان‌ها)، جادویی (جادوگرها)، واقع‌گرایانه (آتش نشانان) و غیره را در بر می‌گیرد.

فلسفه کدوتنبل در هالووین (همه چیز درباره هالووین)

کدوی هالووین که به آن «جک اُ لنترن» (jack-o-lantern) گفته می‌شود، کدوتنبل‌هایی هستند که به‌شکل صورت‌های شرور کنده‌کاری و با شمع روشن می‌شوند و نمادی از این جشن جذاب به حساب می‌آیند.

 

کدوی هالووین به‌شکل صورت‌های شیطانی کنده‌کاری و با شمع روشن می‌شود

انجام تزیینات روی کدوتنبل ریشه در ایرلند دارد؛ جایی که شلغم‌ها و سیب‌زمینی‌های بزرگ به‌عنوان بوم‌های نقاشی اولیه مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در حقیقت، نام جک اُ لنترن از یک داستان ایرلندی درمورد «جک استینجی» می‌آید. مهاجران ایرلندی این سنت را به آمریکا بردند که محل پرورش کدوتنبل بود و به این ترتیب، بخشی جدایی‌ناپذیر از جشن‌های هالووین شد.

افسانه جک استینجی

طبق داستان‌ها، جک استینجی از شیطان دعوت می‌کند که با او نوشیدنی بخورد. جک که آدم خسیسی بود، دلش نمی‌خواست بابت نوشیدنی هزینه‌ای پرداخت کند؛ به همین دلیل شیطان را راضی می‌کند تا خود را به‌شکل سکه درآورد تا جک بتواند نوشیدنی مدنظر خود را بخرد. پس از این که شیطان خود را به سکه تبدیل نمود، جک تصمیم گرفت تا این پول را حفظ بکند و آن را در کنار صلیب نقره‌ای داخل جیبش گذاشت تا مانع از تغییر شیطان به‌شکل اصلی خود شود.

جک در نهایت شیطان را آزاد کرد؛ ولی با این شرط که برای یک سال هیچ کاری به جک نداشته باشد و در صورت مرگ جک، شیطان به‌سراغ روح او نیاید. سال بعد، جک شیطان را فریب داد تا از درختی بالا برود و میوه‌ای بچیند. در حالی که شیطان بالای درخت بود، جک علامت صلیبی روی تنه درخت حک نمود تا شیطان نتواند از درخت پایین بیاید؛ مگر این که قول دهد برای ۱۰ سال آینده به او کاری نداشته باشد.

طبق افسانه‌ها، پس از مرگ جک، خدا اجازه ورود چنین انسان ناسپاسی به بهشت را نداد.

شیطان هم که از حقه‌های جک آزرده بود و می‌خواست سر قولش بماند و روح او را تسخیر نکند، اجازه ورود جک به جهنم را نداد. او جک را به‌سمت شب سیاهی فرستاد؛ در حالی که، فقط یک زغال روشن مسیر او را روشن می‌کرد. جک زغال روشن را در یک شلغم حکاکی‌شده می‌گذارد و از آن وقت تاکنون در حالا پرسه‌زدن روی زمین میباشد. ایرلندی‌ها بعدها به این روح سرگردان، «جک فانوس» گفتند که به‌مرور به «جک اُ لنترن» تغییر نمود.(همه چیز درباره هالووین)

در ایرلند و اسکاتلند، مردم آغاز به ساخت نسخه‌های خود از فانوس جک کردند و چهره‌های ترسناکی را روی شلغم یا سیب‌زمینی درآوردند و آن‌ها را کنار پنجره یا نزدیک در خانه‌شان قرار دادند تا جک استینجی یا هر روح سرگردان دیگری را بترسانند. در انگلستان، از چغندرهای بزرگ استفاده می‌شود. مهاجران این کشورها زمانیکه به ایالات متحده آمریکا رسیدند، سنت جک اُ لنترن را با خود به آمریکا بردند. آن‌ها خیلی زود متوجه شدند که کدوتنبل به‌عنوان میوه بومی این کشور، انتخابی عالی برای ساخت فانوس میباشد.

همه چیز درباره هالووین

آداب هالووین

در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی، تلاشی در آمریکا به جریان افتاد تا بیش از آن که هالووین در مورد ارواح، شوخی و جادوگری باشد، به تعطیلاتی برای دورهمی مردم تبدیل شود. با آغاز قرن نو، مهمانی‌های هالووین رایج‌ترین راه برای برگزاری جشن در این روز به حساب می‌آمد و مهمانی‌ها بر بازی‌ها، غذاهای فصل و لباس‌های جشن متمرکز بود. (همه چیز درباره هالووین)

روزنامه‌ها و رهبران جامعه، والدین را تشویق می‌کردند که موارد ترسناک و عجیب‌وغریب را از جشن هالووین حذف کنند. به‌واسطه این تلاش‌ها، هالووین بیش رنگ‌های خرافی و مذهبی خود را در شروع قرن بیستم از دست داد. برخی معتقدند که هالووین راهی مطمئن برای بازی با مفهوم مرگ میباشد و به همین دلیل، مردم همچون مرده متحرک لباس می‌پوشند و چمنزارها را به‌شکل سنگ قبر تزیین می‌کنند و فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که در سایر زمان‌های سال قابل‌تحمل نیست.

مهمانی های هالووین

هالووین در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ به تعطیلاتی جامعه‌محور تبدیل شد و رژه‌ها و مهمانی‌های گسترده هالووین در سطح شهر از تفریح و سرگرمی مردم حکایت داشتند. علی‌رغم تلاش‌های زیاد از سوی مدارس و جوامع، خرابکاری در وقت برگزاری برخی جشن‌ها باعث اختلال در این مراسم می‌شد. در دهه ۱۹۵۰، مسئولان شهر موفق به محدودکردن خرابکاری‌ها شدند و هالووین به‌صورت تعطیلاتی درآمد که عمدتا برای کودکان انجام می‌شد. با توجه به تعداد فراوان کودکان خردسالی که در این دهه به دنیا آمده بودند، مهمانی‌ها از مراکز مدنی شهر به کلاس‌ها درس یا خانه‌ها انتقال یافت.

بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۵۰، رسم «تریک اور تریت» با سابقه چند قرن مجددا احیا شد؛ روش نسبتا ارزانی برای کل جامعه تا در این جشن شرکت کنند. به‌طور کلی خانواده‌ها با ارائه خوراکی‌های کوچک به کودکان محله می‌توانستند از شیطنت احتمالی آن‌ها جلوگیری کنند.

تریک اور تریت

«تریک اور تریت» (Trick-or-Treat) که معادل ایرانی آن «قاشق‌زنی» می‌شود؛ از سنت‌های اروپایی گرفته شده میباشد. برای این مراسم، کودکان پس از پوشیدن لباس‌های مخصوص، به در خانه‌ها می‌رفتند و درخواست غذا یا پول می‌کردند.

سنت تریک اور تریت آمریکایی احتمالا به رژه‌های اولیه روز «همه ارواح» در انگلستان برمی‌گردد. در طول این جشن، شهروندان فقیر برای غذا التماس می‌کردند و خانواده‌ها در ازای قول آن‌ها برای دعا برای بستگان مرده خود، شیرینی‌هایی به نام کیک روح را به آن‌ها می‌دادند.

توزیع کیک‌های روح بوسیله کلیسا، راهی جایگزین برای روش قدیمی گذاشتن غذا و نوشیدنی برای ارواح سرگردان بود. عاقبت این رسم به سرگرمی کودکان درآمد که به در خانه‌ همسایه‌های خود می‌رفتند تا پول یا غذا بگیرند.

شوخی و بازی(همه چیز درباره هالووین)

در اواخر دهه ۱۸۰۰، سنت شوخی پای ثابت هالووین بود. در ایالات متحده آمریکا و کانادا، این شوخی‌ها شامل بازکردن دروازه مزرعه کشاورزان و پرتاب تخم‌مرغ به‌سمت خانه‌ها می‌شد. در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، جشن‌ها بیش به یک مهمانی غیرقابل کنترل شباهت داشت و اقدامات خرابکارانه جدی‌تر شد. برخی معتقدند از آن جا که این شوخی‌ها خطرناک و غیرقابل کنترل بودند، والدین و مسئولان شهرها سعی کردند، پوشیدن لباس‌های خاص و تریک اور تریت را جایگزین آن کنند.

همه چیز درباره هالووین

امروزه سیب یکی از اجزای مهم هالووین میباشد که هم به‌عنوان هدیه به کودکان (در مراسم تریک او تریت) و همین طور برای اپل بابینگ یا سیب‌بازی بکار می‌رود. جالب این که سیب‌بازی از دوران استعمار در آمریکا برای فالگیری استفاده می‌شد و نخستین فردی که بدون استفاده از دستان خود و فقط با دندان، یک سیب را از سطل پر از آب برمی‌داشت، نخستین کسی بود که ازدواج می‌کرد.

علاوه بر سیب‌بازی، بازی‌های غیرسنتی دیگری هم در وقت هالووین برگزار می‌شود که از آن جمله می‌توان به مسابقه بولینگ با کدوتنبل اشاره نمود. برای این منظور، کدوها کنار هم چیده می‌شوند و بزرگ‌ترین و گردترین آن‌ها به‌عنوان توپ بازی انتخاب می‌شود.

هم چنین والدین سوراخ‌هایی در کدوتنبل درست کردن می‌کنند و بچه‌ها می‌توانند توپ گلف را به داخل آن‌ها پرتاب کنند. در بازی مهیج دیگری، والدین، بچه‌ها را به چند گروه تقسیم و مسابقه‌ای برگزار می‌کنند تا مشاهده کنند کدام گروه می‌تواند یکی از اعضای خود را با دستمال کاغذی سریع‌تر به‌شکل مومیایی درآورد. علاوه بر این، گروهی از افراد دور هم جمع می‌شوند تا داستان ترسناکی بسازند و لحظات خوشی را در کنار یکدیگر سپری کنند.

آب‌نبات سیب

آب‌نبات سیب جزو محبوب‌ترین خوراکی‌های هالووین میباشد. سابقه هدیه‌دادن میوه‌های شیرین روی یک تکه چوب، به روزهای آغازین سنت تریک اور تریت در آمریکای‌ شمالی برمی‌گردد. امروزه آب‌نبات سیب را می‌توان با کارامل، شکلات همراه با آجیل و هم چنین با پوشش شربت کلاسیک و براق قرمز تهیه نمود.

تلفیق سنت‌های سلتیک و رومی در شکل‌گیری آب‌نبات سیب هالووین نقش داشته‌ میباشد. جشن سواین هم‌زمان با جشن رومی بزرگداشت پامونا (الهه درختان میوه) بود. این الهه اغلب نماد سیب محسوب می‌شد و در نتیجه این میوه به نماد جشن‌های سواین در هنگام برداشت محصول درآمد.

خرافات شایع در هالووین

امروزه در جشن هالووین، ارواح را اغلب ترسناک‌تر و بدتر نشان می‌دهند و به تبع آن، رسوم و خرافات هم ترسناک‌تر شده‌اند. (همه چیز درباره هالووین)

نردبان:

مردم تلاش می‌کنند که ذیل نردبان راه نروند. این خرافات احتمالا از مصریان باستان می‌آید که اعتقاد داشتند، مثلث‌ها مقدس هستند. هم چنین شاید به این موضوع مربوط باشد که راه‌رفتن ذیل نردبان، نسبتا ناامن میباشد. مردم به‌خصوص در وقت هالووین از شکستن آینه، قدم‌گذاشتن روی شکاف‌های جاده یا ریختن نمک پرهیز می‌کنند.

گربه سیاه:

اجتناب از گربه سیاه هم یکی دیگر از خرافات شایع در هالووین است؛ ولی واقعا چرا مردم از گربه سیاه می‌ترسند؟ این حیوان هیچ چیز ترسناکی ندارد؛ غیر از این که مردم معتقدند یک جادوگر در پوشش گربه سیاه خودنمایی می‌کند که اگر از مسیر آن‌ها عبور کند، مایه بدبختی‌شان خواهد شد. با این حالا، امروزه گربه سیاه در همه مکان مترادف با بدشانسی نیست و در ایرلند، اسکاتلند و انگلستان عبور گربه سیاه از مسیر هر کسی نشانه خوش‌شانسی به حساب می‌آید.

خفاش:

در فولکلور قرون‌وسطایی هم خفاش‌ها به‌عنوان خانواده جادوگران توصیف شده‌اند و دیدن خفاش در هالووین، نشانه‌ای شوم درنظر گرفته می‌شد. بر اساس یکی از افسانه‌ها، اگر خفاشی سه بار در اطراف خانه‌ای پرواز می‌کرد، این طور تلقی می‌شد که نفر داخل آن خانه به‌زودی می‌میرد. در افسانه‌ای دیگر، اگر در روز هالووین خفاشی به خانه کسی پرواز می‌کرد، به نشانه این بود که آن خانه تسخیر شده میباشد و ارواح به خفاش اجازه ورود داده‌اند.

همه چیز درباره هالووین

عنکبوت:

خرافات زمانی شدت می‌گیرد که ذهن ما درگیر جهان روح و اسرار آن می‌شود. عنوان مثال، برخی معتقدند عنکبوت‌هایی که بخشی از دکوراسیون به حساب می‌آیند، نشان‌دهنده ارواح عزیزان مرحوم هستند. عنکبوت‌ها در فرهنگ عامه در رده خفاش‌ها و گربه‌های سیاه قرار دارند و به‌عنوان همراهان شیطانی جادوگران در دوران قرون‌وسطا محسوب می‌شدند. (همه چیز درباره هالووین)

طبق یکی از خرافات شایع، اگر عنکبوتی در چراغی بیفتد که با شمع روشن شده میباشد و شعله آن را در بر گیرد، جادوگران در همان حوالی هستند. هم چنین گفته می‌شد که اگر کسی در روز هالووین عنکبوتی را مشاهده بکند، بدان معناست که روح یک عزیز درگذشته مراقب او است.

شمع:

شمعی که داخل یک فانوس می‌سوزد، ظاهرا می‌تواند ارواح شیطانی را دور نگه دارد. اگر شمعی به‌طور ناگهانی در هالووین خاموش شود، اعتقاد بر این بود که یک روح به سراغ آن فرد رفته است. همه خرافات بد تلقی نمی‌شوند؛ نظیر این که برخی از افراد سوزاندن شمع نو در هالووین را خوش‌یمن می‌دانند.

ضمن این که ایده خوبی نیست که شمع‌های هالووین در وقت دیگری از سال سوزانده شوند؛ چراکه امکان دارد بدشانسی بیاورند یا اتفاقات عجیبی برای افراد رخ دهد که هیچ کنترلی بر آن‌ها نخواهند داشت. نگاه‌کردن به شعله شمع در شب هالووین هم به افراد این امکان را می‌دهد که آینده را مشاهده کنند. هم چنین گفته می‌شود که اگر فردی در نیمه شب هالووین، شمعی به رنگ نارنجی روشن بکند و اجازه دهد تا طلوع آفتاب بسوزد، خوش‌شانسی به او روی می‌آورد.

صدای پا:

چنانچه در شب هالووین از پشت سر صدای راه‌رفتن کسی بیاید، نبایستی به پست سر نگاه کرد؛ زیرا امکان دارد خود مرگ باشد! طبق گفته‌های عامیانه قدیمی، نگاه به چشم مرگ، مرگ شما را تسریع می‌کند.

جادوگر: (همه چیز درباره هالووین)

عکس کلیشه‌ای از جادوگری نحیف با کلاه سیاه و بینی زگیل‌دار که معجون جادویی را در دیگی هم می‌زند، در واقع از الهه بت‌پرستان معروف به «کرون» نشئت می‌گیرد که در طول جشن سواین مورد احترام بود. کرون هم چنین نمادی از خرد، تحول و تغییر فصل محسوب می‌شد. امروزه کرون بامحبت و دانای قدیمی به جادوگری رعب‌آور بدیل شده میباشد.

جاروی جادوگر، خرافه دیگری میباشد که ریشه در افسانه‌های قرون‌وسطایی دارد. زنان مسن و درونگرا که به جادوگری متهم می‌شدند، اغلب فقیر بودند و نمی‌توانستند اسب بخرند؛ بنابراین با یاری چوب‌های پیاده‌روی که بعضا با جارو جایگزین می‌شد، با پای پیاده در جنگل پرسه می‌زدند. بر اساس فولکلور انگلیسی، جادوگران در مراسمی شبانه، معجون پرواز را بر بدن خود می‌مالیدند، چشمانشان را می‌بستند و احساس می‌کردند که در حالا پرواز هستند. پماد توهم‌زا که باعث بی‌حسی، زیاد شدن ضربان قلب و گیجی می‌شد، به آن‌ها این توهم را می‌داد که در حالا پرواز در آسمان هستند.

خواستگاری هالووین و سنت‌های کمتر شناخته شده

سنت‌ها و باورهای زیادی وجود داشتند که به‌جای گذشته، بر آینده و به‌جای مردگان، بر زنده‌ها تمرکز داشتند. بسیاری از این سنت‌ها به زنان برنا در شناسایی همسر آینده‌شان یاری می‌کرد و به آن‌ها اطمینان می‌داد که یک روز ازدواج خواهند کرد و اگر خوش‌شانس باشند، این موضوع تا هالووین بعدی رخ خواهد داد. در ایرلند قرن هجدهم، یک خواستگار آشپز احتمال داشت، حلقه ازدواج را در سیب‌زمینی پوره‌شده خود قرار دهد، به این امید که عاشق واقعی آن را در شب هالووین پیدا بکند.

در اسکاتلند، فالگیرها به زنان برنا توصیه می‌کردند که یک فندق را به نام هر یک از خواستگارهای خود نامگذاری کنند و بعدا آن را داخل شومینه بیندازند. فندقی که نمی‌ترکید و خاکستر می‌شد، نمایانگر شوهر آینده دختر بود. در برخی از نسخه‌های این افسانه، برعکس این قضیه گفته شده میباشد و فندق سوخته نمادی از عشقی بود که دوام نداشت.

همه چیز درباره هالووین

در داستان دیگری آمده است که اگر زن جوانی در شب هالووین، معجونی شیرین از گردو، فندق و جوزهندی را پیش از خواب بخورد، خواب همسر آینده خود را خواهد دید.

هم چنین طبق رسم، زنان برنا پوست سیب را روی شانه‌های خود می‌انداختند، به امید این که پوست سیب به‌شکل حروف ابتدا نام همسرشان روی زمین بیفتد. آن‌ها تلاش می‌کردند با نگاه‌کردن به زرده‌های تخم‌مرغ که در یک کاسه آب شناور بودند، از آینده خود مطلع شوند و علاوه بر این، جلوی آینه‌ای در اتاق تاریک می‌ایستادند، شمع در دست می‌گرفتند و از روی شانه‌های خود به‌دنبال چهره همسرشان بودند.

سایر رسوم این جشن، رقابتی‌تر بودند. در برخی از مهمانی‌های هالووین، نخستین مهمانی که در یافتن شاه‌بلوط موفق می‌شد، نخستین کسی بود که ازدواج می‌کرد. در برخی دیگر، اولین کسی که می‌توانست از میان سیب‌های شناور روی آب، یکی را گیرد، زودتر متاهل می‌شد.

نمادها و رنگ‌های هالووین

نمادهای هالووین را می‌توان به دو گروه تقسیم نمود که نماد مرگ و تباهی (تصاویر عجیب‌وغریب و ترسناک از تاریکی) و تصاویر برداشت محصول در انتها تابستان را شامل می‌شود. گروه ابتدا شامل حیوانات ترسناک همچون عنکبوت، خفاش، گربه‌های سیاه یا موجودات فراطبیعی همچون جادوگران، ارواح، خون‌آشام‌ها و گرگ‌های انسان‌نما میباشد. سنگ قبرها و اسکلتی با کلاه سیاه هم در این مراسم گنجانده شده میباشد. گروه دوم به موضوع‌های دارای ارتباط با پائیز همچون کدوتنبل، سیب، پوست ذرت، مترسک و برگ‌های پاییزی اختصاص دارد.

نمادهای هالووین شامل نمادهای مرگ و تباهی و برداشت محصول می‌شود

با عبور از تابستان و رسیدن به زمستان، رنگ نارنجی و سیاه به‌عنوان بخش اصلی جشن هالووین بکار می‌روند. روزها کوتاه‌تر و تاریک‌تر می‌شوند و بنابراین رنگ سیاه نشان از مرگ و موجوات شبانه دارد. نارنجی هم در کدوتنبل به چشم می‌خورد؛ به‌خصوص که رنگ آن با تغییر فصل، سرمای هوا و افول زندگی در طبیعت مطابقت دارد.

هالووین در نقاط مختلف جهان

در کشورهایی همچون ایرلند، کانادا و ایالات متحده آمریکا، سنت‌های هالووین شامل مهمانی لباس، تریک اور تریت، شوخی و بازی میباشد. نسخه‌های این تعطیلات در مناطق دیگر دنیا هم وجود دارد؛ به‌عنوان مثال، در مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای لاتین، روز مردگان برای گرامیداشت عزیزان درگذشته برپا می‌شود. هم چنین در انگلستان، روز گای فاکس مصادف با پنج نوامبر با آتش‌بازی گرامی داشته می‌شود.(همه چیز درباره هالووین)

ایرلند

در ایرلند که به‌عنوان زادگاه هالووین به حساب می‌آید، این روز همچون ایالات متحده آمریکا جشن گرفته می‌شود. در مناطق روستایی صحیح مثل قرن‌ها پیش، مردم آتش روشن می‌کنند و کودکان سراسر کشور لباس مخصوص هالووین می‌پوشند و عصر را به رسم تریک اور تریت می‌گذرانند. بعدا اکثر مردم با همسایگان و دوستان خود در مهمانی‌ها شرکت و بازی‌های زیادی انجام می‌دهند؛ از جمله «snap-apple» یا گازگرفتن سیب که برای انجام آن، یک سیب را به نخی وصل و از درخت یا چارچوب در آویزان می‌کنند و شرکت‌کنندگان در بازی میبایست تلاش کنند، سیب آویزان را گاز بزنند.

والدین هم چنین بازی شکار گنج را برای کودکان ترتیب می‌دهند و آب‌نبات یا شیرینی را به‌عنوان گنج درنظر می‌گیرند. ایرلندی‌ها هم چنین یک مدل بازی با برگ انجام می‌دهند و تعدادی کارت را از سمت رو روی میز قرار می‌دهند و آب‌نبات یا سکه‌ای را در ذیل آن‌ها می‌گذارند. وقتی که کودک کارتی را انتخاب می‌کند، هرچه که در ذیل آن باشد، جایزه او خواهد بود.

غذای سنتی که در هالووین خورده می‌شود، «بارن‌برک» (barnbrack) نام دارد و نوعی کیک میوه‌ای میباشد که می‌توان آن را در فروشگاه‌ها خریداری نمود یا در خانه پخت. درون کیک‌ها، اقلام متفاوتی گذاشته می‌شود که ظاهرا می‌تواند آینده افراد را پیش‌بینی بکند. اگر فرد انگشتر پیدا بکند، به این معنی میباشد که به‌زودی ازدواج خواهد نمود. در صورت یافتن نی، سالی پررونق قبل رو خواهد داشت. هم چنین کودکان بازی جالبی با همسایگان خود انجام می‌دهند که در خانه‌ها آن‌ها را می‌زنند و پیش از بازشدن در، فرار می‌کنند.

همه چیز درباره هالووین

اتریش

علاوه بر سواین در ایرلند و گای فاکس در بریتانیا،‌ برخی کشورهای دیگر هم جشنی شبیه به هالووین دارند. در اتریش، برخی از مردم در شب هالووین و پیش از خواب، نان، آب و چراغ روشنی را روی میز می‌گذارند. زمانی اعتقاد بر این بود که از این راه می‌توان از بازگشت روح مردگان به زمین استقبال کرد؛ آن هم در شبی که برای اتریشی‌ها جادویی محسوب می‌شد. (همه چیز درباره هالووین)

بلژیک

بلژیکی‌ها معتقدند که عبور گربه سیاه از مقابل آن‌ها بدشانسی می آورد؛ به‌خصوص که اگر گربه سیاه وارد خانه شود. رسم بلژیکی‌ها در شب هالووین این است که تعدادی شمع را به یاد بستگان متوفی خود روشن می‌کنند.

کانادا

جشن‌های مدرن هالووین در کانادا با ورود مهاجران اسکاتلندی و ایرلندی در دهه ۱۸۰۰ شروع شد. علاوه بر حکاکی روی کدوتنبل، مهمانی‌ها، تریک اور تریت، تزیین خانه با کدوتنبل و ساقه ذرت هم پای ثابت هالووین هستند.

چین

در چین، جشنواره هالووین با نام «Teng Chieh» شناخته می‌شود. برای این مراسم، آب و غذا را جلوی تصویر اعضای درگذشته خانواده می‌گذارند؛ در حالی که آتش‌بازی و فانوس روشن برای روشن‌کردن مسیر ارواح هنگام حرکت در شب هم انجام می‌شود. عبادت‌کنندگان در معابد بودایی حاضر می‌شوند و پس از ساخت قایق‌های کاغذی که برخی از آن‌ها زیاد بزرگ هستند، آن‌ها را هنگام عصر می‌سوزانند.

هدف از این رسم، گرامیداشت یاد و خاطره مردگان و یاری به رهایی ارواح پرتا و رفتن به بهشت میباشد. پرتا به ارواح افرادی گفته می‌شود که در اثر تصادف یا غرق‌شدن جان خود را از دست داده‌اند و در نتیجه اجساد آن‌ها هرگز دفن نشده میباشد. از پیشنهاد چینی‌ها وجود پرتاها در میان زنده‌ها خطرناک میباشد. با هدایت معابد بودایی، گروهی برای انجام مراسم پرتاها تشکیل می‌شود که شامل روشن‌کردن فانوس میباشد. راهب‌ها هم آیات مقدس را می‌خوانند و میوه‌هایی را پیشکش مردم می‌کنند.

چکسلواکی

در چکسلواکی، مردم در شب هالووین صندلی‌هایی را کنار آتش قرار می‌دهند که هر صندلی به یک عضو خانواده اختصاص دارد؛ ضمن این که یک صندلی هم برای روح هر یک از اعضای خانواده گذاشته می‌شود.

انگیس (همه چیز درباره هالووین)

با این که ایرلندی‌ها و اسکاتلندی‌ها از شلغم برای جشن هالووین استفاده می‌کنند؛ کودکان انگلیسی، چغندرهای بزرگ را ترجیح می‌دهند و طرح دلخواه خود را روی آن‌ها حک می‌کنند. بعدا، چغندرها را با خود به خیابان می‌برند، آواز می‌خوانند و در همین حالا، در خانه‌ها را می‌زنند و تقاضای پول می‌کنند.

در برخی مناطق روستایی، فانوس‌های ساخته‌شده از شلغم روی دروازه ورودی خانه‌ها گذاشته می‌شود تا از خانه‌ها در برابر ارواحی محافظت شود که در شب هالووین پرسه می‌زدند.

رسم دیگر انگلیسی‌ها این بود که اشیایی همچون سنگ، سبزیجات و آجیل را در آتش می‌انداختند تا ارواح را بترسانند. قربانی‌های نمادین هم به‌عنوان ابزارهای فالگیری استفاده می‌شدند. هم چنین مردم معتقد بودند، اگر سنگریزه‌ای شب‌هنگام در شعله‌های آتش انداخته شود و صبح روز بعد اثری از آن نباشد، شخصی که سنگ‌ریزه را پرتاب کرده میباشد، تا سال بعد زنده نخواهد ماند. اگر افراد عاشق، آجیل‌هایی را در آتش بریزند و بعدا منفجر شود، این امر از ازدواجی مشاجره‌آمیز حکایت دارد.

شاید جالب باشد که بدانید، با گسترش اصلاحات پروتستانی بوسیله «مارتین لوتر» (Martin Luther)، بسیاری از انگلیسی‌ها برگزاری جشن هالووین را متوقف کردند. با این حالا، در سال‌های اخیر، سنت آمریکایی تریک اور تریت، پوشیدن لباس‌های خاص و رفتن به در خانه‌ها، به سرگرمی متداول بین کودکان انگلیسی در هالووین تبدیل شده است؛ اگرچه بسیاری از بزرگسالان از کار کودکان و درخواست آن‌ها برای خوراکی سر در نمی‌آورند و معمولا آمادگی کافی برای پاسخگویی به این مهمانان کوچک را ندارند.

بریتانیا، روز گای فاکس

در عصر پنج نوامبر، آتش‌های بزرگی در سراسر انگلستان روشن شده، آدمک‌ها در آتش سوزانده می‌شوند و آتش‌بازی پای ثابت این مراسم میباشد.

با این که این مراسم هم‌زمان با هالووین میباشد و برخی از سنت‌های آن مشابه است؛ هیچ ارتباطی بین گای فاکس و هالووین وجود ندارد. در واقع، اکثر انگلیسی‌ها جشن هالووین را در وقت آغاز اصلاحات پروتستانی مارتین لوتر، متوقف کردند. (همه چیز درباره هالووین)

در هالووین سال ۱۵۱۷، مارتین لوتر آغاز به انجام اصلاحاتی در کلیسای کاتولیک نمود و در نهایت کلیسای پروتستانی تشکیل شد که به مقدسان اعتقادی نداشت. بنابراین، آن‌ها دلیلی نداشتند که در چنین روزی به جشن بپردازند. با این حالا، یک مراسم پاییزی نو ظهور نمود. جشن‌های روز گای فاکس به یاد اعدام یک خائن بدنام انگلیسی به نام گای فاکس طراحی شد.

از آن جا که آن‌ها قدیسان را قبول نداشتند؛ در نتیجه از جشن هالووین و مهمانی هم خبری نبود. بنابراین، وقتی که توطئه انفجار پارلمان انگلیس و پادشاه جیمز ابتدا در ۱۶۰۵ خنثی شد، بهانه مناسبی دست داد تا جشن‌هایی که مردم به آن عادت داشتند،‌ از سر گرفته شود؛ با این تفاوت که به پنج نوامبر منتقل شد و به روز گای فاکس تغییر نام داد. برای برگزاری این جشن، مردم آتش‌های بزرگی در فضای باز صحیح ‌کردند، شلغم‌ها را به‌شکل فانوس در‌آوردند و کودکان برای گرفتن سکه به‌سراغ مردم رفتند. بعدا آن‌ها از این سکه‌ها برای خرید چوب بیش برای آتشی استفاده کردند که قرار بود، گای فاکس زنده زنده در آن سوزانده شود.

فرانسه

برخلاف بسیاری از ملت‌های جهان که هالووین را به‌منظور احترام به اجداد مرده خود برگزار می‌کنند؛ در فرانسه این طور نیست. این جشن به‌عنوان تعطیلاتی آمریکایی در فرانسه محسوب می‌شود و تا سال ۱۹۹۶ عملا در این کشور ناشناخته بود. علاقه مردم فرانسه به مهمانی یکی از عواملی به حساب می‌آمد که به زیاد شدن سریع تعطیلات هالووین در فرانسه منتهی شد. در سال ۱۹۸۲، رستورانی آمریکایی در پاریس آغاز به برگزاری جشن هالووین نمود. در اول میبایست تعطیلات را به هر مشتری توضیح می‌داد؛ ولی از سال ۱۹۹۵ مشتریان فرانسوی آشنایی بیشتری با هالووین پیدا کرده بودند.

امروزه فرانسوی‌ها از هر گروه سنی که باشند، برای جشن هالووین، لباس‌های خاصی می‌پوشند و به مهمانی‌هایی می‌روند که در منزل دوستان، رستوران‌ها و کلوپ‌ها برگزار می‌شود. با این که لباس‌هایی همچون شاهزاده خانم‌ها، ابرقهرمانان و شخصیت‌های کارتونی در ایالات متحده آمریکا محبوبیت دارند؛ لباس‌های این جشن در فرانسه به‌طور سنتی ترسناک هستند و شامل مومیایی‌ها، ارواح، دیوها، جادوگرها و خون‌آشام‌ها می‌شوند. رسم تریک اور تریت خیلی کم اتفاق می‌افتد و در صورتی که کودکان آن را انجام بدهند، به‌جای زدن در خانه‌ها، از یک فروشگاه به فروشگاهی دیگر می‌روند.

پنجره فروشگاه‌ها، مراکز خرید، رستوران‌ها، اداره‌ها و خانه‌ها تزیین می‌شود.

شیرینی‌فروشی‌ها، دسرها و شکلات‌های خاص خود را صحیح کرده و بسیاری از شرکت‌ها از هالووین در تبلیغات خود استفاده می‌کنند. کدوتنبل مواد غذایی معمول مردم فرانسه نیست و بنابراین، تقاضای بالا برای فانوس‌های جک اُ لنترن در وقت هالووین، سود خوبی برای تولیدکنندگان کدوتنبل به‌همراه دارد.

هالووین در فرانسه به‌دلیل نفوذ فرهنگی و شرکت‌های خارجی و از آن جا که از تعطیلات معمول فرانسه نیست، موضوعی نسبتا بحث‌برانگیز میباشد و برخی افراد هنوز علت برگزاری آن را نمی‌فهمند. با توجه به این که هالووین، جشنی آمریکایی تلقی می‌شود، گروهی از مردم فرانسه از آن لذت نمی‌برند و آن را در تحریم ضدآمریکایی خود قرار داده‌اند.

آلمان

مردم آلمان در شب هالووین از چاقو استفاده نمی‌کنند؛ زیرا نمی‌خواهند سهوا آسیبی به ارواح بزنند یا به این واسطه متحمل آسیبی شوند.

هنگ کنگ

جشن هالووین در هنگ کنگ با نام «Yue Lan» به‌معنای «جشنواره ارواح گرسنه» شناخته می‌شود و اعتقاد بر این است که در این وقت، ارواح برای ۲۴ ساعت در جهان پرسه می‌زنند. بعضی از مردم تصاویری از میوه یا پول را می‌سوزانند و معتقدند که این تصاویر به ارواح می‌رسد و باعث آرامش آن‌ها می‌شود. هنگ کنگی‌ها علاوه بر برپایی آتش، غذا و هدایایی را خیرات می‌کنند تا ارواح خشمگین را که امکان دارد به‌دنبال انتقام باشند، تاحدی آهسته کنند.

ژاپن

ژاپنی‌ها، هالووین را به سبک غربی جشن نمی‌گیرند و جشنی به نام «اوبون» (Obon) دارند که شبیه به جشن‌های هالووین میباشد و به ارواح اجدادشان اختصاص دارد. جشنواره اوبون در ماه ژوئیه یا اوت برگزار می‌شود. علاوه بر تهیه غذاهای ویژه‌ای برای این مراسم، فانوس‌های قرمز از همه مکان آویزان میباشد. شمع‌های روشنی داخل این فانوس‌ها قرار می‌گیرد و به رودخانه و دریا سپرده می‌شود. مردم در طول این جشنواره، هر شب آتشی روشن می‌کنند تا به اجداد خود نشان بدهند که خانواده‌هایشان را کجا بیابند.

اوبون یکی از دو رویداد اصلی در طول سال ژاپنی میباشد که مردم معتقدند، مرده‌ها به محل تولد خود بازمی‌گردند. به‌طور سنتی، در مناطق روستایی که قبرستان دارند، مسیر قبرستان تا خانه جارو می‌شود و خانه‌تکانی در منازل هم صورت می‌گیرد.

بعدا، میز محراب کلیسا با غذاهای مختلف اهدایی چیده می‌شود. آتش‌های خوشامدگویی در مقابل خانه‌ها و در طول مسیر برای هدایت ارواح قرار می‌گیرد. در نهایت هم آتشی روشن می‌شود تا ارواح به گورهای خود برگردند. کسانی که در وقت این جشن در محل تولد اجداد خود حضور ندارند یا در شهر زندگی می‌کنند، معمولا آتش کوچکی در بالکن یا جلوی خانه خود صحیح می‌کنند.

سنگ‌های یادبود تمیز شده و رقص‌های گروهی انجام می‌شود. جشنواره‌ها، غرفه‌های غذایی و پایکوبی بخش اصلی این مراسم را تشکیل می‌دهد.

کره جنوبی

در کره جنوبی، جشنواره مشابه هالووین با نام «Chusok» وجود دارد که خانواده‌ها از اجداد خود بابت ثمره کارشان قدر دانی می‌کنند. آن‌ها به سر مزار بزرگان خانواده می‌روند و برنج و میوه خیرات می‌کنند. این جشنواره در ماه اوت برگزار می‌شود. (همه چیز درباره هالووین)

مکزیک، آمریکای لاتین و اسپانیا

در میان کشورهای اسپانیایی‌زبان جهان، مکزیک و برخی کشورهای آمریکای لاتین، هالووین با نام «El Dia de los Muertos» معروف میباشد. «روزهای مرده» از جشنی سه روزه تشکیل شده که از شب ۳۱ اکتبر شروع می‌شود و در دو نوامبر به انتها می‌رسد. این جشن باستانی در طول سال‌ها دستخوش تغییراتی شده است و در اصل در وقت مکزیک قبل از تاریخ، جشنی برای کودکان و مردگان بود. در این جشن، خانواده‌های مکزیکی علاوه بر گرامیداشت یاد عزیزان متوفی، تداوم زندگی‌ را جشن می‌گیرند.

این تعطیلات با شادی و نشاط زیادی همراه میباشد و اکثر خانواده‌ها میزی در خانه‌شان می‌گذارند و روی آن شکلات، گل، تصویر، آب، غذا و نوشیدنی‌های موردعلاقه امواتشان را قرار می‌دهند. اغلب، طشت آب و حوله‌ای هم گذاشته می‌شود تا ارواح پیش از مهمانی، دستشان را بشویند. مردم با روشن‌کردن شمع، به ارواح در یافتن راه خود یاری می‌کنند.

در دوم نوامبر، اقوام برای برپایی پیک‌نیک در قبرستان جمع می‌شوند و یاد و خاطره اموات را گرامی می‌دارند.

نظافت قبر، تعمیر و رنگ‌آمیز آن هم در این روز انجام می‌شود و بعدا آن را با گل یا تاج‌ گل تزیین می‌کنند. در ادامه بساط پیک‌نیک در اطراف قبر پهن می‌شود و اقوام ضمن تعریف داستان‌هایی از فرد متوفی، غذاهایی همچون گوشت تند، نان و شیرینی میل می‌کنند که برخی به‌شکل‌هایی همچون جمجمه هستند. فراوانی مواد غذایی، نوشیدنی و هم‌صحبت‌های پسندیده در کنار قبر عزیزان فضای دل‌انگیزی درست کردن می‌کند که چرخه زندگی را نشان می‌دهد.(همه چیز درباره هالووین)

مردم روستاهای مکزیک، رژه‌هایی برگزار می‌کنند و به این مناسبت، لباس‌هایی به‌شکل اسکلت می‌پوشند و در خیابان‌ها به پایکوبی می‌پردازند. اغلب، یک فرد زنده در داخل تابوت قرار می‌گیرد و بعدا در خیابان‌ها چرخانده می‌شود؛ در همین حالا، فروشندگان به سوی تابوت، میوه، گل و شکلات می‌اندازند. مهمانی‌هایی در خانه‌ها برپا شده و با نانی موسوم به «نان مرده» از مهمانان پذیرایی می‌شود.

در داخل این نان‌ها، اسکلت شکری یا نمادهای دیگر مرگ قرار دارد و هنگامی ارزش آن دوچندان می‌شود که جمجمه یا اسکلت داخل نان با نام فرد مطابقت داشته باشد. خانواده‌ها هم چنین در مراسم روشن‌کردن شمع در کلیسا حضور می‌یابند و دعا می‌کنند. کل این جشن به شروع تا انتها زندگی مربوط میباشد.

سوئد

هالووین در سوئد با نام «Alla Helgons Dag» شناخته می‌شود که از ۳۱ اکتبر تا ۶ نوامبر جریان دارد. در این مراسم هم دست مشابه سایر جشنواره‌ها، یک شب خاص برای جشن در پیشنهاد گرفته شده یا روز کاری کوتاه‌تر می‌شود. جمعه پیش از روز همه مقدسان، وقت کلاس‌های دانشگاه‌ کوتاه شده و مدارس برای یک روز تعطیل می‌شوند.

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی درمورد جشن هالووین ارائه کنیم. در صورت تمایل می‌توانید نظرات خود را با دیگر کاربران سرویس دات کام به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول (همه چیز درباره هالووین)

هالووین چیست؟

هالووین، تعطیلاتی میباشد که هر سال در ۳۱ اکتبر جشن گرفته می‌شود و ریشه در جشنواره باستانی سلتیک موسوم به «سواین» (Samhain) دارد؛ زمانیکه مردم برای دفع ارواح، آتش بزرگی در فضای باز روشن می‌کردند و لباس‌های خاصی می‌پوشیدند.

علت استفاده از لباس‌های ترسناک در هالووین چیست؟

در روز هالووین که گفته می‌شد، ارواح به زمین باز می‌گردند، مردم تصور می‌کردند که اگر خانه‌های خود را ترک کنند، با ارواح روبه‌رو می‌شوند. در نتیجه برای این که ارواح آن‌ها را نشناسند، هنگام خروج از خانه پس از تاریکی، از ماسک استفاده می‌کردند تا ارواح آن‌ها را با روح‌های دیگر اشتباه بگیرند.

آداب هالووین چیست؟

برگزاری مهمانی، شوخی و سرگرمی، حکاکی روی کدو تنبل، استفاده از آبنبات وسیب و پوشش‌های عجیب از جمله آداب هالووین است.

نمادها و رنگ‌های شایع در هالووین چیست؟

نمادهای هالووین را می‌توان به دو گروه تقسیم نمود که نماد مرگ و تباهی (تصاویر عجیب‌وغریب و ترسناک از تاریکی) و تصاویر برداشت محصول در انتها تابستان را شامل می‌شود.

دانلود فایل پی دی اف (PDF) مطلب (همه چیز درباره هالووین)

مطالب مرتبط :

قطع توزیع بنزین در 4 آبان

میم لبخند پیرمرد آندراس آراتو

سریال بازی ماهی مرکب Squid Game

نورپردازی حیاط با استفاده از ریسه های روشنایی

تاریخچه و سیر تکامل رشته تبلیغات

سفری ارزان

بورس

موفقیت در مصاحبه شغلی