عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر : از زمانی که باستان‌شناسان شروع کردند به واکاوی بازمانده‌های تمدن‌های پیشین، چندین هرم در چین و چند کشور دیگر یافتند. اهرام چین به نسبت سازه‌های جدیدی بوده و اهمیت تاریخی و باستانی نداشتند. اما اهرام مصر فراوان خاص بودند، با قدمتی کهن و از لحاظ تاریخی و معماری ارزشمند.

اهرام مصر با ریزبینی و دقت بسیاری ساخته شده بودند. تخریب هر کدام بدون یاری گرفتن از تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته شاید دهه‌ها طول بکشد! برخی از اهرام هنوز بدون کوچک‌ترین آسیبی سرپا مانده و سالم‌اند.

یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که هنوز پاسخ دقیقی به آن یافته‌نشده، چگونگی ساخت و مهندسی اهرام مصر در زمان‌های فراوان دور می باشد. زمان‌هایی که سازه‌های ساخت بشر فراوان ابتدایی بوده و پیچیدگی معماری برای آن تعریف نشده بود.

همین پرسش‌ها بود که باعث شد برخی درباره چگونگی ساخت اهرام مصر افسانه‌های فراوان نقل کنند. برخی از این موارد به کل افسانه بوده و حقیقت ندارند. مانند اینکه برخی معتقدند اهرام مصر توسط نیروهای فرازمینی ساخته شده‌است. اما عجایب حیرت‌انگیز بسیاری هم درباره این اهرام وجود داشته که اتفاقاً حقیقت هم دارند! در ادامه به توضیح 8 مورد از این عجایب خواهیم پرداخت.

مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

1. هر کدام از اهرام مصر برای حفاظت از مقبره‌ای ساخته شده بودند.

در مصر باستان مقبره‌ها فقط برای فراعنه ساخته می‌شدند و مردم عادی از داشتن آرامگاه محروم بودند. بنا بوده که مقبره‌های فراعنه از جسم و روحشان پس از مرگ محافظت نماید.

مصریان اعتقاد قوی‌ای به زندگی پس از مرگ داشته و از آنجا که تصور می‌کردند انسان پس از مرگ به همین شکل دنیوی به زندگی خود ادامه خواهد داد اقلام ضروری را همراه با فرد به خاک می‌سپردند؛ مانند غذا، جواهرات، لباس و… حتی لوازم آرایش!

اهرام  مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

2. برای ساخت اهرام مصر از برده‌ها استفاده نشده است! Wonders of the triple pyramids of Egypt 

مصرشناسان هنوز پس از گذشت سالیان فراوان از کشف اهرام مصر در حال مطالعه هستند که این اهرام چگونه ساخته‌شده‌اند. بسیاری معتقد بودند که فراعنه کارگران خود را به بردگی و بیگاری می‌گرفتند و آنها را وادار به ساخت اهرام کرده‌اند. اما جدیدترین یافته‌ها حاکی از آنند که خود مردم مصر داوطلبانه در ساخت اهرام مصر مشارکت کرده‌اند.

این افراد کارگران آموزش‌دیده و حرفه‌ای بودند که برای کار خود مزد روزانه دریافت می‌نمودند. هرچند تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد و دانشمندان دقیقاً نمی‌دانند بدون بهره‌گیری از تکنولوژی سازه‌ای به این عظمت چطور بنا شده‌است!

داخل اهرام مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

3. داخل اهرام مصر دالان‌های پیچ در پیچ و جعبه‌های مرموزی وجود داشت!

زیر آن سنگ‌های بزرگ و سنگین اهرام مصر مسیرهای تونل‌وار و پیچیده‌ای وجود داشته و در میانه‌های مسیر مکعب‌های سنگی قرار داشتند. هر کدام از مکعب‌ها فراوان با دقت کنده‌کاری شده و وزن تقریبی‌شان برابر 100 تن بوده! هنوز اطلاعات معتبری بابت دلیل ساخت این اجسام در دست نیست.

4. ساخت هر کدام از اهرام 200 سال طول کشیده‌است.

شاید جالب باشد که بدانید بسیاری از افرادی که در ساخت اهرام نقش داشتند حتی کامل شدن آن را ندیدند! در آن زمان به دلیل اینکه ابزار ماشینی برای کمک به کارگران وجود‌نداشت ساختن سازه‌هایی که هر کدام از سنگ‌هایش از وزن یک فیل بیشتر بودند احتمالاً زمان خیلی زیادی برده‌است. تصور کنید درهای ورودی هر کدام 20 تن وزن داشتند. درهای اهرام آنقدر بزرگ و سنگین بودند که اصلاً شناسایی نمی‌شدند. چون به راحتی قابل تکان خوردن‌نبودند.

هرم مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

5. انتها اهرام کشف‌شده در مصر در مسیر ستارگان قرار داشتند.

شاید این را ندانید اما در مصر حدوداً 138 هرم در اماکن مختلف کشف شده‌است. هم ساخت این اهرام فراوان شگفت‌انگیز بوده هم محل قرارگیری‌شان. انتها اهرام مصر به نوعی دارای ارتباط با محل قرارگیری ستاره‌ها ساخته‌شده‌اند و این موضوع فراوان به مرموز بودنشان می‌افزاید.

شهر جیزه

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

6. اهرام مصر دقیقاً کنار شهر جیزه قرار دارند، نه در عمق کویر!

با توجه به تصاویری که از اهرام مصر تا به امروز دیده‌شده همیشه کویری به وسعت بی‌نهایت در پس‌زمینه عکس‌های اهرام وجود داشته‌است. اما اگر از زاویه دیگری تصاویر اهرام را مشاهده فرمایید، خواهید دید که اهرام در چندصد متری شهر جیزه قرار دارند.

7. داخل اهرام مصر تهویه هوای باستانی وجود دارد!

عجیب نیست بنایی که 4000 سال پیش ساخته‌شده تهویه هوا داشته؟! این شاهکار مهندسی باستان در شرایط دمای کویر طوری ساخته‌شده که دمای داخل آن همیشه 20 درجه سانتیگراد می باشد. حفره‌هایی با زاویه‌های خاص داخل سنگ‌ها طراحی شده‌اند که دما را در گرمای شدید روز و سرمای شدید شب کویر متعادل نگه می‌دارد.

8. هرم بزرگ دور یک صندوقچه فراوان بزرگ ساخته شده‌است.

درون هرم بزرگ اصلی یک صندوقچه فراوان بزرگ قرار دارد که ابعادش نشان می‌دهند امکان ندارد از هیچکدام از درها وارد شده‌باشد. تنها حالتی که می‌توان برایش در نظرگرفت این می باشد که اول صندوقچه وجود داشته بعد هرم بزرگ دور آن ساخته‌شده‌است.

برخی معتقدند که گنج بزرگ داخل اهرام ثلاثه دلیل اصلی ساخت آنها هستند. که البته فرض درستی نیست. هر چند غنائم زیادی در زیر آنها پیدا شد و در طی سالیان به غارت رفت اما دلیل ساخت اهرام مصر را پیشتر توضیح دادیم.

عجایب اهرام ثلاثه مصر

عجایب اهرام ثلاثه مصر

خلاصه امر اینکه هر بنایی در هر کجای دنیا ساخته‌می‌شود داستان‌های بسیاری را در خود دارد. این بار به عجایب و حقایقی که درباره اهرام ثلاثه در طی سالیان وجود داشته و رد یا تایید شده‌اند پرداختیم. در مطالب بعدی به عجایب سازه‌های مشهور دیگر دنیا خواهیم پرداخت.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

بلندترین برج های جهان

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

گرانترین قهوه جهان