تبلیغات چیست؟

تبلیغات چیست؟

تعریف تبلیغات چیست ؟ تبلیغات یا Advertising شکل غیر شخصی ترفیع میباشد که از راه رسانه های منتخب به مجرای فروش فرستاده میشود و تحت هر شرایطی ضروری میباشد که بازاریاب برای نمایش آن در وقت و جا متناسب ( رسانه و کانال های منتخب ) پول پرداخت بکند .

تبلیغات از مدت­ ها پیش به عنوان روشی برای ترفیع جمعی مورد استفاده قرار می گرفته که در آن میتوان یک پیام را به تعداد زیادی از مخاطبان رساند ولی این رویکرد ترفیع جمعی باعث بروز مشکل شد چرا که افراد زیادی در معرض پیام تبلیغات قرار می گرفتند که حتی در گروه مخاطبان هدف هم قرار نداشتند و بنابراین امکان دارد استفاده ی ناکارآمدی از بودجه ترفیع شود البته این مشکل از راه تکنولوژی­ های نو تبلیغات بازاریابی اینترنتی در حالا تغییر میباشد و رسانه های نو پیشنهادات متفاوتی در مورد تبلیغ برای مخاطبان هدف دارند.

تبلیغات در بازه زمانی

تبلیغات هم چنین در بازه ­ی زمانی در گذشته به عنوان شکل یک طرفه ارتباطات بازاریابی در پیشنهاد گرفته می شد که دریافت کننده پیام در موقعیتی نبود که فوراً نسبت به پیام واکنش نشان دهد این مورد هم در حالا تغییر میباشد برای مثال در چند سال آینده تکنولوژی تا حدی پیشرفت میکند که مخاطبان را قادر می سازد با زدن یک دکمه اطلاعات بیشتری در مورد محصول یا برنامه مورد علاقه­ شان به دست آورند در حقیقت انتظار میرود در 10 – 20 سال آینده بازاریابی از حالت ارتباط یک طرفه خارج شده و به مدلی تبدیل شود که تعاملات در آن به شدت بالا میباشد .

تبلیغات چیست؟

ویژگی دیگری که ممکن است در طول تکامل تبلیغات تغییر بکند این منظر از تبلیغات میباشد که نمیتواند بلافاصله برای کالاهایی که تبلیغ میکند تقاضا درست کردن بکند در واقع مشتری نمیتوانند به محض دیدن تبلیغی آن محصول را خریداری کنند ولی هرچه رسانه ها بیش به مخاطبان اجازه تعامل با پیامی که به مخاطبان فرستاده می شود را دهند توانایی تبلیغات برای تحریک تقاضا بهبود خواهد یافت .

اهمیت تبلیغات چیست ؟

صرف قیمت برای تبلیغات در حجم بالا گونه میگیرد طی تحقیقات گونه گرفته برآورد شده که در دنیا بالای 400 میلیارد دلار برای تبلیغات خود خرج می کنند این سطح از قیمت ای که صرف تبلیغات میشود می تواند از هزاران شرکت و میلیون­ ها شغل پشتیبانی بکند در حقیقت در بسیاری از کشورها رسانه­ هایی همچون تلویزیون رادیو و روزنامه بدون درآمدی که از تبلیغات به دست می آورند نمیتوانند در کسب وکار باقی بمانند .

در حالی که تبلیغات در سرتاسر جهان از شرکت کنندگان مهم رشد اقتصادی محسوب میشود سازمان­ های بازایابی شخصی نقش متفاوتی از تبلیغات بازی می کنند برای بعضی از سازمان ­ها ممکن است تبلیغات در ابعاد کمی انجام شود و به جای آن بودجه ترفیع بر روی موارد دیگری از ارتقا همچون فروش شخصی بوسیله تیم فروش قیمت شود برای برخی از شرکت ­های کوچک تر تبلیغات امکان دارد شامل تبلیغات گاه به گاه و در مقیاس زیاد کوچک همچون تبلیغ در قسمت های کوچکی از بخش ­های طبقه بندی شده در روزنامه ­های محلی باشد .

ولی بیش سازمان ­های کوچک و بزرگی که بر بازاریابی برای درست کردن هیجان در مشتری تکیه می کنند درگیر استفاده مداوم از تبلیغات برای تحقق اهداف خود می باشند این مورد شامل توسعه مداوم کمپین­ های تبلیغاتی میشود که شامل مجموعه ­ای از تصمیمات برای برنامه ریزی درست کردن رساندن پیام به مخاطبان و ارزیابی عملکرد تبلیغات میباشد .

انواع تبلیغات

اگر از مردم بپرسید منظور از ” انواع تبلیغات چیست ” آنان معمولاً کانال های دریافت تبلیغات را به این عنوان یاد می کنند همچون رادیو تلویزیون و… ولی در بازاریابی منظور از انواع تبلیغات اول به پیامی که از این راه فرستاده میشود برمی گردد وبر این اساس تبلیغات به 4 طبقه بندی ذیل تقسیم می شود :تبلیغات چیست؟

تبلیغات مبتنی بر محصول

تمرکز بیش تبلیغات مستقیما بر ارتقا یک محصول خدمت یا ایده مشخص میباشد که به شکل مجموعه ­ای به عنوان محصول سازمان برچسب می خورند در بسیاری از موارد هدف تبلیغات مبتنی بر محصول ارتقا یک محصول به خصوص برای مخاطبان هدف میباشد بازاریابان میتوانند از راههای متنوع به این هدف دست یابند از رویکرد های ساده همچون دادن اطلاعات اولیه در مورد محصول گرفته تا تجدید نظری آشکار در آن و سعی برای متقاعد نمودن مشتریان به خرید محصول که امکان دارد شامل مقایسه محصول یک شرکت در مقابل رقبای آن باشد .

تبلیغات تصویری

تبلیغات تصویری در درجه ابتدا برای زیاد شدن اهمیت درک سازمان ­ها از بازار هدف به اجرا درآمد تبلیغات تصویری بر محصول خاصی به اندازه­ ی آنچه سازمان برای ارائه دارد متمرکز نمی شود در این نوع از تبلیغات اگر محصول مورد ذکر قرار بگیرد همراه با این محتوا میباشد که “ما چه کاری انجام می دهیم” نه این که تبلیغی باشد که منافع این محصول را بیان بکند از این تبلیغات معمولاً در شرایطی استفاده میشود که سازمان نیاز دارد به مخاطبان هدف در مورد مسأله ­ای آموزش دهد .

به عنوان مثال از این تبلیغات در شرایطی استفاده میشود که دو شرکت با هم ادغام شده باشند و شرکت شکل گرفته نو تحت نام تازه­ای آغاز به فعالیت بکند و ضروری باشد مخاطبان را از این امر آگاه کنند و یا اگر شرکتی بازخوردهای منفی از عموم دریافت بکند شرکت از این راه تلاش میکند جو شکل گرفته را به وسیله اطلاع رسانی صحیح به مخاطبان آهسته بکند .

تبلیغات دفاعی

سازمان ها هم چنین از تبلیغات برای ارسال پیام تعیین شده جهت نفوذ و تأثیر گذاری در بازار هدف استفاده می کنند در بیش موارد در گیر شدن در تبلیغات تدافعی برای سازمان ها از منافع اساسی مطلوبی برخوردار میباشد به عنوان مثال امکان دارد شرکت­ ها از مسائل عمومی ای جانب داری کنند که گمان می کنند آن مسئله برروی بازار هدف تأثیر منفی می گذارد و با تبلیغات هدف دار می توانند موقعیت خود را در مقابل این مسأله عنوان کنند ( همچون مسائل مطرح در مورد تخریب و آلودگی محیط زیست ) .

تبلیغات در خدمات عمومی

در برخی از کشورها سازمان­ های غیر انتفاعی مجاز به اجرای تبلیغات از راه رسانه ­های خاص رایگان هستند اگر پیام شامل نگرانی­ های مربوط به یک مشکل رایج باشد و در جهت خوبی جامعه عنوان شود برای مثال تبلیغات که مشکلات اجتماعی را هدف می گیرند همچون استفاده از سیگار یا مواد مخدر که امکان دارد از تلویزیون رادیو و سایر رسانه ­ها پخش شود بدون آن که سازمان برای آنان قیمت ای پرداخت بکند .

سرویس دات کام – ثبت رایگان آگهی، نیازمندیهای رایگان، استخدام و خدمات

مطالب مرتبط: