منظومه شمسی

منظومه شمسی

منظومه شمسی : فضای بیرونی زمین و منظومه شمسی یکی از مواردی می باشد که بشر درباره آن کنجکاو می باشد و سعی دارد حقایق بیشتری را از آن کشف کند.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سيما،​ اگر فکر می‌کنید همه‌چیز را درباره منظومه شمسی می‌دانید، بهتر می باشد در مورد آن تجدید‌نظر کنید. بعضی از این حقایق کاملاً ورای این جهان و تصور ما هستند.

شما نمی‌توانید روی اورانوس بایستید! Solar System

 منظومه شمسی

منظومه شمسی

اگرروزی بتوانیم به سیارات گازی منظومهٔ شمسی سفر کنیم، ممکن است پايتان را که از سفینه بیرون بگذارید، کمی جا بخوریم. چون سیاره‌های مشتری، زحل، اورانوس، نپتون سطح جامد ندارند.

آن‌ها هستهٔ جامد و سنگی دارند، اما توپ‌های بزرگی هستند که بخش اصلی آن‌ها از گاز‌های هیدروژن و هلیوم تشکیل شده می باشد.

 منظومه شمسی

منظومه شمسی

سیارهٔ مریخ مثل قطب جنوب سرد می باشد

هر وقت به سرتان زد به مریخ سفر کنید، لباس گرم را فراموش نکنید. دمای متوسط مریخ حدود ۶۰ درجهٔ سانتیگراد زير صفر می باشد، دمایی حدود دمای قطب جنوب (البته بدون حضور پنگوئن‌ها).

بعضی از پژوهشگران به امید اینکه بتوانند این سیاره را قابل‌سکونت کنند پیشنهاد‌ها و راه‌هایی برای گرم کردن مریخ ارائه داده‌اند. یکی از این پیشنهادات قرار دادن آینه‌های غول‌پیکری بر سطح این سیاره می باشد که اشعهٔ خورشید را بازتاباند.

 منظومه شمسی

منظومه شمسی

۹۰ درصد حلقه‌های سیارهٔ زحل آب هستند

زحل صاحب افسانه‌ای‌ترین سرزمین یخ‌زدهٔ منظومهٔ شمسی می باشد. با فاصلهٔ زیادی که با خورشید دارد، آب موجود در حلقه‌های آن به یخ تبدیل می‌شود. این سیاره یکی از چهار سیاره‌ای می باشد که حلقه‌هایی در اطرافش دارد و سیارات گازی دیگر هم همینطور هستند.

هرچند باقی این سیارات تا دههٔ ۱۹۷۰ میلادی کشف نشده بودند و در همین سال‌ها کاوشگر‌هایی برای کشف آن‌ها فرستاده شد. حلقه‌های زحل اولین حلقه‌هایی بود که با تلسکوپ از روی زمین دیده شدند.

 منظومه شمسی

منظومه شمسی

سیارهٔ مشتری اقیانوسی نمکی دارد

بزرگ‌ترین قمر سیارهٔ مشتری اقیانوسی نمکی دارد که آب آن از آب‌های موجود بر کرهٔ زمین بیشتر می باشد
اگر می‌خواهید مناظر اقیانوس بیکران را ببینید، گانیمد، بزرگ‌ترین قمر سیارهٔ مشتری بهترین جا برای آن می باشد.

این قمر مشتری بزرگ‌تر از عطارد می باشد و اگر به جای گردش به دور مشتری گرد خورشید می‌چرخید می‌شد آن را سیاره به حساب آورد.

منظومه شمسی

منظومه شمسی

سیارهٔ عطارد حدود سه ماه زمینی طول می‌کشد تا به دور خورشید بگردد

در مدت سه‌ماه می‌توانید کتابی بنویسید یا برای امتحان رانندگی آماده و قبول شوید. این همان مدت زمانی می باشد که عطارد به دور خور‌شید می‌گردد. این کوتاه‌ترین مدار منظومهٔ شمسی می باشد، چون عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید می باشد.

منظومه شمسی

منظومه شمسی

سفر به دور خورشید ۱۰۰ بار بیشتر از سفر به دور زمین طول می‌کشد

سفر هوایی دور دنیا ممکن است خسته‌کننده باشد، اما قابل مقایسه با سفر به دور خورشید نیست. برای این سفر باید خودتان را آمادهٔ سفری ۲۰۶ روزه کنید. به این امید که در بین راه جا‌هایی برای توقف و سوخت‌گیری باش

منظومه شمسی

منظومه شمسی

یک روز طولانی‌تر از یک سال درسیارهٔ ناهید

این یکی ممکن است به نظرتان بی‌ربط بیاید، اما کمی طاقت بیاورید. یک روز زمانی می باشد که سیاره یک دور کامل به دور خودش می‌گردد و یک سال زمانی می باشد که سیاره به دور خورشید می‌گردد.

زهره یکی از دو سیاره‌ای می باشد که در جهت حرکت عقربه‌های ساعت و از سیاره‌های دیگر منظومهٔ شمسی آهسته‌تر می‌گردد. بعضی فکر می‌کنند بر اثر اصابت به سیاره‌ای دیگر جهت حرکت آن تغییر کرده می باشد یا به تدریج سرعت گردش آن کند و نزدیک به توقف شده می باشد و در جهت دیگری شروع به گردش کرده می باشد.

گردش سیارهٔ زهره به دور خودش ۲۴۳ روز زمینی و گردش آن به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی طول می‌کشد. می‌بینید که یک روز در سیارهٔ زهره طولانی‌تر از یک سال می باشد.

پلوتون تنها سیارهٔ کوتولهٔ منظومهٔ شمسی نیست، ما شش سیارهٔ کوتوله داریم

اولین باری که نام “سیاره‌های کوتوله” به گوش‌تان خورده می باشد باید وقتی باشد که پلوتون در سال ۲۰۰۶ به این مقام تنزل پیدا کرد. ما در منظومهٔ شمسی شش سیارهٔ کوتوله داریم. پلوتون، سِرِس، ماکی‌ماکی، هائومیا و اِریس پنج سیارهٔ کوتوله‌ای بودند که تا همین اواخر می‌شناختیم.

سِرِس در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری قرار دارد و اولین سیارهٔ کوتوله‌ای می باشد که در سال ۲۰۱۵ فضا‌پیما آن را مشاهده کرد.

به تازگی هم سیارهٔ کوتولهٔ دیگری کشف شده می باشد که به طور رسمی «۳۸۷تی‌جی ۲۰۱۵» نامیده می‌شود، اما به آن نام “گابلین” داده‌اند.

  • منظومهٔ شمسی حدود ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سال عمر دارد.
    منظومهٔ شمسی کهنسال می باشد و حدود ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون سال قدمت دارد.

سیارهٔ پلوتون آخر منظومهٔ شمسی نیست

«ابر اورت» سرزمین ناشناخته‌ٔ منظومهٔ شمسی می باشد. ابر کروی‌شکل فرضی می باشد که از خرده‌سیاره‌های یخی فرّار تشکیل شده می باشد و دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند دورترین بخش منظومهٔ شمسی باشد که به طرزی باور‌نکردنی ناشناخته مانده می باش

اگر فرض کنیم که فاصلهٔ زمین تا خورشید یک سانتی‌متر باشد فاصلهٔ «ابر اورت» تا خورشید ۵۰۰ متر می باشد.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

آبشار نیاگارا

جواهرات

رم باستان

عجایب اهرام ثلاثه مصر

بلندترین برج های جهان

بیوگرافی کریستیانو رونالدو