پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان : قطار، یکی از شگفت‌انگیزترین وسایل نقلیه می باشد که امکان جابجایی افراد زیادی را در یک زمان واحد فراهم می‌کند. طی سال‌های اخیر صنعت ریلی، قطارهایی با سرعت بالا را جایگزین قطارهای قدیمی کرده تا افراد در سریع‌ترین حالت ممکن بتوانند به مقصد خود برسند.

برای داشتن قطارهایی با سرعت بالا لازم می باشد که زیرساخت هایی رعایت شود. قطارهای سریع السیر در دنیا سرعتی حدود 400 کیلومتر دارند. اما در ایران به دلیل نبود پیش نیازها سرعتشان تاکنون از 160 کیلومتر در ساعت تجاوز نکرده می باشد.

قطارهای پرسرعت، ایدئال کسانی می باشد که به دلایل جسمانی و روحی امکان سوار شدن به هواپیما را ندارند اما علاقه‌مندند با همان سرعت به مقصد خود برسند. وسایل نقلیه ریلی از امکاناتی برخوردار هستند که سایر وسایل حمل‌ونقل از آن مبرا هستند.

قطارهای مغناطیسی جدیدترین مدل قطارهای تندرو به شمار می‌آیند که نیروی خود را از مغناطیس دریافت می‌کنند؛ این امر باعث داشتن سرعتی همچون جت می‌شود. قطارهای مغناطیسی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. این قطارها در نقاطی با تراکم جمعیت زیاد و نرخ بالای بنزین کاربرد دارند.

رقابت : the-fastest-train-in-the-world

آسیایی‌ها در داشتن سریع‌ترین قطارها گوی سبقت را از دیگر کشورها ربوده‌اند. با این حال کشورهای دیگری هم هستند که از نعمت داشتن قطارهای تندرو بی‌بهره نمانده‌اند.

در این مطلب سعی شده توضیحی از سریع‌ترین قطارهای جهان به‌اختصار بیان شود.

 پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

سریع‌ترین قطارهای دنیا در کدام کشور قرار دارند؟

تایوان: این قطار در عرض 15دقیقه به سرعت 299.9 کیلومتر در ساعت می‌رسد و مسیر تایپه به کائوشیانگ که به‌طورمعمول 4.5ساعت پیموده می‌شود را 1.5 ساعته طی می‌کند. امکاناتی همچون سیستم عیب‌یابی و اعلام حریق از مزایای این قطار می باشد. THSR700T نامی می باشد که بر این قطار نهاده‌اند.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

ATR500 فرچیاروسا سریع‌ترین قطار ایتالیا 

ایتالیا: ATR500 فرچیاروسا سریع‌ترین قطار ایتالیا می باشد که مسیر میلان-رم-ناپل را با سرعت 299.9 کیلومتر در ساعت و مدت 3ساعت طی می‌کند.

این وسیله نقلیه ریلی در کلاس‌های استاندارد، بیزینس و پرمیوم ارائه می‌شود. قطار ایتالیا با داشتن سرعت 360کیلومتر در ساعت به‌عنوان دومین قطار پرسرعت جهان شناخته می‌شود.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

قطار AVG Italo

دومین قطار پرسرعت ایتالیا AVG Italo نام دارد که با حداکثر سرعت 360کیلومتر در ساعت مسافران را بین دو شهر رم و ناپل جابجا می‌کند. این قطار ایتالیا سه کلاس پریما، اسمارت و کلاب را دربرگرفته است و هر صندلی آن دارای قابلیت تنظیم برای تلویزیون و وای فای را دارد.

برخی کشورها دارای دو قطار با سرعت‌های مختلف در مسیری متفاوت حرکت می‌کنند. گاهی به دلیل نداشتن زیرساخت مناسب در انتها نقاط کشور، امکان قرار دادن قطار تندرو در همه مسیرها نیست؛ همچنین لازم می باشد برخی شرایط مانند تراکم جمعیت وجود داشته باشد.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

سریعترین قطارهای دنیا

فرانسه: این کشور دو قطار سریع‌السیر را در خود با نام های تی جی وی دوپلکس و یورو دوپلکس جای داده می باشد. قطار اول با سرعت 319کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند، دارای سه کلاس تی جی وی، فرست کلاس و استاندارد بوده، یکی از راحت‌ترین قطارها به شمار می‌آید و از آلومینیوم ساخته شده است.

دومین قطار با حداکثر سرعت 320کیلومتر در ساعت مسیر فرانسه، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ را طی می‌کند. این قطار مانند همتای فرانسوی خود دو طبقه بوده و مصرف سوخت پایینی دارد.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

قطار شینکانسن هایبوسا

ژاپن: سری پنج قطار شینکانسن هایبوسا که از سال 2011 آغاز به کار کرده می باشد، مسیر شینکانسن-توهوکو را با سرعت 400 کیلومتر در ساعت و در مدت 3ساعت می‌پیماید. این قطار شامل سه کلاس گرین، گرن و استاندارد است و امکاناتی همچون پذیرایی، وسایل یک‌بار مصرف و صندلی‌های منحصربه فرد چرمی دارد.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

قطار یاماناشی 

سریع‌ترین قطار جهان که با سرعت 660کیلومتر در ساعت امکان جابجایی دارد در منطقه‌ای به نام یاماناشی در ژاپن تست‌های اولیه خود را گذرانده می باشد و قرار می باشد از سال 2127 شروع به کار کند. این وسیله یک قطار مغناطیسی به شمار می‌آید.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

قطار Aves

اسپانیا: زیمنس ولارو ای متعلق به ۱۰۳ AVES قطاری با سرعت 350 کیلومتر در ساعت می باشد که دو شهر بارسلونا-مادرید را به یکدیگر متصل می‌کند. این وسیله نقلیه ریلی امکان جابجایی با سرعت 400 کیلومتر را هم دارد. اما زیرساخت‌های اسپانیا سرعت‌ها را تا 350کیلومتر محدود ساخته می باشد.

  • این قطار توسط شرکت زیمنس طراحی‌شده می باشد.
پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

قطار هارمونی سی آر اچ ۳۸۰

چین: این کشور هم دارای دو قطار سریع‌السیر می باشد که یکی از آن‌ها هارمونی سی آر اچ ۳۸۰ ای نام دارد. این قطار سرعتی معادل 379.9 کیلومتر در ساعت را می‌پیماید اما در حال تست تا سرعت 416 کیلومتر می باشد.

هارمونی جنسی از آلومینیوم و شکلی به صورت ماهی دارد. وسایلی مانند پریز برق، چراغ مطالعه، پذیرایی و مانیتور از امکانات این قطار هستند. دومین قطار چین، شانگهای ماگلو نامیده می‌شود که سرعتی معادل 430 کیلومتر در ساعت دارد.

از عجیب‌ترین دانستی ها در مورد این قطار نداشتن چرخ می باشد. قطار ماگلو توسط یک میدان مغناطیسی حرکت می‌کند و در واقع هیچ تماسی با زمین ندارد.

پر سرعت ترین قطار جهان

پر سرعت ترین قطار جهان

سریع‌ترین قطار ایران

سرعت قطار در ایران با سایر کشورها تفاوت زیادی دارد. بالاترین سرعتی که قطارهای تندرو امروزی می‌توانند تجربه کنند 160 کیلومتر در ساعت می باشد که تنها چند نمونه تاکنون به این سرعت دست یافته‌اند.

به‌طورمعمول سرعت قطارها در ایران معادل 100 کیلومتر در ساعت می باشد. زیرساخت‌های ریلی ایران امکان سرعت زیاد را به قطارهایپرسرعت نمی‌دهد. قطار فدک تنها وسیله نقلیه ریلی پرسرعت در ایران می باشد که امکان حرکت با 200 کیلومتر در ساعت را دارد اما به دلیل نبود امکانات نمی‌تواند از ظرفیت خود استفاده بهینه کند.

این شرکت با هدف ارائه خدمات ممتاز و شایسته در نظر داشته سفری آسوده، ایمن و سریع را فراهم سازد. طبق جلساتی که در ایران در خصوص قطارهای تندرو برگزار شده، مقدمات راه‌سازی برای جابجایی قطارهای سریع‌السیر فراهم‌شده می باشد.

گفته می‌شود تا سال‌های آینده ایران هم می‌تواند از این وسایل نقلیه پرسرعت بهره‌مند شود.

ایمن‌ترین وسایل نقلیه

قطار یکی از ایمن‌ترین وسایل نقلیه می باشد که توانسته بالاترین خدمات را در میان صنعت‌های حمل‌ونقل ارائه کند. مسئولین شاغل در این صنعت سعی دارند با راه اندازی قطارهای تندرو که با سرعت 600کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند سرعتی معادل هواپیما را برای حمل و نقل ریلی فراهم سازند.

تاکنون قطارهای تندرو کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، تایوان، ژاپن و چین سرعت 300 تا 400 کیلومتر در ساعت را تجربه کرده‌اند و درصدد راه اندازی قطارهای مغناطیسی بیشتر برای ایجاد سرعت بالاتر هستند.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

سریع ترین جانوران جهان

بهترین گوشی های دنیا

قیمتی ترین وسایل جهان را بشناسید.

خطرناک‌ترین جانداران جهان

منظومه شمسی