روش تقویت اراده

روش تقویت اراده

روش تقویت اراده

براساس یافته های نو علوم اعصاب، اراده با سه بخش از مغز در ارتباط میباشد که تمامی این بخش ها در قشر جلوی مغز (PFC) واقع شده اند. نیروی «من می توانم» که در قسمت بالای سمت چپ قشر جلوی مغز قرار دارد و به شما یاری میکند تا به فعالیتهای خسته کننده، سخت و استرس زا ادامه دهید. نیروی «من نمی توانم» که در قسمت بالای سمت راست قشر جلوی مغز قرار دارد. این قسمت باعث میشود به خواسته های بد، پاسخ منفی دهید.

مثلا به شما یاری میکند تا به خوردن غذای بیشتر از حد یا خواندن پیامک در هنگام رانندگی «نه» بگویید. نیروی «من می خواهم» که در قسمت زیرین و میانی قشر جلوی مغز قرار دارد. این نیرو فرد را به پیگیری اهداف و خواسته هایش ترغیب میکند. این نیرو به شما یادآوری میکند که واقعا چه می خواهید. هر چه این نیرو قوی تر باشد، با انگیزه ی بیشتری اهداف خود را دنبال کرده و در برابر وسوسه ها بیشتر مقاومت می نمایید.

این سه بخش به یاری یکدیگر اراده را می سازند و زمانیکه این بخش ها انرژی یا فعالیت کافی نداشته باشند، نیروی اراده تضعیف میشود. به دنبال این اتفاق هیچ کار باارزشی انجام نخواهد شد و فرد بعدها از کرده ی خود پشیمان میشود.

حالا که دانستیم فقدان انرژی کافی این نواحی از مغز، عامل بسیاری از اشتباهات و کاستی های ماست، میبایست همیشه انرژی شان را تأمین کنیم تا اراده مان ضعیف نشود. برای آغاز به 4 مورد پایین توجه نمایید. این موارد به شما یاری میکند تا انرژی کافی برای بخش جلویی مغزتان را فراهم نمایید و کارکرد این بخش از مغزتان را به حداکثر برسانید.

1. به اندازه ی کافی بخوابید: تا به حالا دقت کرده اید که پس از یک شب کم خوابی چه راحت حواس تان از کارها پرت می شود؟ در حقیقت زمانیکه کمتر از 8 ساعت بخوابید، بخش هایی از مغزتان که مسئول اراده تان میباشد، خاموش میشود.

در این مواقع «ضعف اراده » باعث میشود نتوانید کارهای خود را به درستی انجام دهید و اهداف تان را دنبال نمایید. به لطف خواب کافی، قشر جلوی مغز بهتر می تواند جلوی تصمیم تان برای لذت های آنی را گیرد.

2. برای تقویت اراده مدیتیشن انجام دهید: مدیتیشن بخش هایی از مغز را که مسئول اراده اند، تقویت میکند. مدیتیشن این بخش های مغز را بزرگ تر میکند و باعث ارتباط بهتر این بخش ها با بخش هایی میشود که در کنترل تصمیمات فرد نقش دارند. حتی روزانه ده دقیقه مدیتیشن هم پس از دو ماه به طور محسوسی باعث رشد قشر جلوی مغز میشود. در واقع با مدیتیشن میتوانید فیزیولوژی اراده تان را تغییر بدهید.

3. تحرک داشته باشید: تقویت اراده – تنها دو ماه پس از ورزش منظم، بخش هایی از مغز که در اراده نقش دارند بزرگ تر، قوی تر و هماهنگ تر میشوند. فواید ورزش را دست کم نگیرید. بسیاری تصور می کنند ورزش تنها برای عضلات و استخوان ها مفید است. در حالی که ورزش علاوه بر فوایدی که برای جسم دارد، به عملکرد مغز هم یاری میکند.

تنها دو ماه پس از ورزش منظم، بخش هایی از مغز که در اراده نقش دارند بزرگ تر، قوی تر و هماهنگ تر میشوند. در نتیجه راحت تر میتوانید به حواس پرتی ها نه بگویید و اهداف خود را با شور و اشتیاق بیشتری دنبال نمایید.

4. غذاهای گیاهی مصرف کنید: افت و خیز بیشتر از حد قند خون، بر عملکرد مغز تأثیر منفی دارد. بر اساس مطالعات گونه گرفته، رژیم غذایی گیاهی می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. رژیم گیاه خواری تأثیر چشمگیری بر عملکرد مغز دارد، اما زیاد شدن مصرف گیاهان و غذاهای با شاخص گلایسمی پایین (غذاهایی که پس از مصرف به آرامی موجب تغییر قند خون می شوند) هم می تواند به عملکرد مغز یاری بکند.

5. کارهای مهم تر را ابتدا انجام دهید: هنگامی که صبح ها پس از یک خواب کامل بیدار می بشوید، عضله ی اراده تان حداکثر قدرتش را دارد. با استفاده از خودکنترلی در طول روز، ذخیره ی خودکنترلی تان کاهش می یابد. بنابراین بهتر است کارهای مهم تر یا کارهایی را که انجام شان نیاز به اراده دارد، در ساعات ابتدایی صبح به انجام برسانید.

روش تقویت اراده

6. بعضی کارها را به عادت تبدیل کنید: بعضی کارها میبایست در زندگی تبدیل به عادت تان شود و دیگر برای انجام آنان اراده تان را صرف نکنید. به عنوان مثال مسواک زدن امری میباشد که میبایست تبدیل به عادت تان شود و بدون فکر نمودن آن را انجام بدهید. با این روش میتوانید اراده تان را برای کارهای دیگری ذخیره نمایید. در این راه فقط کافی میباشد کاری را به طور منظم انجام بدهید تا تبدیل به عادت زندگی تان شود.

7. تمرین اراده: اگر بخواهید عضلات خود را تقویت نمایید، میبایست آنان را تمرین دهید. این موضوع برای اراده که آن را به عضله تشبیه کردیم هم صادق میباشد. کسانی که به طور مداوم تمرین اراده می کنند، قدرت بالاتری برای کنترل خود دارند. بر اساس مطالعات یک هفته ای که بر روی دانش آموزان گونه گرفت، آن دسته از دانش آموزانی که تمرین اراده کردند از آنهایی که تمرین اراده نمی کردند، قدرت خودکنترلی بالاتری داشتند.

یک روش برای تمرین اراده، تغییر در عادت حرف زدن میباشد. سعی نمایید تا به جای خلاصه نمودن جملات یا عبارات، جملات را کامل ادا نمایید. یا سعی نمایید در حرف های خود از کلمات رکیک استفاده نکنید. با درست کردن چالش هایی از این دست، میتوانید کم کم اراده تان را تقویت نمایید.

8. محیط اطراف تان را تغییر دهید: اگر چیزی به طور مداوم شما را وسوسه بکند، باعث تضعیف اراده تان خواهد شد. به عنوان مثال اگر می خواهید از خوردن هله هوله اجتناب نمایید، بهتر میباشد این غذاها را جلوی چشم تان نگذارید. زیرا دیدن اینها و مقاومت برای نخوردن شان، اراده تان را ضعیف میکند. بر اساس مطالعاتی که بر روی دانش آموزان گونه گرفت. یک دسته از دانش آموزان را مجبور کردند تا در برابر خوردن کیک شکلاتی مقاومت کنند.

از دسته ی دوم دانش آموزان چنین درخواستی نشد. مشاهده شد دانش آموزان دسته ی ابتدا در چالش بعدی، قدرت خودکنترلی کمتری نسبت به دسته ی دوم دارند. در نتیجه دور نگه داشتن چیزهای وسوسه کننده از جلوی چشم تان، تا حد زیادی از خسته شدن عضله ی اراده تان جلوگیری میکند. به همین ترتیب میتوانید با تغییر عوامل محیطی، با صرف اراده ی کمتری به اهداف خود برسید. به عنوان مثال فردی قصد داشت عادت دویدن ابتدا صبح را در خود به وجود بیاورد.

هنگامی که او صبح بیدار می شد، حوصله ی پوشیدن لباس ورزشی را نداشت و در نتیجه نمی دوید. ولی به عنوان راه حل تصمیم گرفت شب ها با لباس ورزشی بخوابد و جوراب و کفش مخصوص دویدن را کنار تخت خود بگذارد. به این ترتیب هنگامی که صبح ها بیدار می شد، مستقیم جوراب و کفش های خود را می پوشید و برای دویدن می رفت. در نتیجه او توانست با صرف کمترین اراده به هدف خود برسد.

9. خوددلسوزی را تمرین کنید: باور عامه بر این میباشد که خودانتقادی فراوان، ابزاری لازم برای هدایت ما به مسیر صحیح میباشد. ولی میبایست بدانید که این باور اشتباه میباشد. مطالعات یکی پس از دیگری نشان داده اند که پس از شکست در چالش های اراده، خوددلسوزی تأثیر بهتری نسبت به خودانتقادی دارد.

بر اساس یک مطالعه ، افرادی که به جای خودانتقادی شدید، خوددلسوزی می کنند، اراده ی بیشتری برای پیشرفت و یادگرفتن از اشتباهات، خطاها و ضعف های خود نشان می بدهند.مک گونیگال در کتاب «غریزه ی اراده» از نتایج یک مطالعه می گوید. در این مطالعه از گروهی از زنانی که رژیم غذایی داشته اند دعوت شد تا در آزمایشی شرکت کنند. به ظاهر از آنان خواسته شد تا طعم آب نبات هایی را امتحان کنند. ولی در واقع این افراد سوژه ی آزمایشی بر روی اراده و خوددلسوزی بوده اند. پس از ورود زنان، از آنها خواسته شد تا از سینی دونات هایی را بردارند و بخورند.

بعدا از آنها خواسته شد تا یک لیوان بزرگ آب بنوشند (تا احساس سیری کنند). بعدا از زنان خواستند تا به اتاق دیگری بروند و هر چقدر که میخواهند آب نبات بخورند. پژوهشگران وزن آب نبات ها را از پیش می دانستند و می توانستند بفهمند هر یک از زنان دقیقا چه مقداری آب نبات خورده میباشد. قبل از ورود به اتاق آب نبات ها با نیمی از زنان صحبت شد و در آنها نوعی حس خوددلسوزی درست کردن شد. به آنان گفته شد:«می دانیم که پس از خوردن این مقدار دونات احساس بدی دارید؛ لطفا فراموش نکنید که شما به درخواست ما این مقدار دونات را خوردید.

عیبی ندارد گاهی رژیم خود را بشکنید. نیازی نیست به خودتان سخت بگیرید». بعدا مشاهده شد آن دسته از زنانی که با آنان صحبت هایی برای درست کردن احساس خوددلسوزی نشد، سه برابر گروهی که با آنها صحبت شد، آب نبات خوردند. بنابراین دفعه ی بعدی که در چالش اراده شکست خوردید، فراموش نکنید که شما هم انسان هستید. با خودتان بامحبت باشید و به خودتان سخت نگیرید.

10. دور و برتان را با کسانی پر نمایید که با شما خواسته های مشترک دارند: مک گونیگال در کتاب «غریزه ی اراده» می گوید:«یک عامل تعیین کننده در اندام فرد، وضعیت اندام دوستان و خانواده ی اوست. بیش افراد یار دارند هم رنگ جماعت باشند. بنابراین هنگامی اطرافیان شما چاق باشند، شما هم ناخودآگاه عادات اشتباهی را قبل می گیرید تا اندامی چاق داشته باشید.»

تصویر این موضوع هم صادق میباشد. اگر اطرافیان شما عادات سالم زندگی و اندامی مناسب داشته باشند، بر اساس آمار و احتمالات شما هم عادات سالم و اندام بهتری خواهید داشت. همان طوری که مک گونیگال می نویسد این موضوع فقط برای سلامتی و اندام نیست. او ادامه می دهد: «وقتی اطراف تان پر از کسانی میباشد که به اهداف شان پایبند هستند، شما هم سعی خواهید نمود تا شبیه آنها باشید و به اهداف خود پایبند باشید.»

سرویس دات کام آماده خدمات رسانی در زمینه های تبلیغات رایگان، درج آگهی رایگان اینترنتی، نیازمندی های رایگان و … به شما عزیزان می باشد. با درج آگهی در سرویس دات کام آگهی خود را به مشاهده هزاران کاربر قرار دهید.

———————————————————————

مطالب مرتبط: