روش نوشتن رزومه کاری

روش نوشتن رزومه کاری

روش نوشتن رزومه کاری : آماده کردن یک رزومه کاری خوب و دقیق، می تواند در سرنوشت ما موثر باشد که باید در حین نوشتن آن به برخی از نکات مهم دقت کنید و آنها را اعمال نمائید. رزومه شما (گاهی اوقات “CV” شما نامیده می شود) مهمترین ابزار برای درخواست کار است. مهم نیست که چقدر واجد شرایط هستید یا چقدر تجربه داشته اید – اگر رزومه شما ضعیف باشد یا نتوانید آن را بنویسید ، می توانید مشاغلی را که میخواهید پیدا کنید یا حتی مصاحبه کنید و از دست بدهید.

وقت گرفتن کار روی رزومه‌کاری بسیار مهم است ؛ اطلاعاتی در این بخش از سرویس دات کام ارائه می شود تا برخی نکات در مورد چگونگی ایجاد رزومه خود به بهترین نحو ممکن را یاد بگیرید.

روش نوشتن رزومه کاری خوب و هدف رزومه

رزومه شما یک ابزار بازاریابی است و این باید نشان دهد:

که شما مشغول به کار هستید.
چگونه کار و نیازهای سازمان را برآورده می کنید.
شما دارای صلاحیت و آموزش عالی هستید.
شما تجربه و مهارت های مناسب را دارید.
که شما سطح حرفه ای برای این کار را دارید.

روش نوشتن رزومه کاری

رزومه کاری خوب چقدر باید طولانی باشد؟

هیچ طول مجموعه ای برای رزومه وجود ندارد ؛ رزومه متفاوت است و به تجربه و آموزش شما بستگی دارد.اگر قبلا کار نکرده اید، یک یا دو صفحه بهتر است، اما اگر شما تحصیلات زیادی دارید و کار می کنید، سه صفحه خوب است. اطمینان حاصل کنید که رزومه کاری خود را از دست ندهید ؛ اگر رزومه شما تنها یک صفحه باشد، تا زمانی که به خوبی ارائه شود، ممکن است نتایج بهتر از یک رزومه دو صفحه ای پر از اطلاعات غیر ضروری دریافت شود.

چگونه باید رزومه خود را سازمان داده شده و منظم بنویسم؟

به طور کلی همیشه این اطلاعات را در رزومه خود به این ترتیب نشان می دهد:

جزئیات تماس
آغاز متن
فهرست مهارت های کلیدی
فهرست مهارت های فنی / نرم افزاری
مشخصات شخصی / بررسی حرفه ای
مدارک تحصیلی
تاریخ اشتغال / داوطلبانه / محل کار
منابع / داوران

مهمترین مسئله این است که ابتدا اطلاعات مفیدی را بدست آوریم ؛ به عنوان مثال، اگر تاریخ تحصیل شما به طور خاص به کار خاصی مربوط نیست، آن را در انتهای رزومه خود قرار دهید، پشت اطلاعاتی که مربوط به کار است.

آیا باید رزومه خود را برای هر برنامه تغییر بدهم؟

شما باید رزومه کاری خود را به هر برنامه کاری اختصاص دهید تا آن را به شرایط خاص شغل مورد نظرتان واگذار کند.ممکن است نیاز به تغییر زیادی نداشته باشید، اما لازم است مطمئن شوید که بیانیه اولیه، مهارت های کلیدی و ویژگی های شخصی شما به نیازهای نقش بر اساس آگهی شغل (اگر آن وجود دارد) هماهنگ و مربوط باشد.شما همچنین رزومه کاری خود را برای نشان دادن اینکه چگونه تجربه کارتان به طور خاص با نیازهای شغلی که برای شما درخواست می کنید، نشان می دهد.

روش نوشتن رزومه کاری

چطور رزومه کاری خود را به روش حرفه ای و خیلی خوب طراحی کنید؟

راه هایی که می توانید رزومه کاری خود را مطابق با نیازهای خود قرار دهید ،عبارتند از: (روش نوشتن رزومه کاری)

با استفاده از بیانیه ابتدایی خود برای پیوند دادن تجربه و آموزش به سازمان و الزامات کار:

ابتدا مهارت های کلیدی مرتبط خود را به لیست اضافه کنید ؛ از جمله نمونه هایی از دستاوردهای مطابق با الزامات آگهی شغلی.

موارد مهم و کلیدی در نوشتن رزومه کاری

موارد مهمی باید در هر رزومه ی کاری خوب لحاظ شود که شامل : 

جزئیات تماس

اطمینان حاصل کنید که نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و شماره تماس در رزومه خود را وارد کنید.شما مجبور نیستید آدرس خانه خود را وارد کنید، هرچند ممکن است بعضی از شرایط در هنگام انجام این کار یک ایده خوب باشد ؛ اطلاعات تماس خود را در بالای رزومه خود وارد نکنید. نرم افزار استخدام گاهی اوقات در خواندن اطلاعات در بالا یا پائین مشکل دارد ؛ شما می توانید اطلاعات تماس خود را در پایین صفحه رزومه خود قرار دهید.

متن اولیه

خلاصه ای از شخصیت و تجارب کاری شما است این باید حدود شش خط طول داشته باشد و در اول شخص بدون مرجع شخصی نوشته شود.بیانیه ابتدایی شما باید با یک جمله درباره اینکه چه کسی هستید و چه چیزی را برای کار به ارمغان می آورید، آغاز شود، سپس مهارت ها و ویژگی هایی را که شما را به شغل مورد نظر می رسانند توصیف کنید.

مهارت های کلیدی و نقاط قوت

رزومه شما باید فهرستی بین 10 تا 15 مهارت باشد که تجربه شما را به شغل مورد نظر مرتبط می کند ؛ آگهی شغلی ممکن است یک لیست از مهارت ها و تجربه “مطلوب” ارائه دهد.لیستی از مهارت ها و نقاط قوت اصلی شما باید به پایان اقلام موجود در لیست “ضروری” و مواردی که ممکن است در فهرست “مطلوب” باشد، جواب دهند.هنگام جمع آوری این لیست، به چیزهایی که انجام داده اید یا یاد گرفته اید فکر کنید، به عنوان مثال :

مشاغلی که داشته اید.
مطالعات شما.
هر کاری که انجام داده اید.
هر کار داوطلبانه ای که انجام داده اید.

مهارت های فنی / نرم افزاری

این یک لیست کوتاه از نام های نرم افزاری یا فن آوری است که می دانید چگونه از آن استفاده کنید ؛مثالها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

پردازش متن یا نرم افزار صفحه گسترده.
برنامه نویسی.
ابزارها (به عنوان مثال، ثبت پول نقد، EFTPOS).

روش نوشتن رزومه کاری

ویژگی های شخصی

اگر تجربه کار بسیار نداشته باشید، لیستی از ویژگی های شخصی می تواند راه دیگری برای نشان دادن این باشد که شما فرد مناسب برای این کار هستید.چیزهایی که می توانید در این بخش ذکر کنید ممکن است شامل مواردی باشد که می توانید نشان دهید که شما قابل اعتماد، صادق، یا سریع هستید تا چیزهای جدید یاد بگیرید.شما می توانید بین سه تا پنج ویژگی شخصی اضافه کنید، اما مطمئن شوید که آنها را به جای مهارت های کلیدی خود قرار ندهید.

تاریخچه آموزشی

تاریخچه تحصیلی شما فقط باید بالاترین سطح آموزش را نشان دهد.

سابقه استخدام

هنگام ارائه سابقه اشتغال، با آخرین شغل خود آغاز کنید و از آنجا به سمت عقب بروید ؛ عنوان موقعیت و تاریخهایی را که در آنجا کار کرده اید را بنویسید.اگر قبلا کار نکردید، می توانید از موارد دیگر برای نشان دادن تجربه خود از جمله مثالهای زیر استفاده کنید:

تجربه کاری که از طریق مدرسه انجام داده اید.
قرار دادن کار یا کارآموزی که از طریق دانشگاه یا TAFE انجام داده اید.
اگر کار داوطلبانه ای انجام داده اید.
اطمینان حاصل کنید که این دستاوردها و مشاغل مطابق با مهارت های کلیدی و نقاط قوت پیش رو در رزومه شما است.

منابع / داوران (روش نوشتن رزومه کاری)

رزومه شما باید دو نفر را که می توانند به عنوان یک کارمند مثبت به شما توصیه کنند، لیست شود ؛ ایده آل مراجع شما افرادی هستند که قبلا کار کرده اید.نام ، عنوان موقعیت و نحوه تماس با آنها را ارائه دهید.

مشتریان

یک گواهی نامه راه دیگری برای اثبات این است که مهارت و تجربه شما همان چیزی است که کارفرمایان دنبال آن هستند ؛ گرفتن گواهی نامه می تواند ساده باشد از یک همکار، آموزگار یا کارفرمای قبلی بخواهید چند جمله ای درباره شما بنویسد.رزومه شما می تواند هر گونه توصیفاتی که به عنوان بخشی از تاریخ تحصیلی شما و یا تاریخ استخدام / داوطلبانه / محل کارتان کسب می کنید را شامل شود.

کلیدواژه ها

بسیاری از سازمان های استخدام از نرم افزار استفاده می کنند که برنامه های کاربردی را برای کلمات و عبارات کلیدی اسکن می کند ؛ برنامه هایی که از کلمات کلیدی مناسب استفاده نمی کنند، به طور خودکار رد می شوند.کلمات کلیدی و عباراتی که این نرم افزار چک میکند، می تواند شامل نام های:

مهارت ها
شغل ها
فعالیت ها
صلاحیت ها
نرم افزار
ابزارها باشد.

برای اطمینان از اینکه رزومه شما کلید واژه ها و عبارات صحیح را دارد، از آگهی شغل مطلع شوید و لیستی از کلمات و عباراتی که از آن استفاده می کنید را ایجاد کنید.اگر یک آگهی شغلی نوشته شده برای اشاره ندارید، می توانید از یک موتور جستجوی شغلی برای پیدا کردن سایر تبلیغات برای مشاغل مشابه استفاده کنید و ببینید کدام کلمات کلیدی آن تبلیغات را استفاده می کنند.

مکان های خوب برای افزودن کلمات کلیدی عبارتند از

مقدمه بیانیه شما ؛ فهرست شما از مهارت های کلیدی ؛ سابقه تحصیلی شما ؛ تاریخ اشتغال شما

روش نوشتن رزومه کاری

چه چیزی را داخل رزومه خود قرار ندهید

در ادامه ی این بخش از نمناک چند چیز وجود دارد که در رزومه خود قرار ندهید ؛ فقط اطلاعاتی را ثبت کنید که به شما یاری می کند.

اطلاعات خصوصی

شما نیازی به ارائه اطلاعات شخصی یا خصوصی در رزومه خود ندارید ؛ از ارائه اطلاعاتی که می تواند در مورد شما به عنوان یک کارمند بالقوه استفاده شود، هیچ مزیتی به دست نمی آورد.

رزومه شما لازم نیست شامل موارد زیر باشد:

تاریخ تولد شما
جنسیت شما
نشانی شما
هر گونه بیماری یا معلولیت
وضعیت سلامتی شما

خطاهای تایپ یا واقعی

ارسال یک رزومه یا نامه همراه با اشتباهات املایی شما را تضمین خواهد کرد که مصاحبه ای دریافت نکنید.قبل از ارسال آن باید رزومه خود را چک کنید، اما همچنین باید شخص دیگری آن را بخواند برای اشتباهاتی که ممکن است از دست داده باشید و آنها را بررسی کند ؛

همه چیز را که در رزومه خود وارد کرده اید، بررسی کنید.اگر نام شرکت را ذکر کنید، حتما مطمئن شوید که این کار صحیح انجام داده اید. اگر نام مکانهایی را که قبلا کار کرده اید ذکر کنید، مطمئن شوید که این حق را دارید ؛ شما همچنین باید در نظر بگیرید که رزومه تان توسط شخص حرفه ای مورد بررسی قرار گیرد.

تصاویر و گرافیک

عکس را در رزومه خود وارد نکنید. تصاویری که توسط استخدام کنندگان و متخصصان منابع انسانی مورد تمجید قرار نمیگیرند، می توانند مشکلات را با نرم افزار استخدام ایجاد کنند.

محتوا در سربرگ (روش نوشتن رزومه کاری)

بسیاری از رزومه تنها نام متقاضی و جزئیات تماس در سربرگ سند را مشخص می کند ؛ برخی از نرم افزار های استخدام قادر به خواندن اطلاعات در سربرگ ها و پاورقی ها نیستند.

قالب بندی فانتزی

به فونت ها و فرمت های آسان برای خواندن توجه کنید ؛ بررسی رزومه شما آسان تر می شود. همچنین به این معنی است که هر نرم افزار استخدام به راحتی می تواند اطلاعات را بخواند.فونت های خوب برای استفاده عبارتند از:وردانا ؛ آریال ؛ گوتیک قرن ؛ کالیبری

از بخش های بزرگ استفاده نکنید :از یک قلم 10 یا 11 نقطه برای محتوای اصلی خود و حداکثر 12 یا 14 نقطه برای سربرگ استفاده کنید.

روش نوشتن رزومه کاری

اطلاعات در جداول

برخی از نمونه های رزومه، اطلاعاتی را در جداول برای یاری به طرح ارائه می کنند، اما برخی از نرم افزار های استخدام قادر به خواندن جداول نیستند ؛ رزومه شما فقط باید با استفاده از خطوط و قالب بندی ساده (مانند تنظیم چندین ستون در سراسر صفحه) فرمت شود.

نسخه های PDF رزومه کاری شما

برخی از نرم افزار های استخدام قادر به خواندن پی دی اف نیستند مگر اینکه یک آگهی شغلی به طور خاص برای ارائه رزومه خود به عنوان یک pdf باشد، همیشه باید رزومه خود را در فرمت کلمه (.doc یا .docx) ارسال کنید.

بررسی رزومه شما

داشتن یک شخص دیگر برای بررسی رزومه زیاد مهم است ؛ اطمینان حاصل کنید که از کسی استفاده کنید که واقعا به شما می گوید که فکر می کند چیزی صحیح نیست.افرادی که می توانید بپرسید ،عبارتند از:همکاران ، کارفرمایان سابق ، معلمان ، مشاوران شغلی ، والدین یا سرپرستان شما


برای پیدا کردن آگهی های استخدام و یا درج رایگان آگهی های اینترنتی می توانید از سایت سرویس دات کام استفاده کنید.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

مطالب مرتبط :

اصول محتوا نویسی در تبلیغات

روش های جلوگیری از اتلاف وقت

آگهی استخدام

چرا باید تبلیغات کنیم؟مزایای تبلیغات چیست؟

عکس تبلیغاتی اثرگذار در تبلیغات آنلاین

تاثیر تبلیغات گوگل بر سئو وبسایت