مدیریت ذره‌بینی

مدیریت ذره‌بینی

مدیریت ذره‌بینیبه طور کلی مدیریت ذره‌بینی یا “Micro management”، نمونه ای از ضعف مدیریتی میباشد که مبین کنترل بیشتر از اندازه و غیر لازم کارکنان بوسیله مدیریت و توجه شدید مدیر به جزئیات کاری میباشد.

مدیران ریز بین به دلیل غرق شدن در مسائل جزئی، توانایی تحلیل کل سیستم و توجه به بهره وری کلی را ندارند. در واقع آنان علاوه بر این که کلیات را فدای جزئیات می کنند، احترام و اعتماد ذیل دستان را هم از دست می بدهند.

«چرخه مدیریت ذره بینی» می تواند خطرناک باشد. زمانیکه بهره وری کاهش پیدا میکند، مدیران احساس می کنند که ضروری میباشد کمی بیش خود را درگیر کارهای جزئی کنند.

بااین حالا، مدیریت ذره بینی درواقع عملی زیان بار میباشد و منجر به کاهش تعلق خاطر کارکنان و حتی بهره وری پایین تر شود

بهتر میباشد از قدرت شفافیت بهره ببرید تا ببینید هرکسی روی چه چیزی کار میکند و بهره وری کارکنان را بدون هدر دادن زمان یک مدیر حفظ نمایید.

مدیریت ذره‌بینی

با مدیریت ذره‌بینی افراد متناسب را استخدام نمایید.:

برای خلق یک تیم کارا، درک فرهنگ شرکت زیاد مهم میباشد.

برای نمونه، یک استارتاپ به سرعت در حالا رشد به کارکنانی نیاز دارد که چابک باشند و حاضر باشند مسئولیت های مختلفی را فراتر از شرح شغل خود بر عهده بگیرند.

طی فرایند استخدام، با متقاضیان در مورد نقش ها، مسئولیت ها و انتظارات صادق باشید و آزادانه صحبت نمایید، در عین اینکه اطمینان حاصل می نمایید فرهنگ سازمان با ترجیحات و مشخصه های شخصیتی آن ها همخوانی دارد.

استخدام کسی که با فرهنگ سازمان چندان سنخیتی ندارد تمایل یا حتی نیاز به مدیریت ذره بینی را شکل میدهد.

 انتظارات و اهداف را به روشنی بیان کنید: (مدیریت ذره‌بینی)

انتظارات از هر یک از کارکنان را بر مبنای اهداف مدیریت ذره‌بینی شرکت به روشنی بیان کنید. اینکار را میتوانید بسته به سازمان و فرهنگ خود برای یک بازه روزانه، هفتگی یا ماهانه انجام بدهید.

شاخص های بصری عملکرد یا چک لیست ها می تواند به کارکنان یاری کنند در مسیر صحیح حرکت کنند و اولویت های خود را بدانند.

آنقدر که مسیر مهم میباشد مقصد مهم نیست.

برای اعضاء تیم یک هدف و موعد مشخصی را تعیین نمایید و اجازه بدهید به روش خود آن را محقق کنند. به این ترتیب در عین دستیابی به نتایج مطلوب نیاز به مدیریت ذره بینی از بین می رود.

 بازخورد لحظه ای بدهید:

از یک دیدگاه وسیع تر، تمرکز بر روی عکس کلی و درازمدت و هدف نهایی روشن میکند که شرکت به کجا می رود و همه در چه جهتی کار می کنند.

مطلع نمودن افراد از عملکردشان به آن ها اجازه میدهد نقش خود را در سازمان بدون این به امور جزئی بپردازید درک کنند.

یک راه بازخورد لحظه ای دادن این میباشد که یک تخته سفید را که اهداف شرکت روی آن نوشته شده میباشد درجایی متناسب نصب نمایید.

میتوانید از یک سیستم کدگذاری شده بر اساس رنگ ها استفاده نمایید که به سرعت و به وضوح وضعیت اهداف را نشان میدهد تا همه روند پیشرفت را بتوانند مشاهده کنند.

مدیریت ذره‌بینی

 در کارکنان یک احساس تعلق درست کنید:

کارکنان به مراتب اشتیاق بیشتری بکار خود و بهره وری بالاتری خواهند داشت زمانیکه احساس کنند صدایشان شنیده میشود و دریابند چطور کار آن ها در وضعیت کلی سازمان تأثیر می گذارد.

ارائه یک فهرست انجام کارها که کارکنان میبایست بدون هیچ حرفی به آن عمل کنند نتایج خوبی را فراهم نخواهد نمود و نیاز یا تمایل به مدیریت ذره بینی را از بین نخواهد برد.

تلاش نمایید یک احساس تعلق به شرکت در کارکنان درست کردن نمایید.

اینکار می تواند از راه اعطای مالکیت ایده ها، آزادی در ابراز ایده های خلاقانه یا تعیین اهداف شخصی مؤثر در موفقیت کلی شرکت انجام شود.

 ارتباطی آزاد داشته باشید تا از سوءتفاهم جلوگیری کنید:

ارتباطات آزاد در کاهش تمایل به مدیریت ذره بینی امری کلیدی میباشد.

زمانیکه یک کارمند احساس میکند به شدت ذیل پیشنهاد میباشد یا کارش بیشتر ازحد مدیریت میشود، امکان دارد به این نتیجه برسد نسبت به او اعتماد کافی وجود ندارد یا اینکه امکان دارد کاری را اشتباه انجام داده باشد.

اطمینان حاصل نمودن از اینکه همیشه امکان برقراری ارتباط وجود دارد تضمین کننده یک محیط کاری سالم تر و با بهره وری بیش خواهد بود.

برای این منظور، میتوانید از سیاست درهای باز بهره بگیرید و از قضاوت سریع درمورد ایده ها و اقدامات کارکنان بپرهیزید.

شرح کار (مدیریت ذره‌بینی)

جلسات منظم هم که در آن ها هرکسی می تواند شرح دهد روی چه چیزی کار میکند و در گونه لزوم تقاضای یاری یا بازخورد بکند، امکان دارد ایده خوبی باشد.

به طور کلی پرهیز از ورود به چرخه خطرناک مدیریت ذره بینی برای هر کارآفرین موفقی امری کلیدی است؛

و اگر بخواهیم صادق باشیم، اگر کسب وکاری در وضعیت خوبی به سر ببرد، نبایستی در طی یک روز وقت کافی برای مدیریت ذره بینی وجود داشته باشد.

سرویس دات کام آماده خدمات رسانی در زمینه های تبلیغات رایگان اینترنتی، درج آگهی رایگان، نیازمندی های رایگان و … به شما همراهان گرامی میباشد. با درج آگهی خود در سایت سرویس دات کام آگهی خود را به مشاهده زیادی قرار دهید.

—————————————————————-

مطالب مرتبط: