ویژگی مزاج‌ها

ویژگی مزاج‌ها

ویژگی مزاج‌ها

تمامی جنبه های زندگی ما تحت تاثیر طبیعت بدنمان و ویژگی مزاج‌ها قرار دارد، نوع غذایی که می خوریم می تواند تاثیرات زیاد مهمی بر تمامی اعضای بدن ما از مغز و اعصاب گرفته تا قلب و معده و کبد و کلیه ها داشته باشد، در بعضی از انواع مزاج، خوردن یک غذای نامناسب می تواند عواقب زیادی داشته باشد.

به طور کلی مزاجهای اصلی را می توان در نه طبقه به شرح زیر دسته بندی کرد:

• در تعدادی رکن آتش بیش ازسایر ارکان میباشد این افراد مزاج گرم و خشک دارند آن ها را صفراوی می گویند.

• در تعدادی رکن هوا بیش از سایر ارکان میباشد این افراد مزاج گرم و تر دارند آن ها را دموی می گویند.

• در تعدادی رکن آب بیش میباشد این افراد مزاج سرد و تر دارند، لذا آن ها را بلغمی می گویند.

• در تعدادی رکن خاک بیش میباشد این افراد مزاج سرد و خشک دارند که آن ها را سوداوی می گویند.

• در تعدادی هم این ارکان نسبتاً در حالت تعادل هستند این افراد مزاج معتدل دارند.

• در تعدادی ارکان آتش و هوا بیش از سایر ارکان هستند این افراد مزاج گرم دارند و از لحاظ تری و خشکی معتدل هستند.

• در تعدادی ارکان هوا و آب بیش از سایر ارکان هستند این افراد مزاج تر دارند و از لحاظ گرمی و سردی معتدل هستند.

• در تعدادی ارکان آب و خاک بیش میباشد این افراد مزاج سرد دارند و از لحاظ تری و خشکی معتدل هستند.

• در تعدادی ارکان خاک و آتش بیش میباشد این افراد مزاج خشک دارند و از لحاظ گرمی و سردی معتدل هستند.

مزاج افراد براساس ساعات شبانه روز بصورت ذیل تقسیم‌بندی می‌شودک:

• صبح: مزاج گرم وتر- بهاری

• ظهر: گرم وخشک- تابستانی

• عصر: سرد وخشک- پاییزی

• شب: سرد وتر – زمستانی

ویژگی مزاج‌ها

مزاج براساس فصل ها بصورت ذیل تقسیم‌بندی می‌شود:

• بهار: مزاج گرم وتر دارد.

• پاییز: سرد وخشک

• تابستان: گرم و خشک

• زمستان: سرد وتر

تشخیص مزاج

برای تشخیص مزاج چندین راه وجود دارد که با دانستن انها میتوانید مزاج را تشخیص دهید:

• لمس کردن:

بخشی از بدن همچون ساعد فرد را لمس نمایید و دقت نمایید که با لمس آن چه احساسی را تجربه می نمایید. در صورتی که با لمس بدن فرد مثلا لمس ساعد یا بازویش احساس گرما و حرارت کردید او دارای مزاج گرم میباشد.

ولی اگر هنگام لمس بدن فرد احساس سرما کردید این امر یکی از نشانه های سردمزاجی در آن فرد میباشد.

در صورتی که با لمس بدن فرد گرما احساس کردید و علاوه بر گرما متوجه شدید بافت بدنی او نرم میباشد و با فشار سرانگشتان بافت به راحتی فرو می رود این فرد علاوه بر گرمی مزاج دارای رطوبت هم هست.

بنابراین او ویژگی های مزاج گرم و مرطوب را دارد. ولی در صورتی که با لمس نمودن بدن فرد احساس گرما کردید ولی خشکی و زبری خفیفی را ذیل سرانگشتان دست تان احساس کردید او علاوه بر گرمی، خشکی مزاج هم دارد.

پس او یکی از علائم گرمی و خشکی مزاج که همان حس گرما و خشکی در بافت و پوست بدن میباشد را دارد. امکان دارد با لمس بدن فرد تجربه دیگری داشته باشید.

در شرایطی که با لمس بدن فرد احساس سردی کردید ولی این سردی با نرمی پوست و بافت گوشت آلود بدن هم همراه بود او دارای یکی از علائم مزاج سرد و مرطوب میباشد که در میان درمانگران طب سنتی با عنوان مزاج سرد و تر هم معروف میباشد.

در شرایطی که شما بدن فرد را لمس کردید و از آن سرما دریافت کردید و در عین حالا با لمس بافت بدن با سختی و سفتی رو به رو شدید و احساس کردید بافت بدن او خشک میباشد میتوانید او را دارای ویژگی های مزاج سرد و خشک بدانید.

• تشخیص مزاج پوست:

متخصصان طب سنتی برای تشخیص نوع مزاج افراد به رنگ پوست انها زیاد توجه می کنند. از دیدگاه این درمانگران رنگ پوست می تواند نشانه خوبی برای بررسی نوع مزاج و طبع باشد.

سفیدی پوست بدن:نشانه کم خونی و کمی مایل به سردی میباشد. رنگ زرد کمی مایل به قرمزی:نشانه وجود خون غیرطبیعی در بدن میباشد.

قرمزی پوست بدن نشان از گرمی و پرخونی دارد. تیرگی پوست نشانه خون غیرتمیز میباشد، مستعد غلبه سودا میباشد.

افرادی که پوست بدن شان زرد رنگ یا مایل به زردی میباشد از جمله کسانی هستند که علاوه بر گرمی مزاج با خشکی مزاج هم رو به رو هستند.

این افراد در طول زندگی با مشکلات ناشی از غلبه صفرا در بدن رو به رو میشوند. زردی بادنجانی نشانه خشکی و سردی (سودا)، رنگ گچی:سردی و تری (بلغم).

مزاج شناسی مو

در صورتی که سرعت رشد مو فراوان باشد، نشانه گرمی مزاج میباشد. اگر سرعت رشد مو کم باشد، نشانه سردی مزاج میباشد.

اگر رشد مو خیلی سریع باشد ، دلیل بر گرمی و خشکی مزاج میباشد. پرمویی بدن، دلیل بر گرمی مزاج و کم مویی بدن، دلیل بر سردی مزاج میباشد.

نازکی مو هم یکی از دلایلی میباشد که می تواند نشانه سردی و تری مزاج افراد باشد. بنابراین میبایست به این موضوع هم توجه نمایید و بهتر میباشد برای بررسی آن از مشورت یک متخصص طب سنتی استفاده نمایید.

چون امکان دارد کم پشتی و نازکی مو نتیجه یک بیماری باشد. علاوه بر این داشتن موی صاف و لخت هم یکی دیگر از علائم مزاج سرد و مرطوب در مردان و زنان میباشد.

در حالی که کلفتی مو، دلیل بر گرمی و خشکی مزاج میباشد. موی مجعد، دلیل بر گرمی و خشکی و موی صاف و لخت، سردی و تری مزاج را نشان میدهد.

مزاج شناسی با رنگ مو

رنگ موی مردان و زنان هم یکی دیگر از نشانه های تشخیص مزاج میباشد. کسانی که رنگ موی آنان سیاه میباشد معمولا در گروه کسانی که طبع گرم و خشک دارند قرار می گیرند.

کسانی که رنگ موی آنان به سفیدی میل میکند و زودتر از بقیه تارهای سفید در سر آنان دیده میشود هم از جمله کسانی هستند که مزاج سرد و تر دارند.

ویژگی مزاج‌ها

مزاج شناسی با شکل و فرم عظلات و اعضای بدن

کسانی که دارای بلاتنه ای فراخ و پهن هستند دارای گرمی مزاج اند اما کسانی که اندام های بدن آنان بزرگ میباشد و عروق برجسته و نبض قوی دارند هم اصطلاحا دارای گرمی مزاج هستند.

در صورتی که فردی عضلات کلفت و بزرگ و تاندون های ظریف تر داشته باشد این امر هم نشانه گرمی مزاج میباشد. نشانه های مزاج گرم عبارت میباشد از:

• قفسه سینه پهن بزرگ

• اندامها بزرگ

• عروق برجسته و بزرگ قابل مشاهده

• نبض قوی

• عضلات کلفت و بزرگ

• عضله خیلی به مفصل

نشانه های مزاج سرد

برخلاف موارد ذکر شده اگر فردی دارای اندام های کوچک و بالاتنه کوچک داشته باشد این امر نشانه سردی مزاج میباشد. داشتن نبض ضعیف و عضلات ظریف هم از دیگر علائم سردی مزاج در افراد میباشد.

درمانگران طب سنتی کسانی را که دارای چهره لاغر و پوست به استخوان چسبیده دارند، دارای مزاج خشک می دانند.

کسانی که مفاصل قابل مشاهده و برجسته دارند و غضروف حنجره و بینی آنان هم برجسته و واضح میباشد در گروه کسانی که دارای مزاج خشک هستند، قرار می گیرند.

مزاج شناسی با خواب و بیداری

خواب فراوان، دلیل بر سردی و تری مزاج میباشد. خواب کم و بیداری فراوان، دلیل بر خشکی و گرمی مزاج میباشد. خواب و بیداری معتدل، دلیل بر اعتدال مزاج میباشد.

اگر در گروه کسانی هستید که ساعت خواب شما بیش از حد مجاز یعنی 8 ساعت میباشد در این گونه در گروه کسانی قرار دارید که دارای مزاج سرد و تر یا سرد و مرطوب هستید.

اما اگر ساعت خواب شما کمتر از 8 ساعت میباشد و شما در بیش ساعات روز بیدار هستید و کار می نمایید یا خود را به کاری سرگرم و مشغول می نمایید در گروه کسانی که دچار مزاج گرم و خشک هستند، قرار می گیرید.

مزاج شناسی با اجابت مزاج

فضولات بدن شامل ادرار، مدفوع، عرق، مو، ناخن، خون و… میباشد.

اگر رنگ مدفوع یا ادرار تیره تر از معمول یا بدبوتر از معمول باشد، دلالت بر گرمی مزاج و غلبه صفرا دارد یا اگر زود به زود گونه بگیرد هم دلالت بر گرمی مزاج و غلبه صفرا دارد ولی بی رنگ بودن یا کم بودن فضولات ، دلالت بر سردی مزاج دارد.

رنگ مدفوع و کیفیت آن از دیگر مواردی میباشد که بوسیله درمانگران طب سنتی برای تشخیص نوع مزاج استفاده میشود.

برای این منظور بررسی کل فضولات بدن شامل ادرار، مدفوع، عرق، مو، ناخن و خون در تشخیص دقیق نوع مزاج و طبع موثر میباشد.

سرویس دات کام آماده خدمات رسانی در زمینه های درج آگهی رایگان ، آگهی اینترنتی رایگان، تبلیغات رایگان اینترنتی و … به شما عزیزان می باشد.

——————————————————————

مطالب مرتبط: