شرکت بی ام دبلیو

شرکت بی ام دبلیو

شرکت بی ام دبلیو : شرکت بی ام دبلیو بدون شک یکی از مشهورترین شرکتها در عرصه خودروسازی میباشد که شهرتی جهانی دارد. اگرچه شهرت و آوازه بی ام دبلیو بیش به دلیل تولید اتومبیل های اسپرت با طراحی های خاص و زیباست که خصوصا در چند دهه اخیر وارد بازار شده اند ولی این شرکت تاریخچه ای ۹۰ ساله دارد و نمونه های اولیه خودروهای آن هنوز هم از شاهکارهای صنعتی محسوب میشوند.

در واقع آنچه که امروز به عنوان شرکت بی ام دبلیو در جهان شناخته میشود سابقه ای طولانی در این زمینه دارد که فعالیتش را با تولید قطعات موتور های هوایی در سال ۱۹۱۷ در آلمان شروع کرداما مغز متفکر و موسس این شرکت بزرگ و پرآوازه کیست؟! این شرکت از کجا و چطور به این جا رسیده؟ و چگونه به یکی از غول های صنعت خودروسازی تبدیل شده است؟

عشق هواپیما و تاسیس کمپانی صنایع موتوری راپ

بی ام دبلیو در واقع کوتاه شده عبارت Bayerische Motoren Werke AG است که معنای صنایع موتوری باواریا (بایرن) را میدهد.

دفتر مرکزی این شرکت در مونیخ قرار دارد و هم اکنون در زمینه تولید خودروهای سواری و موتورسیکلت فعالیت دارد ولی این شرکت فعالیتهای خود را با تولید قطعات موتور هواپیما شروع نمود و تا ۱۲ سال بعد از آن، خبری از ساخت اتومبیل و خودرو در شرکت نبود.

در واقع، نخستین قدم های تاسیس شرکت به سال ۱۹۱۳ برمی گردد، یعنی زمانیکه کارل فریدریش راپ از اهالی بایرن که در مورد مهندسی هواپیما مطالعات و دانشی داشت در یک کارگاه کوچک آغاز به ساخت قطعات هواپیما نمود.

کارل قبل از این تا سال ۱۹۱۲ در دو شرکت خودروسازی زوست و دایملر بنز مشغول بکار بود و تجربه ای که در این زمینه داشت بعدها به کارش آمد وموفقیتی برایش به همراه آورد که شرکت او را در جهان به یکی از پرآوازه ترین شرکتهای خودروسازی تبدیل نمود ولی علاقه اولیه کارل مهندسی هواپیما بود، برای همین دست بکار شده و در راه طراحی هواپیما و تولید قطعات این پرنده های آهنی قدم گذاشت.

شرکت بی ام دبلیو

شرکت بی ام دبلیو

هواپیما

کارل به دنبال تولید قطعات اولیه هواپیما در کارگاه کوچکش، با «جوزف ویرت» آشنا شد و با حمایت های ویرت که یکی از سیاستمداران آن وقت بود، شرکتی تاسیس نمود و تا سال ۱۹۱۶ به تولید قطعات موتور هواپیما ادامه داد و عاقبت در این سال تصمیم گرفت تجارتش را توسعه بدهد ولی برای اینکار به مشکلات مالی خورد و از شرکت جدا شد.

ولی او که عاشق هواپیما بود دست بردار نبود و یک بار دیگر با حمایت های یکی از دوستانش، شرکتی کوچک به نام صنایع موتوری راپ را در حومه مونیخ تاسیس نمود. یک سال گذشت و در سال ۱۹۱۷ شرکت کوچک تولیدکننده قطعات موتور های هوایی راپ برای توسعه و گسترش کار خود با شرکت بی اف دبلیو ادغام شد و شرکت بی ام دبلیو که ما می شناسیم شکل گرفت.

شرکت جدیدالتاسیس

کارل و همکارانش در شرکت جدیدالتاسیس بی ام دبلیو همچنان بکار تولید قطعات هواپیما مشغول بودند و تجارت نسبتا موفقی داشتند، سال ۱۹۱۸ بی ام دبلیو هواپیمای دوباله ای طراحی و تولید کردکه سرعتی زیاد باورنکردنی داشت.

بعد از طراحی این هواپیما بی ام دبلیو روز به روز شهرت بیشتری در زمینه تولید هواپیما به دست می آورد و تقاضا برای هواپیماها و موتور های هوایی این شرکت روز به روز بیش می شد به طوری که با شروع جنگ جهانی ابتدا، این شرکت حرف ابتدا را در تولید قطعات موتور های هوایی میان شرکتهای آلمانی می زد و از شهرت بالایی برخوردار بود.

تولد نخستین اتومبیل

تاریخ تولد اتومبیل در کمپانی بی ام دبلیو به سال ۱۹۲۸ برمی گردد. در پاییز این سال شرکت بی ام دبلیو یک کارخانه کوچک آلمانی به نام «فاقزوگ فابریک آیسناخ» را که در زمینه تولید موتور سیکلت و وسایل نقلیه موتوری کوچک فعالیت داشت، با پرداخت مبلغی نه چندان هنگفت به مالکیت خود درآورد.

کارخانه فابریک آیسناخ، خوردوهای کوچک و ابتدایی تولید می نمود که دیکسی نام داشتند و بر پایه خودروی آستین ۷ و تحت لیسانس شرکت موتور آستین ساخته می شدند.

با مستقر شدن عوامل بی ام دبلیو در محل این کارخانه، کار تولید اتومبیل های دیکسی متوقف شد، ولی ایده ای در ذهن راپ و همکارانش جرقه زد و آنان با یاری گرفتن از مجوز این کارخانه، تولید اتومبیل جدیدی را شروع کردند و اولین خودروی شرکت بی ام دبلیو با نسخه به روز شده دیکسی و به نام بی ام دبلیو – دیکسی ۳ به بازار آمد.

شرکت بی ام و

شرکت بی ام و

بی ام دبلیو – دیکسی ۳

دیکسی ۳ یک موتور کوچک ۴ سیلندری داشت که تنها ۱۵ اسب بخار تولید می نمود ولی همین میزان هم برای خبرساز شدن آن کافی بود. موتور دیکسی با آب خنک می شد و قادر بود با سرعت ۷۵ کیلومتر در ساعت حرکت بکند.

تا مدت ها عکس دیکسی روی صفحه ابتدا روزنامه های آن وقت به چشم میخورد. این اتومبیل بیشتر از آنچه که مسوولان شرکت بی ام دبلیو، تصور می کردند مورد استقبال قرار گرفت و ۱۸ هزار دستگاه طی دو سال تولید و روانه بازار شدکه رقم قابل توجهی بود.

سال ۱۹۳۰ اصلاحاتی روی ساختار و بدنه دیکسی ۳ گونه گرفت، سیستم ترمز آن بهبود داده شد و هر چهار چرخ، مجهز به سیستم ترمز شدند ودر قسمت هایی از بدنه هم از فولاد استفاده کردند که باعث شد پایداری و استقامت اتومبیل بالا برود.

همان سال،دیکسی ۳ در مسابقات اتومبیلرانی هم شرکت داده شد و توانست نخستین موفقیت های خود را به دست آورد، پیروزی در مسابقات و تقاضای فراوان برای تولید دیکسی ۳ باعث شد تا مهندسان شرکت بی ام دبلیو وارد مرحله جدیدی شده و فناوری ساخت این اتومبیل را گسترش داده و به سمت طراحی و تولید اتومبیل های اسپرت و مسابقه ای و لوکس قبل بروند.

۱۰۰ کیلومتر در ساعت؛ رویای دست نیافتنی

اگر امروزه مبنای شتاب خودروها صفر تا ۱۰۰ میباشد، ۸۰ سال قبل شتاب اولیه اتومبیل ها بر مبنای صفر تا ۴۰ کیلومتر در پیشنهاد گرفته می شد، چرا که هیچ اتومبیلی ساخته نشده بود که عقربه سرعت شمارش به ۱۰۰ برسد و تولید اتومبیلی با حداکثر سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، برای خیلی از خودروسازان یک رویای دست نیافتنی محسوب می شد.

دیکسی ۳ از پیشنهاد شتاب اولیه در آن وقت یکی از رکورددارها بود. این نخستین خودروی بی ام دبلیو، شتاب صفر تا ۴۰ کیلومتر بر ساعت را در ۱۰ ثانیه به دست آورد و بی شک همین شتاب اولیه بود که برای این اتومبیل، پیروزی در مسابقات را به ارمغان آورد. به هر گونه، تولید دیکسی ۳ شروع یک رویا برای مهندسان شرکت بی ام دبلیو بود. تنها ۳ سال بعد، بی ام دبلیو نخستین اتومبیل ۶ سیلندر خود را با نام بی ام دبلیو ۳۰۳ به بازار عرضه نمود.

این خودرو، نمونه پیشرفته تری از دیکسی بود، با این تفاوت که موتور آن از ۴ سیلندر به ۶ سیلندر تغییر پیدا کرده بود، ۳۰ اسب بخار قدرت داشت و حداکثر سرعتش حدود ۱۰۰ کیلومتر در ساعت بود. این نخستین بار بود که بی ام دبلیو، خودرویی ساخت که عقربه سرعت شمار آن به عدد ۱۰۰ می رسید.

شرکت بی ام دبلیو

شرکت بی ام دبلیو

استقبال

اگرچه استقبال از این خودرو هم به اندازه دیکسی ۳ پسندیده بود ولی برخلاف دیکسی که تولید بالایی داشت تنها تعداد ۲۳۰۰ دستگاه از این اتومبیل ساخته شد که امروزه تنها چند دستگاه از آن در دست کلکسیونرها می چرخد.

حال مهندسان و طراحان شرکت بی ام دبلیو روی دور موفقیت افتاده بودند. آنان بی وقفه کار می کردند و خیلی زود مدل های دیگر بی ام دبلیو ۳۱۵ و ۳۱۹ تولید شدند که سرعتی بالغ بر ۱۵۰ کیلومتر در ساعت داشتند.

این خودروها هم چنین شرکت را در رده تولیدکنندگان خودروهای لوکس قرار دادند و تا مدت ها ظاهر کشیده این خودروها، عنوان پرافتخار «لوکس ترین خودرو در اروپا» را برای این شرکت به ارمغان آورد. حال دیگر نام این شرکت بر سر زبان ها افتاده بود و از شهرت و جایگاه خوبی بین خودروسازان برخوردار شده بود و روز به روز به اوج نزدیکتر می شد.

 فراز و نشیب های کمپانی بی ام دبلیو

بی ام دبلیو همچون هر شرکت موفق دیگری فراز و نشیب هایی در طول تاریخ خود داشته، گاه زمین خورده و دوباره بلند شصده و گاهی هم با خیال راحت موفقیت هایش را جشن گرفته میباشد.

در وقت جنگ برخلاف میل مدیران شرکت، بی ام دبلیو بار دیگر به تولید موتور هواپیما روی آورد و در کنارش، تولید موتورسیکلت را در برنامه کاری داشت ولی تولید اتومبیل متوقف شده بود، تا سال ۱۹۴۵ و انتها جنگ، که بار دیگر تولید اتومبیل از سر گرفته شد ولی به دلیل بمباران کارخانه در وقت جنگ، بخش خودروی شرکت با مشکلات مالی روبرو شد و اتومبیل های بی ام دبلیو که خودروهای لوکسی به حساب می آمدند.

برای کشوری که بعد از جنگ با ویرانی های بسیاری روبرو بود انتخاب خوبی نبود چون تقاضا بسیار کم بود و همین قضیه، شرکت بی ام دبلیو را با مشکلات جدی مالی روبرو نمود و سهامداران شرکت راهی نداشتند جز این که ریسک کرده و بکار تولید ادامه دهند یا این که فعالیت کارخانه را معلق کنند.

آنان بالاخره تصمیم گرفتند بکار خود ادامه بدهند ولی برای ادامه دادن، حق تولید خودروی کوچک ایتالیایی به نام «ایزوایستا» را خریداری کردند که با توجه به شرایط بعد از جنگ این خودروی کوچک و ارزان هزینه طرفداران زیادی داشت.

شرکت بی ام و

شرکت بی ام و

ایزوایستا

تولید و فروش ایزوایستا طی هفت سال، بی ام دبلیو را از خطر ورشکستگی نجات داد و بی ام دبلیو همچون گذشته بار دیگر به روزهای اوجش بازگشت و چند سال بعد، برای ارتقای سطح کیفی اتومبیل هایش و دسترسی به دانش تولید تسمه تایم، کارخانه «هانس گلس» را خریداری نمود و سال ۱۹۹۴ هم گروه «روور» را که شامل برندهای روور، لندروور و ام جی بود به مالکیت خود درآورد ولی اینکار، برایش تنها ضرر و زیان هنگفتی به همراه داشت.

بعد از شش سال زیاندهی، بالاخره در سال ۲۰۰۰، بی ام دبلیو حق امتیاز این برندها را فروخت و در مقابل، حقوق مربوط به تولید رولزرویس را به دست آورد و همچنان تملک این کارخانه ها را در دست دارد.

از سال ۱۹۲۸، که نخستین خودروی کوچک و ساده سوخت بی ام دبلیو یا همان دیکسی ۳ رونمایی شد تاکنون، بیشتر از ۳۰۰ مدل خودروی گوناگون، پرقدرت و لوکس بوسیله این شرکت طراحی و تولید شده که هر کدام در جای خود هیاهویی بین اتومبیل دوستان برپا کردند.

ولی خیلی از مهندسان خودروسازی بر این عقیده اند که دیکسی ۳،نخستین خودروی تولید شده با آرم بی ام دبلیو، هنوز هم یک شاهکار صنعتی و طلایی ترین دوران تاریخ بی ام دبلیو مربوط به همان سال های تولید دیکسی ۳ میباشد.

خودروی ملی کشور آلمان : bmw.com

این روزها بی ام دبلیو خودروی ملی کشور آلمان شده و در کشورهای دیگر یک خودرویلوکس و گرانقیمت و اشرافی به حساب می آید و هیچ کجا از آن به عنوان تاکسی استفاده نمی شود. راحتی و ایمنی، به همراه طراحی قشنگ و جذاب باعث شده تا درصد تولید به فروش بی ام دبلیو از ۹۸ درصد در سال هم بگذرد و جزو یکی از پرفروش ترین خودروهای دنیا باشد.

در هر حالا، شرکت بی ام دبلیو یکی از برترین و بهترین شرکتهای دنیا به شمار می آید و این موضوع را بارها با ساخت مدل های زیبای خود به معرض نمایش گذاشته میباشد، مدل هایی که هر کسی آرزوی داشتن یکی از آنان را در سر دارد.

شرکت بی ام و

شرکت بی ام و

تولید موتورسیکلت

در سال ۱۹۵۵ شرکت BMW به سراغ تولید ایزتا ۲۵۰ رفت که یک موتورسیکلت بود. این موتورسیکلت تحت لیسانس یک کارخانه ایتالیایی به نام ایزو تولید می شد.

این موتور تک سیلندر، ظرفیتی معادل ۲۴۵ سی سی داشت و نیروی محرکه ای معادل ۱۲ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه تولید می نمود و حداکثر سرعتی معادل ۸۵ کیلومتر بر ساعت داشت. در طول ۷ سال که ایزتا تولید می شد جمعا ۱۶۱ هزار دستگاه از آن تولیدشد.

توقف تولید

شرکت بی ام دبلیو در تولید قطعات هواپیما در آلمان پیشتاز بود و شهرت بسیاری داشت، کارل راپ هم از این موضوع به شدت شاد بود و روزهای روشنی برای شرکت خود قبل بینی می نمود ولی این خوشحالی چندان طولی نکشید؛ سال ۱۹۱۹ قطعنامه ای بین طرفین درگیر جنگ به امضا رسید.

با قطعنامه سال ۱۹۱۹ که به پیمان ورسای مشهور میباشد جنگ جهانی ابتدا رسما خاتمه یافت و با انتها جنگ و امضای این پیمان، کارخانه بی ام دبلیو مجبور شد تولید موتور های هواپیمای جنگی را متوقف بکند. راپ که حاضر نبود کارخانه اش را به همین راحتی از دست بدهد از این پس به ساختن موتور قایق و موتورسیکلت روی آورد، البته همچنان به طور پنهانی و به دلیل عشقی که به هواپیما داشت روی قطعات موتور پرنده های آهنی هم کار می نمود.

تا سال ۱۹۲۳، شرکت بی ام دبلیو به همین منوال تنها به ساخت قطعات موتور قایق و موتورسیکلت ادامه می داد و بعد تا سال ۱۹۲۸ مدتی هم روی سیستم ترمز قطارها و لوکوموتیوها کار نمود تا این که در این سال، شرکت بی ام دبلیو بار دیگر خط مشی اش را تغییر داد.

شرکت بی ام دبلیو

شرکت بی ام دبلیو

لوگوی بی ام دبلیو از کجا آمده؟

کارل فریدریش راپ که شیفته هواپیما بود با معرفی لوگوی خود در سال ۱۹۲۰ به نوعی سمبل هواپیماسازی تبدیل شد. شاید جالب باشد بدانید داستان آرم و لوگوی این شرکت عظیم خودروسازی چیست و این آرم و نشان قشنگ از کجا آمده میباشد.

کارل فریدریش راپ که به نوعی پایه گذار شرکت راپ موتور و شرکت بی ام دبلیو میباشد از همان شروع فعالیتش، به هواپیما و دانش و مهندسی آن علاقه زیادی داشت و سال های زیادی هم به تولید قطعات موتور هواپیما مشغول بود، برای همین گفته میشود که او مدت زیادی از وقت خود را در فرودگاه و با هواپیماها می گذراند.

سال ۱۹۱۹ با انتها جنگ جهانی ابتدا، راپ مجبور شد از ساختن قطعات هواپیما دست بکشد اما او که شیفته هواپیما بود با معرفی لوگوی خود در سال ۱۹۲۰، به نوعی سمبل هواپیما را به کارخانه نو خود که حال موتورسیکلت تولید می نمود و بعدها به شرکت خودروسازی تبدیل شد آورد.

در واقع این آرم دایره ای از شکل چرخش ملخ هواپیما الهام گرفته شده و ایده اولیه آن با نگاه نمودن به ملخ گردان هواپیما به ذهن راپ رسیده، ولی چرا سفید و آبی؟ در مورد رنگ سفید و آبی دو تفسیر وجوددارد، عده ای می گویند این رنگ ها یادآور آبی آسمان میباشد که از لابلای پره های ملخ در حالا چرخش دیده میشود اما عقیده دیگر این میباشد که رنگ سفید و آبی این دایره از پرچم بایرن آلمان گرفته شده که محل تولد شرکت بی ام دبلیو بود.

سال ۱۹۲۰

راپ این آرم را نخستین بار در سال ۱۹۲۰ معرفی نمود و در سال ۱۹۲۹ با شروع فعالیت خط تولید خودر در شرکت بی ام دبلیو، این آرم، نشان رسمی شرکت شد.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

شرکت مرسدس بنز

شرکت تسلا

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

زندگینامه لیونل مسی

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

بیوگرافی پل پوگبا