شرکت پژو

شرکت پژو

 شرکت پژو : اگر به تاریخچه شرکت پژو نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که پژو از آن برندهایی میباشد که برای ما ایرانی‌ها زیاد آشناست. سال‌هاست محصول های این کارخانه معظم اتومبیل‌سازی در خیابان‌های شهرهای مختلف کشورمان به وفوری دیده می‌شود.

حتماً می‌دانید که چند کشور از کشورهای پیشرفتهٔ دنیا در زمینهٔ مهندسی و به‌خصوص صنعت خودروسازی یک یا چند نام مطرح در جهان دارند که نه تنها بخاطر تولید خودرو، که به‌نوعی به‌دلیل این که بعد از گذر این همه سال حال معرف کشورشان هم هستند، شهره شده‌اند.

نماد دانش و قدرت

برندهایی مثل «فیات» و «مازراتی» از ایتالیا، «تویوتا» از ژاپن، «فورد» آمریکا، «فولکس‌واگن» و «بی‌ام‌و» در آلمان بدون شک از این نوع هستند که امروزه بیش از این که بخواهند یک خودروساز معروف باشند، نماد دانش و قدرت کشورشان شده‌اند.

میان این موارد یک سرزمین دیگر هم وجود دارد که از دیرباز هم در دنیا و هم خصوصاً در ایران به برندی موفق در سطح جهان تبدیل شده و با محصول های مختلفش خیلی از مشتریان و هوادارانش را راضی کرده میباشد. کمپانی پژو در فرانسه که یکی از مهمترین‌ها در تاریخ این گروه شناخته می‌شود.

تاریخچه تاسیس شرکت پژو

تاریخچه شرکت پژو هم در نوع خودش داستان جالبی دارد. هنگامی اعضای خانواده‌‌ای در فرانسه به سال ۱۸۱۰ شرکت پژو را تاسیس کردند و اسم آن را از نام فامیلی خود برداشتند، هدف‌شان به هیچ عنوان تولید خودرو نبود. آن‌ها اول آغاز به تولید ارّه و چند ابزار دستی دیگر کردند و حدود ۳۰ سال به همین کار ادامه دادند.

بعدها تولید آسیاب قهوه و فلفل به محصولاتشان اضافه شد تا این که سال ۱۸۸۰ تازه آغاز به تولید بخش‌هایی از یک دوچرخه مثل چرخ‌ها و میله‌هایش کردند؛ تا سال ۱۸۸۲ که «آرماند پژو» نخستین دوچرخه‌های پایان ساخت پژو را تولید نمود.

شرکت پژو

شرکت پژو

تغییر لوگو پژو در گذر وقت

اگر برایتان پرسش شده که چرا نشان تجاری پژو شیر میباشد، میبایست گفت که آرم شیر پژو هم در آن وقت به هدف نشان دادن تیزی تیغه‌های ارّه آن‌ها انتخاب شد. البته سال‌ها بعد گروه‌های تولید خودرو، موتورسیکلت و دوچرخه از هم جدا شدند، ولی خانواده پژو در طول قرن ۲۰ به تولید دوچرخه ادامه دادند.

همچنین، گروه بعدها مستقل شده «طعم پژو» به تولید آسیاب و میز و لوازم آشپزخانه ادامه داد. ضمن این که تیم تولید موتورسیکلت این برند قدیمی‌ترین تولیدکننده این رسته در جهان میباشد.

پژو و ورود به خودروسازی

آرماند به‌عنوان موسس پژو در همان اوایل کار به ساختن ماشین علاقمند بود و بعد از صحبت و ملاقات با «دایملر» معتقد شد که می‌تواند اینکار را انجام دهد و در سال ۱۸۸۹ نخستین خودروی پژو که از نوع سه‌چرخ بود طراحی و تنها چهار دستگاه از آن ساخته شد.

بزرگترین ایراد آن این بود که با قدرت بخار کار می‌کرد و احتیاج به گرم شدن فراوان داشت. سال ۱۸۹۰ این مدل به هدف طراحی و ساخت یک چهارچرخ با موتور بنزینی رها شد و خودروی نو ذیل پیشنهاد دایملر ساخته شد. این محصول با سیستم دنده کشویی و تعلیق سه نقطه‌ای از بسیاری از تلاش‌های هم‌نسلان خود جلوتر بود و حتی نمونه‌ای از آن به برزیل هم صادر شد.

در پی این موفقیت مدل‌های دیگری ساخته شد که همه برای شناسایی شدن از طرف پژو با یک عدد سه‌رقمی معرفی می‌شدند؛ مدل‌هایی مثل پژو ۲۹، ۴۰، ۷۲ و ۱۵۶.

اگر تاریخچه شرکت پژو و البته تاریخچه خودروسازی جهان را بخوانیم، می‌یابیم که پژو نخستین برندی میباشد که از چرخ‌های لاستیکی به‌جای فلزی و چوبی در تولیدات اولیه‌اش استفاده نمود. آرماند در پی اختلافی خانوادگی، گروه مستقل ساخت خودروهای پژو را در سال ۱۸۹۶ تاسیس کرد؛ هر چند که این گروه بعدها دوباره در سال ۱۹۲۰ به خانواده پژو و با دو گروه موتورسیکلت و دوچرخه ادغام شد.

شرکت پژو

شرکت پژو

آرماند پژو؛ موسس خودروسازی پژو

در همان سال ابتدا تاسیس، نخستین موتور های پژو مستقل از دایملر ساخته و تولید شدند. در تاریخچه پژو آمده که این گروه نخستین خودروسازی بود که موتور محصولاتش را به‌جای گذاشتن ذیل بدنه، به جلوی ماشین و ذیل پوششی از فلز آورد.

آن‌ها هم چنین جزو پیشگامان مسابقات اتومبیلرانی بودند و نخستین مسابقه ماشین‌سواری تاریخ جهان با قهرمانی خودروی ساخت پژو به اتمام رسید؛ هر چند که ظاهر تمامی خودروها در آن سال‌ها همچنان بیش شبیه به کالسکه‌های بدون اسب بودند.

در سال ۱۸۹۹ سهم فروش گروه خودروی پژو بوسیله مدیریت آرماند یک چهارم کل خودروهای فرانسه و به تعداد ۳۰۰ دستگاه بود و این میزان در سال ۱۹۰۳ به نیمی از تولیدات کل کشور رسید.

مدل «Bebe» یا «کودک» در همان سال‌ها تولید شد و در آن وقت به یکی از محصول های پسندیده و پرفروش پژو تبدیل شد.

در سال ۱۹۰۷ گروه پژو نخستین موتور ۶ سیلندر خود را معرفی نمود و بعد از گسترش خط تولید خود، ۳ سال بعد در شهر «سوشو» کارخانه‌ای افتتاح نمود که بعدها و در سال ۱۹۲۸ به کارخانه اصلی کمپانی تبدیل شد.

پژو همچنان بعد از موفقیت در نخستین دوره مسابقات اتومبیلرانی در پایان این سال‌هایی که می‌گذشت به پیشرفت در این حرفه هم ادامه می‌داد و طی سالهای ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۵ که با مرگ آرماند هم همراه بود توانست با زیاد شدن کیفیت تولیدات خود مقام‌هایی در این بازی‌ها کسب بکند.

در طول جنگ جهانی ابتدا، ولی مشابه خیلی از کارخانه‌های تولید خودرو در دنیا، پژو هم به ساخت اسلحه و وسایل نقلیه زرهی و نظامی روی آورد.

پژو Bebe؛ یکی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصول های پژو در اروپا

شرکت پژو

شرکت پژو

دوران پس از جنگ جهانی ابتدا و دوم

در تاریخچه شرکت پژو آمده که بعد از اتمام جنگ کار تولید خودرو به جدیت از سر گرفته شد و مسابقات اتومبیلرانی هم ادامه یافت. در سال ۱۹۲۶ پژو از مدل نو و بزرگتری برگرفته از تیپ ۱۵۳ رونمایی نمود که نوعی «سایکل‌کار» بود.

سال ۱۹۲۹ و کمی بعد از معرفی مدل «پژو ۲۰۱» صنعت خودروسازی در فرانسه دچار رکود شد. ۲۰۱ ارزانترین خودروی فرانسه در آن وقت بود و نخستین محصولی شد که آرم تجاری فعلی و امروزی پژو را بر روی خود دید. با وجود بحران در خودروسازان فرانسه، پژو زنده ماند و در همان سال سیستم نامگذاری سه‌رقمی خود را معرفی نمود. رقم ابتدا نشان‌دهنده سایز خودرو و رقم سوم به‌معنی نسل تولیدی آن میباشد.

پژو ۱۵۳

شرکت پژو

شرکت پژو

سال ۱۹۳۳ شرکت پژو شیوه آیرودینامیکی جدیدی را به تولیدات خود اضافه کردند و در این دهه مدل‌های ۲۰۲، ۳۰۲ و ۴۰۲ به‌علاوه نخستین خودروی کروک پژو هم تولید شد. این سه مدل نخستین تولیداتی بودند که به چراغ‌های جلوی محافظ‌دار و چراغ عقب مجهز شده بودند و مدل ۲۰۲ توانست تا سال ۱۹۳۹ به رکورد فروش حدود ۵۳ هزار دستگاه برسد.

بعد از اتمام جنگ جهانی دوم تاریخچه شرکت پژو وارد فاز جدی می‌شود و در سال ۱۹۴۶ تولید تیپ ۲۰۲ دوباره شروع شد و یک سال بعد مدل ۲۰۳ با فرمان دنده‌ای و ترمز هیدرولیکی معرفی شد.

پژو ۲۰۳

شرکت پژو

شرکت پژو

در سال ۱۹۵۵ مدل محبوب و آشنای پژو ۴۰۳ معرفی شد و تا سال ۱۹۶۲ یک میلیون نسخه از آن فروخته شد. نسل بعدی آن یعنی ۴۰۴ هم نخستین خودرویی بود که پژو در سال ۱۹۵۸ آغاز به فروش در آمریکا نمود و همین مدل توانست ۴ بار قهرمان رالی آفریقای شرقی شود.

پژو ۴۰۳

شرکت پژو

شرکت پژو

معرفی مدل‌ها و سرمایه‌گذاری‌های بیش و موفق‌تر

ولی در سال ۱۹۶۸ یکی از معروف‌ترین ساخته های پژو که به‌ویژه در کشور ما معروف میباشد، یعنی پژو ۵۰۴ معرفی و ساخته شد. خودرویی کم‌قیمت و متناسب و با استحکام و هم چنین دارای اتاقک بزرگ و کابین جادار که متناسب خانواده‌ها بود.

طراح ۵۰۴ جایی اعلام کرده بود شکل چراغ‌های جلو خودرو را با الهام از چشم‌های «سوفیا لورن» طراحی کرده میباشد. این مدل جای هم‌خانواده قبلی یعنی مدل ۴۰۴ را در ایران به‌خوبی پر نمود و در بین رانندگان قدیمی همچنان به‌عنوان یکی از برترین ماشین‌ها یاد می‌شود.

پژو در ادامه آغاز به همکاری با سایر شرکت‌های سازنده خودرو نمود و در سال ۱۹۶۶ با «رنو» و ۱۹۷۲ با «ولوو» قرارداد بست. سال ۱۹۷۴ اول ۳۰ درصد از سهم «سیتروئن» و یک سال بعد کل آن را خریداری کرد.

هر چند که گروه PSA که مدیریت و مالکیت کلی پژو را در اختیار دارد سعی نمود هویت تولیدات پژو و سیتروئن را بطور مستقل حفظ بکند. آن‌ها در یک بازه زمانی هم مالکیت بخش اروپایی گروه «کرایسلر» را خریداری و بر عهده داشتند که بعدها آن را به «تالبوت» فروختند.

پژو در دههٔ ۸۰ و ۹۰ میلادی

در سال ۱۹۸۳ مدل سوپرمینی پژو ۲۰۵ معرفی شد که به یکی از پرفروشترین‌ها در تاریخ این شرکت چه در سطح کشور و چه در اروپا تبدیل شد و تا سال ۱۹۹۸ و تا پیش از معرفی و غلبه مدل ۲۰۶، در بازارها همچنان موجود و محبوب بود. در سال ۱۹۸۵ نخستین خط تولید پژو در مدل‌های ۵۰۴ و ۵۰۵ در چین آغاز بکار نمود و دو سال بعد، این اتفاق برای تولید مدل ۳۰۹ در بریتانیا هم افتاد.

مدل بعدی متمایز و معروف این گروه، ولی پژو ۴۰۵ بود که در سال ۱۹۸۷ و برای رقابت با «فورد سیه‌را» ساخته شد. فروش این مدل و محبوبیت آن آنقدر فراوان شد و بین ساکنان اروپا و آسیا شدت گرفت که حتی معرفی نسل بعدی آن یعنی ۴۰۶ هم نتوانست از میزان تقاضای آن کم بکند.

پژو ۲۰۵؛ خودرویی محبوب در اروپا

شرکت پژو

شرکت پژو

همانطور که خواندید و شاید باورتان نشود، این ماشین که همچنان و هنوز به‌عنوان یک گزینه در بین موارد خرید در داخل کشور وجود دارد در سال ۱۹۸۷ معرفی شده میباشد. خودرویی که هر چند در تولیدات جدیدترش بهبود یافت، ولی سال‌هاست دیگر نه در فرانسه و نه هیچ‌جای دیگری تولید نمی‌شود و با این که بیش از ۳۰ سال از معرفی آن گذشته، همچنان در ایران تولید می‌شود!

و جالب‌تر این که علی‌رغم موفقیت ۴۰۵ در اروپا و آسیا، این خودرو به‌هیچ وجه نتوانست در بازار آمریکا تجربه فروش خوبی کسب بکند.

از آنجایی که برخلاف موفقیت در بازارهای نزدیک‌تر، پژو نتوانست در آمریکا به موفقیت خوبی برسد و کل فروش سال ۱۹۹۰ کمپانی به ۵ هزار دستگاه هم نرسید، آن‌ها بعد از ۳۳ سال، حضور خود در آمریکا و کانادا را متوقف کردند.

پژو ۲۰۶ – پرفروش‌ترین خودروی تاریخچه شرکت پژو

شرکت پژو

شرکت پژو

ولی در تاریخچه شرکت پژو به سال ۱۹۹۸ و رونمایی پژو ۲۰۶ می‌رسیم. این مدل پژو که «جرارد ولتر» آن را طراحی نمود امروز به‌عنوان پرفروش‌ترین محصول تاریخ این کمپانی با فروش تعدادی در حدود ۸۵۰ هزار دستگاه یاد می‌شود. البته شهرت این محصول نه فقط در تعداد فروش که در راه‌اندازی خط تولید آن در کشورهای مختلف میباشد.

هاچ‌بک شیک و جمع‌جور با شتاب مطلوب و جوان‌پسند که مثل مدل ۴۰۵ همچنان بوسیله تولیدکننده ایرانی، یعنی ایران خودرو، در داخل ساخته می‌شود. از این مدل بعد از معرفی و موفقیتش چند فیس‌لیفیت و بازطراحی در مدل های ۲۰۷ .

البته کلاس‌های کوپه و کروک هم ساخته شد، ولی هیچکدام نتوانست جای پژو ۲۰۶ اصلی را گیرد. نوع رسمی سدان آن هم با نام تجاری SD در ایران طراحی و ساخته شد که همچنان فروخته می‌شود.

سال ۲۰۰۰ به بعد؛ دوران سخت پژو:peugeot.co

در اواخر سال ۲۰۰۶ پژو خط تولیدی خود در کاونتری انگلستان را بست. در سال ۲۰۰۸ هدف فروش ۴ میلیون دستگاه در هر سال را برای خود تعیین کردند، ولی در سال ابتدا تنها به نیمی از این مقدار رسیدند. پس از این عدم موفقیت و تغییر در سطح مدیریتی، کمپانی پژو در این چند سال تلاش نمود با اخذ سیاست‌های خُرد به بازارهای بیشماری مثل روسیه و چین و خیلی کشورهای دیگر برگردد.

این اتفاق در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ در هند و فیلیپین محقق شد. در مارس همان سال «جنرال موتورز» ۷ درصد از سهام پژو را به هزینه ۳۲۰ میلیون یورو خرید، ولی حدود یک‌ سال بعد با ۷۰ میلیون یورو ضرر کل آن را فروخت.

در اکتبر ۲۰۱۳ پژو شعبه‌ای از کارخانه تولیدی خود در شمال شرقی پاریس را به دلیل کم نمودن هزینه‌ها تعطیل نمود. در همان روزها زمزمه‌های ورود سرمایه‌داران چینی به کمپانی شنیده می‌شد و حدود یک سال بعد گروه خانوادگی پژو موافقت کردند سهم خود را از ۲۵ درصد به ۱۴ درصد کاهش بدهند.

پژو ۳۰۸؛ یکی از جدید ترین محصول های پژو

شرکت پژو

شرکت پژو

به‌همین منظور و با امضای توافقنامه‌ای سه‌طرفه، دولت فرانسه و هم چنین گروه خودروسازی چینی «دانگ فنگ» هر کدام با خرید ۱۴ درصد سهم بصورت مشترک با خانواده پژو صاحب کمپانی شدند که حق رای برابر هم دارند. حاصل مشارکت با گروه چینی تولید سالانه ۷۵۰ هزار دستگاه خودرو در چین شد و آن‌ها در سال ۲۰۱۴ اعلام کردند کارخانه چهارم با هدف ساخت ۳۰۰ هزار دستگاه دیگر هم افتتاح می‌شود.

سال بعد گروه بزرگ تولیدی هندی «ماهیندرا و ماهیندرا» ۵۱ درصد از سهم گروه موتورسیکلت پژو را به ارزش ۲۸ میلیون یورو خریداری کرد و این آخرین ورق از تاریخچه شرکت پژو بود؛ شرکتی که زمانی برای خودش از بزرگان خودروسازی جهان به حساب می‌آمد.

تاریخچه پژو در ایران

از سال ۱۳۶۹، مونتاژ و تولید انواع مدل‌های پژو در ایران، بوسیله شرکت ایران خودرو، شروع شد؛ البته که ایرانی‌ها قبل از آن هم با خودروهایی نظیر پژو ۴۰۴ و پژو ۵۰۴ با این خودروساز فرانسوی آشنا بودند.

در تاریخچه شرکت پژو آمده میباشد که از سال ۱۳۷۳ ساخت داخلی قطعات خودروی پژو بوسیله شرکت ساپکو در دستور کار قرار گرفت. در حقیقت، خودروسازی کشور ما تا حدود زیادی به پژو وابسته میباشد چرا که پژو به نوعی بنیان‌گذار روش‌های نو تولید خودرو در ایران به شمار می‌آمد و حتی محصولاتش همچنان در ایران تولید و عرضه می‌شوند.

پژو ۴۰۵؛ خودرویی که در بدو ورودش به عنوان برترین خودروی سال اروپا معرفی شد

شرکت پژو

شرکت پژو

حضور پژو زمانی در ایران پررنگ‌تر شد که پیکان از خط تولید ایران خودرو خارج شد. در این جا بود که پژو به یکی از ستون‌های اصلی صنعت خودروی کشورمان تبدیل شد. البته بی‌رقیب بودن پژو در بازار ایران هم چندان در موفقیتش بی‌تاثیر نبود.

خداحافظی فرانسه از بازار ایران

متاسفانه به دلیل بازگشت تحریم‌ها، پژو هم مجبور شد که فرستادن قطعاتش به ایران را به حالت تعویق درآورد. در اواخر سال ۱۳۹۱ بود که شرکت پژو به دلیل فشار تحریم‌ها و البته تهدید‌های دولت فرانسه، مجبور به خداحافظی از بازار ایران شد.

از محبوب‌ترین مدل‌های پژو در ایران می‌توان به پژو ۴۰۵، ۲۰۶، ۲۰۷، ۲۰۰۸ و پژو پارس اشاره نمود.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

شرکت تسلا

شرکت مرسدس بنز

شرکت بی ام دبلیو

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

زندگینامه لیونل مسی

بیوگرافی پل پوگبا