خطر موبایل برای کودکان

خطر موبایل برای کودکان

خطر موبایل برای کودکان

همانطور که میدانید، از نگرانی‌های مهم والدین خطر موبایل برای کودکان و حتی عذاب وجدانشان هنگامی که تلفن‌های همراه هوشمند خود را به کودک می‌دهند این میباشد که آیا اشعه این ابزارها می‌‌تواند سلامت کودک را به خطر بیندازد و در سنین پایین که مغز او همچنان در حالا رشد میباشد.

باعث بروز اختلال شود؟ جالب میباشد بدانید یک مطالعه جامع بین‌المللی در سال 2011 نشان داد میان استفاده از تلفن‌همراه و ابتلا به تومور مغزی در بزرگسالان و نوجوانان ارتباط مستقیمی وجود دارد و شاید جالب باشد بدانید کسانی که در آن وقت در این مطالعه شرکت داشتند به اندازه من و شمای امروزی یا فرزندمان به تلفن‌همراه خود وابسته نبودند!

البته نتیجه این تحقیق به معنای این نیست که میبایست بین تلفن‌همراه هوشمند و تبلت و فرزندتان یک سد بتونی بکشید چون حداقل چند دهه طول می‌کشد تا مضرات استفاده از این ابزارها بر سلامت فیزیکی و روانی گروه‌های سنی و جنسی مختلف جامعه مشخص شود.

علاوه بر این براساس آنچه که در وبسایت انجمن غذا و داروی آمریکا آمده میباشد هنوز هیچ مدرک علمی و دقیقی مبنی بر آثار مخرب اشعه تلفن‌ها و ابزارهای هوشمند الکترونیکی بر کودکان و نوجوانان وجود ندارد.

خطر موبایل برای کودکان

الگوی خواب کودک

هنگامی ما بچه بودیم برایمان لالایی یا قصه می‌گفتند تا خوابمان ببرد. نسل بعد از ما عروسک و خرس پشمالویشان را بغل می‌گرفتند و می‌خوابیدند ولی بچه‌های امروزی بدون آی‌فون و تبلت ذیل پتو نمی‌روند!

مطالعاتی که به تازگی انجام گرفته حاکی از آن میباشد که تبلت‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند به‌ویژه اگر کودک بلد باشد با استفاده از آن برای دیگران پیامک بفرستد یا پیامک‌های دریافتی را بخواند، الگوی خواب او را مختل می‌کند و این مساله نه فقط بر هوش کودک بلکه حتی بر رشد جسمی او هم تاثیر منفی خواهد داشت.

تلفن‌های همراه امروز دیگر فقط برای برقراری ارتباط صوتی با دیگران استفاده نمی‌شوند.

درواقع به پیشنهاد می‌رسد این نوع استفاده از تلفن‌های هوشمند تا حدی به حاشیه رانده شده و این ابزارهای الکترونیکی بیش برای حضور در شبکه‌های مجازی، بازی‌های آنلاین و غیرآنلاین، دیدن فیلم و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا آماده هستید چنین امکانی را برای فرزندتان فراهم کنید؟

تعامل اجتماعی که از راه این ابزارها درست کردن می‌شود، اتفاق مثبتی میباشد، ولی یادتان باشد کودک 12-8 ساله شما امکان دارد از راه تلفن‌همراه هوشمند خود قربانی «قلدری سایبری» همکلاسی‌هایش شود.

از طرف دیگر از آن جا که اکثر تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و… مجهز به برنامه‌های مکان‌یاب هستند، کودکان 6-5 ساله شما امکان دارد قربانی یک کودک‌آزاری شوند.

با این که هنوز بررسی‌های کافی در زمینه شناسایی تاثیر این ابزارها بر سلامت روانی کودک انجام نشده، ولی مطالعات اولیه نشان می‌دهد استفاده بیشتر ‌از حد و مکرر از تبلت‌، آی‌فون و… تمرکز کودک را از بین می‌برد و احتمال درست کردن رفتارهای وسواس‌گونه را بیش می‌کند.

در حالی که خیلی از پدرها و مادرها نگران سلامت روانی فرزندشان هستند که دائم سرش را در تبلت کرده و توجهی به اطرافش ندارد، متخصصان درمورد آسیب‌های انگشت و دست کودکان که به دلیل استفاده طولانی‏ مدت از صفحات لمسی ابزارهای الکترونیکی به وجود می‌آید، هشدار می‌دهند.

خطر موبایل برای کودکان

بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه مریلند آمریکا انجام شده استفاده طولانی‌مدت کودکان از آی‌پد، آی‌فون، تبلت و… باعث می‌شود فرصت کمتری برای انجام بازی‌های معمولی و کارهایی همچون نقاشی کشیدن و… داشته باشند.

به این ترتیب عضلات کودک روز به روز تحلیل می‌رود و حرکاتش تاخیر بیشتری خواهند داشت.

توصیه‌های آکادمی پزشکی اطفال

بنابر توصیه‌های آکادمی پزشکی اطفال آمریکا بچه‌های ذیل 2 سال نه‌تنها میبایست به تبلت، تلفن‌همراه هوشمند، لپ‌تاپ و… دسترسی نداشته باشند، بلکه اصلا جلوی هیچ نوع صفحه‌نمایشی ننشینند.

کودکان 6-2 سال هم نبایستی بیش از 2 ساعت از روزشان را با این گجت‌ها بگذرانند. علاوه بر این متخصصان این انجمن به والدین توصیه می‌کنند از گذاشتن تلویزیون و رایانه در اتاق خواب کودک پرهیز کنند.

سرویس دات کام آماده خدمات رسانی در زمینه های درج آگهی رایگان، تبلیغات اینترنتی رایگان، نیازمندی های رایگان اینترنتی و… به شما عزیزان می باشد.

—————————————————-

مطالب مرتبط: