رئال مادرید

رئال مادرید

رئال مادرید

رئال مادرید : از تاسیس تا به امروز باشگاه رئال مادرید

نام رسمی:

رئال مادرید

لقب:

ققنوس ها -کهکشانی ها -قوهای سفید

سال تاسیس:

1902

رئیس باشگاه:

فلورنتینوپرس

نایب رئیس باشگاه :

امیلیو بوتراگوئنو

رئیس افتخاری:

آلفردو دی استفانو

استادیوم:

سانتیاگو برنابئو (78 هزار نفری)

زمین تمرین:

سینداد دپورتیوا

حامی مالی:

زیمنس

طراح لباس:

آدیداس

لباس اصلی:

سراسر سفید با خطوط آبی و سرشانه

اسامی مستعار:

سپیدها، ققنوس ها، وایکینگ ها و کهکشانی ها

اسطوره همیشگی:

آلفردو دی استفانو

هوادارن ویژه:

ژنرال فرانکو (دیکتاتور اسبق اسپانیا) خوان کارلوس (پادشاه فعلی اسپانیا)

رئال مادرید

رئال مادرید به چه معناست؟

کلمهٔ رئال در زبان اسپانیایی، به معنی «سلطنتی» است، این لقب را شاه آلفونسو سیزدهم در سال 1920 بر این تیم نهاد.

هم چنین در همان سال، شکل یک تاج هم بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت.

Real Madrid Club de Fútbol عبارتی میباشد به زبان اسپانیایی که به معنای باشگاه فوتبال مادرید پادشاهی می باشد.

رئالی ها در طی تاریخ خود، حتی یک بار هم از لیگ ابتدا اسپانیا (لا لیگا) خارج نشدند و همیشه در این لیگ حضور داشتند.

آن ها از دهه 50 بود که خود را به عنوان یکی از قدرت های فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند.

در دههٔ 80 یکی از برترین دوران های خود را داشتند و یکی از برترین تیم ها معروف به «تیم کرکس ها» بودند که موفق به کسب دو جام یوفا، 5 قهرمانی متوالی اسپانیا، 1 قهرمانی جام اسپانیا و 3 قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند.

رئال مادرید سال هاست که در لالیگا، از تیم های قدرتمند محسوب میشود و رقیب اصلی این تیم هم، بارسلونا می باشد.

تاریخچه و تاسیس باشگاه رئال مادرید :

گروهی از دانشجویان و دانشگاهیان، فوتبال را به شهر مادرید آوردند.

تعدادی از این افراد در همان سالی که باشگاهی را با نام باشگاه فوتبال آسمان به وجود آوردند و صبح های دوشنبه به فوتبال می پرداختند.

3 سال بعد و در سال 1900، این باشگاه به دو باشگاه مجزا تبدیل شد.

بعدا دو سال بعد و در 6 مارس سال 1902، مجدداً باشگاه نام خود را به باشگاه فوتبال رئال مادرید تغییر داد 3 سال بعد، این تیم موفق شد نخستین جام خود را با شکست تیم اتلتیک بیلبائو در جام اسپانیا به دست بیاورد.

 

رئال مادرید در سال 1902

در 4 ژانویه 1909 بود که «آدولفو ملندز»، مدیر زمان رئال در آن وقت، اساسنامه جام اسپانیا را امضا و تأیید نمود تا باشگاه به یکی از اعضای فدراسیون سلطنتی فوتبال اسپانیا تبدیل شود.

در سال 1920 باشگاه نام خود را بازهم تغییر داد و این بار به «رئال مادرید» که این کار پس از اهدای عنوان رئال بوسیله شاه آلفونسو سیزدهم اتفاق افتاد.

در سال 1929، نخستین لیگ فوتبال اسپانیا راه اندازی شد.

رئالی ها تا هفته پایانی در صدر جدول حضور داشتند تا این که باخت هفته پایانیشان به اتلتیک بیلبائو، باعث قهرمانی بارسلونا در لالیگا و نایب قهرمانی آنان شد.

رئالی ها نخستین لیگ خود را در فصل 31-1932 کسب کردند و سال بعد هم این عنوان را کسب کردند تا نخستین تیمی باشند که این جام را دو سال پیاپی کسب می کنند.

آرم های باشگاه رئال از اول تاکنون

طراحی ابتدایی آرم باشگاه، زیاد ساده بود.

این آرم متشکل از سه حرف MCF بود که 3 حرف ابتدای نام باشگاه (Madrid Club de Fútbol) بود که در زمینه ای آبی طراحی شده بود و بر روی لباس سفید تیم قرار داشت.

در سال 1908 بود که نخستین تغییر در آرم باشگاه رخ داد و برای زیباتر شدن آرم، نوشته ها درون یک دایره قرار گرفتند.

تغییرات بعدی، تغییرات جزئی بودند تا این که در سال 1921، شاه آلفونسو سیزدهم، به عنوان هدیه، عنوان رئال (رویال که تقریباً معنی سلطنتی می دهد) را به تیم اهدا نمود و بدین منظور در آرم باشگاه تغییراتی درست نمودن شد و شکل یک تاج بر روی آرم باشگاه قرار گرفت.

ولی در سال 1931 که آلفونسو از حکومت کنار رفت، هم کلمه رئال از نام باشگاه حذف شد و هم شکل تاج از روی آرم باشگاه برداشته شد و به جای آن، خطی تیره بر روی آرم باشگاه قرار گرفت.

در سال 1941 و دو سال بعد از جنگ های داخلی، مجدداً کلمه رئال به نام باشگاه اضافه شد و تاج پادشاهی هم به بالای آرم باشگاه افزوده شد.

این آرم تا سال 1997 تغییری نکرد تا این که در این سال تغییر جزئی داشت و برای آخرین بار در سال 2001بود که باشگاه برای مدرن نمودن آرم و بروزرسانی آن، آرم را تغییر داد که البته تغییراتی جزئی بودند از جمله خطی که از وسط آن می گذشت، به رنگ آبی متمایل شد.

رئال مادرید

لباس تیم رئال مادرید

از همان اول، لباس خانگی رئالی ها، یکدست سفید بود هرچند که یک خط تیره از وسط آن می گذشت (این خط بعدها از لباس حذف شد ولی در آرم باشگاه باقی ماند).

البته در آن وقت جوراب های بازیکنان، رنگ آبی داشت در حالی که اکنون به رنگ سفید می باشد.

در سال 1902 بود که لباس های راه راه، یکدست سفید شدند و جوراب های آبی رنگ، سیاه شدند.

در سال 1947 بود که مدیر باشگاه، تصمیم گرفت تا به پیراهن های بازیکنان، دکمه اضافه بکند و آرم باشگاه را، روی سینه سمت چپ بازیکنان اضافه نمود (چیزی که تاکنون هم تغییر نکرده است) .

هم چنین در نوامبر1947 در بازی برابر اتلتیکو مادرید، رئالی ها به اولین تیم اسپانیایی تبدیل شدند که لباسشان دارای شماره شد.

رئال مادرید

رنگ لباس دوم تیم رئال مادرید

لباس خارج از خانه رئالی ها هم از همان اول یا سیاه کامل بوده میباشد یا کاملاً ارغوانی و هیچ گاه تغییر نکرده میباشد.

لباس تیم اکنون بوسیله آدیداس تولید میشود که این اتفاق از سال 1998 آغاز شد.نخستین حامی مالی تیم، شرکت «زانوسی» بود که از سال 1982 تا 1985 حامی مالی تیم بود.

بعدا حامیان مالی ای چون «پارمالات» با تیم بودند تا این که تیم با شرکت «تکا» قراردادی بلند مدت را از سال 1992 بست.

این قرارداد تا سال 2001 ادامه داشت تا اینکه رئالی ها به این قرارداد انتها دادند.

آن ها اول نشانی وبسایت اینترنتی خود را به مدت یک سال بر روی لباس خود نوشته بودند تا تبلیغ وبسایت خود را بکنند.

بعد از آن در سال 2002، باشگاه با شرکت زیمنسقرار داد بست. بعدا در سال 2008، کمپانی آسیایی «بن کیو» حامی مالی تیم شد و آرم این کمپانی بر روی لباس تیم قرار گرفت.

اسپانسر بعدی تیم هم Bwin میباشد که به خاطر مشکلات مالی بن کیو، باشگاه مجبور به تغییر حامی مالی شد و بعدا نوبت شرکت هواپیمایی امارات شد که تاکنون حامی مالی باشگاه میباشد.

رکوردها و افتخارات باشگاه رئال مادرید

رائول گونزالس دارای رکورد بیشترین تعداد حضور در رئال میباشد.

رائول از سال 1994 تا آوریل سال 2010 در 550 بازی برای رئال مادرید حضور داشته میباشد.

رکورد بیشترین گل زده هم در اختیار کریستیانو رونالدو می باشد، وی با زدن 401 گل در 7 فصل حضور خود در رئال، رکورددار میباشد

رئالی ها هم چنین با 12 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و با 23 بار حضور در مرحله نیمه نهایی این رقابت ها، رکوردار هستند

در ژوئن 2009 باشگاه رکورد گران هزینه ترین خرید تاریخ فوتبال که در اختیار خودش بود را شکست.

آنان با پرداخت 96 میلیون یورو (131٫5 میلیون دلار معادل 80 میلیون پوند) به باشگاه منچستر یونایتد، کریستیانو رونالدو را خریدند.

در مجموع، رئال مادرید با کسب 58 جام، موفق ترین تیم در تاریخ اسپانیا و اروپا میباشد.

رئال هم چنین با کسب 16 جام بین المللی، یکی از پرافتخارترین تیم های دنیا و با 12 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در رده ابتدا پرافتخارترین تیم های اروپا قراردارد و در جهان هم در رده چهارم قرار دارد.

رئال هم چنین با کسب 33 جام، پرافتخارترین تیم لالیگا محسوب میشود.

در 23 دسامبر 2000 هم باشگاه از طرف فیفا، به عنوان موفق ترین تیم قرن بیستم انتخاب شد.

آنان هم چنین نشان لیاقت و شایستگی را از فیفا دریافت کرده اند.

به علاوه، آنان برای بازی در لیگ قهرمانان اروپا، لباس های ویژه ای می پوشند که مخصوص تیم هاییست که دارای بیشتر از 5 عنوان قهرمانی در این رقابت ها هستند.

رئال مادرید چه افتخاراتی دارد ؟

دوره کرکس ها و کسب هفتمین و هشتمین جام اروپایی (1980–2000)

رئالی ها در اوایل دهه هشتاد، وضعیت چندان مناسبی نداشتند و نتوانستند لالیگا را فتح کنند تا این که گروهی از بازیکنان لیگ اسپانیا به تیم آمدند و با خود موفقیت را به همراه داشتند.

یک روزنامه نگار اسپانیایی عنوان کرکس ها را برای آن تیم انتخاب نمود که به خاطر 5 بازیکن فوق العاده آن بود که شامل امیلیو بوتراگوئنو، مانوئل سانچز، مارتین وازکوئز، میشل و میخل پاردخا می شد.(باشگاه رئال مادرید )

کرکس ها (که بعداً با رفتن پاردخا به رئال ساراگوسا، به گروهی 4 نفره تبدیل شد)، در کنار بازیکنانی چون فرانسیسکو بویو که دروازه بان تیم بود و یا مهاجم خود، هوگو سانچز، یکی از برترین تیم های نیمه دوم دهه 80 در اسپانیا و اروپا بودند و موفق شدند 2 جام یوفا، 5 لیگ اسپانیا پیاپی، یک جام حذفی اسپانیا و 3 سوپر کاپ اسپانیا را کسب کنند.

ولی این تیم رویایی و گروه کرکس ها، در اوایل دهه 90 و با جدایی امیلی بوتراگونو، مارتین وازکوئز و میشل از تیم، از هم پاشید.

رئال مادرید

رئال مادرید معروف به کرکس ها

دوره کهکشانی ها، عصر کالدرون و دو مدیریت پرز (2000 تاکنون)

در جولای سال 2000، فلورنتینو پرز به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد.

وی در وعده های انتخاباتیش، قول برطرف نمودن بدهی های سنگین باشگاه، زیاد شدن امکانات و مدرن نمودن باشگاه را داده بود هرچند که وعده اصلی وی، امضای قرارداد با لوئیز فیگو، ستاره آن وقت بارسلونا بود.

در همان سال بود که پرز با صرف قیمت های سنگین، تیمی را تشکیل داد که به خاطر داشتن ستارگان بزرگ، در سرتاسر جهان به نام «کهکشانی ها» معروف شد.

بازیکنان بزرگی چون زیدان، رونالدو، فیگو، کارلوس، رائول و دیوید بکهام از جمله ستارگان آن روزهای رئال مادرید بودند که ویسنته دل بوسکه را به عنوان سرمربی خود می دید.

ولی با وجود این قیمت ها و کسب نهمین جام اروپایی و کسب قهرمانی لالیگا، پرز تصمیم گرفت تا دلبوسکه را برکنار بکند، که همینکار وی باعث شد تا سفیدها در طی 3 سال آینده، موفق به کسب هیچ جامی نشوند تا پرز از کار برکنار شود.

در ادامه و در سال 2006 بود که رامون کالدرون به عنوان مدیر نو باشگاه انتخاب شد.

کالدرون بلافاصله کاپلو را مجدداً به عنوان مربی تیمش انتخاب نمود تا طلسم قهرمان نشدن تیم را بشکند.

رئال مادرید

رئال 2006

رئال مادرید معروف به کهکشانی ها

آنان برای نخستین بار در طی 4 سال گذشته، موفق به کسب جام شدند و لالیگا را با کاپلو فتح کردند.

ولی با این وجود، کاپلو بازهم یک فصل تنها در تیم دوام آورد و مجدداً اخراج شد.

رئالی ها موفق شدند فصل بعد هم 31مین قهرمانی خود را در لالیگا کسب کنند که این برای نخستین بار در طی 18 سال گذشته بود که دو سال پیاپی این جام را کسب کردند. (باشگاه رئال مادرید )

در ژوئن 2009 و پس از 2 سال ناکامی تیم و برکناری کالدرون، پرز مجدداً به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد.

پرز مجدداً سیستم کهکشانی های خود را قبل گرفت.

وی اول کاکا را از تیم میلان خرید و پس از آن کریستیانو رونالدو را از منچستر یونایتد با رقم 96 میلیون یورو خریداری نمود که یک رکورد تاریخیست.

رئالی ها با وجود خریدن بازیکنانی چون رونادو، کاکا و ژابی آلونسو، نتوانستند ذیل پیشنهاد مانوئل پلگرینی، جامی را کسب کنند و پرز وی را برکنار نمود .

پس از آن، بعد از چندین روز مذاکره با ماسیمو موراتی، مدیر اینتر میلان ایتالیا، پرز توانست وی را راضی بکند که اجازه خروج مربی خود، خوزه مورینیو را که برای آنان 3 جام کسب کرده بود را بدهد تا مورینیو به عنوان مربی نو تیم انتخاب و آغاز به کار بکند .

آنان نخستین جام خود با مورینیو را در سال 2010، با برد یک بر صفر خود برابر بارسلونا و در فینال جام حذفی بدست آوردند. هم چنین در سال بعد 2011 لالیگا را با غلبه بر بارسلونا و سلطه شکنی این تیم از آن خود کردند .

جام 2010

جام های تیم رئال مادرید

رئال مادرید؛ فتح دسیما با کارلتو

12 سال انتظار رئال مادرید برای تجربه دوباره لذت قهرمانی در مهم ترین تورنمنت باشگاهی قاره اروپا به انتها رسید.

کهکشانی ها توانستند اتلتیکومادرید را در فینال لیگ قهرمانان اروپا فصل 2013/14 با نتیجه 4 بر یک شکست بدهند تا طلسم طولانی مدت قوهای سفید پایتخت اسپانیا برای رسیدن به دسیما (دهمین قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا) شکسته شود.

رئال مادرید با هدایت کارلو آنچلوتی تعداد قهرمانی هایش را در لیگ قهرمانان اروپا دو رقمی و رکورد خود را دست نیافتنی تر از پیش نمود.

فتح دسیما

فتح دسیما بوسیله رئال مادرید
رئال مادرید ؛ فتح اوندسیما با زیدان

در فصلی که رافا بنیتز آغاز بدی داشت زیدان انتها خوشی برای رئالی ها داشت. پس از کسب نتایج ضعیف بوسیله بنیتز، فلورنتینو پرز تصمیم گرفت تا زیدان را به عنوان سرمربی نو کهکشان های انتخاب بکند.

زمانیکه زیدان هدایت رئال را بر عهده گرفت، شرایط آنان پسندیده نبود، ولی با وجود زیزو رئال تا آخرین روز رقابت های لالیگا شانس قهرمانی برای آنان باقی مانده بود.

هر چند که در لالیگا و جام حذفی بارسایی ها فاتح جام شدند، ولی زیدان در لیگ قهرمانان اروپا یازدهمین قهرمانی را برای رئال مادرید به ارمغان آورد.

آنان در فینال لیگ قهرمانان موفق شدند در ضربات پنالتی اتلتیکو مادرید را شکست بدهند و اوندسیما را فتح کنند. صحیح به همچون کاری که آنچلوتی در سال 2014 انجام داد.(باشگاه رئال مادرید )

مربی زیدان

حضور زیدان به عنوان سرمربی در رئال مادرید

بزرگترین بازیکنان تاریخ رئال مادرید

20- میشل در رئال مادرید

بازیکنی که بین سال های 1984 تا 1996 پیراهن رئال مادرید را به تن نمود. او از نعمت پای راست فوق العاده ای برخوردار بود و در نبرد های تک به تک فوق العاده تحسین برانگیز بود، میشل برنابئو را با کیفیت خود و فرستادن های استثنایی فتح نمود.

او همراه با رئال مادرید 6 بار قهرمان لالیگا و دو بار قهرمان جام یوفا شد.

19- هوگو سانچز

از 1985 تا 1992 برای رئال مادرید توپ زد. او تقریباً یک گلزن بی همتا بود و استاد شوت های تک ضرب به شمار می رفت.

طی 282 مسابقه 208 گل به ثمر رساند.

این بازیکن مکزیکی در طول دوران حضور در برنابئو 5 عنوان قهرمانی لالیگا، یک کوپا دل ری، سه سوپرکاپ و یک قهرمانی جام یوفا کسب نمود.

رئال مادرید

هوگو سانچز

رئال مادرید چه ستارگانی داشته است؟

18- خوزه آنتونیو کاماچو

او از 1973 تا 1989 پیراهن رئال مادرید را به تن نمود.

577 بازی رسمی برای این تیم انجام داد و به یکی از برترین مدافعان تاریخ اسپانیا تبدیل شد.

در میان عناوین متعدد قهرمانی او همراه با این باشگاه، 9 قهرمانی در لالیگا بیشتر از همه چیز به چشم می آید.

17- مانولو سانچیس

یکی دیگر از اسطوره های باشگاه که از سال 1983 تا 2001 پیراهن رئال مادرید را به تن نمود .

او تقریباً 20 سال در رئال مادرید حضور داشت ولی تا سال 1999 قهرمان جام باشگاه های اروپا نشده بود .

سانچیس یکی از برترین مدافعان میانی قرن 20ام در فوتبال اسپانیا به شمار می رود.

مانولو سانچیس

اسامی برترین باریکنان رئال مادرید
فهرست بازیکنان تیم پر افتخار رئال مادرید

16- ریکاردو زامورا

دوران حضور او در رئال مادرید بین سال های 1930 تا 1936 بود.

دروازه بانی که به خاطر تکنیک منحصر به فرد خود در تاریخ ماندگار شده می باشد. نام مستعار او ‘ال دیوینو’ بود و 6 فصل فوق العاده را همراه رئال مادرید سپری نمود.

15- سرخیو راموس

قهرمانِ لادسیما. وقتی که به عنوان بازیکنی برنا از سویا به خدمت گرفته شد، خرید او بوسیله بسیاری از افراد با شک و تردید همراه بود ولی او یکی از بزرگترین شرط بندی های اسپانیایی بود که فلورنتینو پرز انجام داد و در نهایت پسندیده پاسخ داد. او اکنون کاپیتان باشگاه میباشد، و امروزه یکی از برترین مدافعان جهان به حساب می آید.

سرخیو راموس

بازیکنان پرافتخار تیم رئال مادرید
کدام ستاره ها در تیم رئال مادرید بوده اند؟

14- روبرتو کارلوس

موشک برزیلی بین سال های 1996 تا 2007 برای رئال مادرید بازی نمود.

برای یک دهه صاحب بی چون و چرای سمت چپ رئال مادرید محسوب می شد، و 3 بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و به عنوان یکی از برترین مدافعان چپ تاریخ فوتبال به حساب می آید.

13- خوانیتو

وی از 1977 تا 1987 برای رئال مادرید بازی نمود. بازیکن پر شوری که طی 401 مسابقه 121 گل به ثمر رساند و حس و تعصب او نسبت به مادریدیسمو بودن به حدی شدید بود که به ندرت در سایر بازیکنان دیده شده میباشد.

خوانیتو به شکل غم انگیزی طی یک سانحه رانندگی در سال 1992 درگذشت، ولی در دقیقه ‘7 پایان بازی ها هواداران رئال مادرید از او یاد می کنند.(باشگاه رئال مادرید )

12- سانتیانا

دوران حضور او در مادرید به 1971 تا 1988 بر میگردد. یکی از برترین سر زن های تاریخ فوتبال که توانایی او در نبرد های هوایی باعث برتری او نسبت به سایر مهاجمان تیم شده بود، و آمار فوق العاده و تحسین برانگیز 290 گل برای رئال مادرید را دارد.

سانتیانا

ستارگان قدیمی تیم رئال مادرید

11- آمانسیو

بین سال های 1962 تا 1976 برای رئال مادرید به میدان رفت. این جادوگر در دهه 70 و 80 گل ها و فوتبال فوق العاده ای برای رئال مادرید به ارمغان آورد.

او 155 بار گلزنی نمود و یک بار همراه با لوس بلانکوس قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد.

10- امیلیو بوتراگوئنو

1983 تا 1995 برای لوس بلانکوس توپ زد. بازی او تماشایی بود. بوتراگوئنو در کارنامه درخشان خود جادو و استعداد را با گل ها ترکیب می نمود. تنها نکته منفی؟ او بدون قهرمانی در اروپا رئال مادرید را ترک نمود.

9- پیری

از 1964 تا 1980 پیراهن رئال مادرید را به تن نمود. او یک مدافع، هافبک و حتی در مواقع نیاز و لازم مهاجم بود، پیری بازیکن منحصر به فردی بود که توانایی بازی در پست های مختلفی را داشت و 561 بازی رسمی برای قو های سفید به میدان رفت.

پیری
بازیکنان حرفه ای تیم فوتبال رئال مادرید
ستارگان برتر رئال مادرید

رئال مادرید

8- فرناندو هیه رو

1989 تا 2003 بازیکن رئال مادرید بود. مدافع فوق العاده و بزرگی که توانایی گلزنی هم داشت و 127 بار برای رئال مادرید گلزنی نمود، و در پست خود دید شگفت انگیزی هم داشت.

او طی دوران به یاد ماندنی اش در باشگاه سه عنوان قهرمانی اروپا و پنج قهرمانی لالیگا به دست آورد.

7- فرانس پوشکاش

بین سال های 1958 تا 1967 برای رئال مادرید توپ زد.

این بازیکن فوق العاده مجارستانی هنگامی به رئال مادرید پیوست 30 ساله بود، ولی طی 262 بازی 242 گل برای این تیم به ثمر رساند و سه قهرمانی اروپا همراه با لوس بلانکوس به دست آورد.

فرانس پوشکاش

ستاره های تیم فوتبال رئال مادرید

6- ایکر کاسیاس

از 1999 تا 2015 از دروازه رئال مادرید محافظت نمود.

بزرگترین دروازه بان تاریخ باشگاه رئال مادرید به شمار می رود، ایکر به شکلی فوق العاده و درخشان از دروازه کهکشانی ها محافظت نمود و در نهمین قهرمانی اروپایی رئال مادرید (لا نوونا) یک قهرمان بود، و سه بار قهرمانی چمپیونزلیگ را تجربه نمود.

5- کریستیانو رونالدو

او به عنوان یکی از برترین بازیکنان دنیا از منچستر یونایتد به سانتیاگو برنابئو منتقل شد، ولی او به آن راضی نبود و تصمیم گرفت تا در رئال مادرید به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد.

او در حالا حاضر برترین گلزن تاریخ باشگاه رئال مادرید محسوب میشود و سه توپ طلا را هم به نام خود درج کرده میباشد.

4- زین الدین زیدان

سرمربی کنونی رئال مادرید بین سال های 2001 تا 2006 با پیراهن سفید این تیم بازی نمود.

برترین سال های دوران بازی خود را برای رئال مادرید انجام داد.

بازی او قشنگ، قاطع، جذاب و دیدنی بود و برنابئو را با فوتبال خود فتح نمود.

گل او در فینال گلاسکو که باعث قهرمانی سال 2002 چمپیونزلیگ شد، برای همیشه در خاطر هواداران رئال مادرید خواهد ماند.

زین الدین زیدان

زیدان به عنوان بازیکن رئال مادرید

3- پاکو خنتو

اسطوره رئال مادرید بین سال های 1953 تا 1971 برای این تیم بازی نمود.

اغلب هنگامی مردم در مورد بزرگترین بازیکنان تاریخ رئال مادرید صحبت می کنند، او را فراموش می کنند.

کسی که عملاً پایان دوران بازی خود را وقف این باشگاه نمود و 6 قهرمانی اروپا همراه با رئال مادرید به دست آورد، اعداد و ارقامی که حتی پس از بازنشستگی وی هم کسی قادر به برابری با آنان نشده میباشد.

2- رائول گونزالس

مرد محبوب برنابئو از 1994 تا 2010 با پیراهن تیم درخشید.

نخستین بازی خود با پیراهن رئال مادرید را به عنوان یک نوجوان انجام داد و در نهایت تا اسطوره شدن قبل رفت.

مهاجم سابق تیم ملی اسپانیا سه قهرمانی اروپا به دست آورد و در دو فینال موفق به گلزنی شد.

او در لیست برترین گلزنان تاریخ باشگاه شخص دوم میباشد.

1- آلفردو دی استفانو

بین سال های 1953 تا 1964 برای رئال مادرید افتخار آفرینی نمود. نخستین فوتبالیست سبک ‘توتال فوتبال’ که با استعداد خود یک دهه برای رئال مادرید درخشید.

او در آن وقت پنج قهرمانی اروپا به دست آورد و 8 بار قهرمان لالیگا شد و طی 396 بازی 308 گل به ثمر رساند.

رئال مادرید

آلفردو دی استفانو

قهرمانی های رئال مادرید در گذشته
هواداران رئال مادرید

در اکثر بازیها خانگی تیم، اکثریت هواداران را افرادی تشکیل می بدهند که «دارندگان بلیط سالانه» هستند که به طور میانگین، 68٬670 هزار هوادار در هر بازی میشوند.(باشگاه رئال مادرید )

برای تبدیل شدن به یکی از این هواداران، نفر میبایست به یکی از اعضای باشگاه تبدیل شود که برای این کار میبایست عضو یکی از 1800 گروه رسمی که حامی باشگاه هستند، شود که این گروه ها در اسپانیا و سایر نقاط جهان هستند.

رئالی ها دارای رکورد بیشترین میزان تماشاچی در تاریخ اسپانیا هستند به طور میانگین، برای هر بازی تیم، 65٬000 هزار هوادار به ورزشگاه می آید.

در فصل 05–2004، آن ها با میانگین 71٬900 شخص، در رده دوم بهترین ها قرار گرفتند.

طرفداران

هواداران تیم فوتبال رئال مادرید اسپانیا
وضعیت آماری تیم رئال مادرید

رکورد بیشترین تعداد حضور

رائول دارای رکورد بیشترین تعداد حضور در رئال میباشد.

رائول از سال 1994 تا آوریل سال 2010 در 741 بازی برای رئال مادرید حضور داشته میباشد.

مانوئل سانچز با 711 بازی در رده دوم بیشترین تعداد بازی در تیم میباشد. در درون دروازه هم، ایکر کاسیاس با 654 حضور در درون دروازه تیم، رکورددار میباشد.

رکورد بیشترین گل

رکورد بیشترین گل زده هم در اختیار رائول بود. وی با زدن 323 گل در 741 حضور خود در رئال، رکورددار بود.

ولی در حالا حاضر کریستیانو رونالدو با زدن 359 گل این رکورد را از آن خود نمود.

هم چنین 4 بازیکن دیگر هستند که بیشتر از 200 گل برای رئال به ثمر رساندند.

رکورد رائول در تیم رئال مادرید

آلفردو دی استفانو (1953 تا 1964)، کارلوس سانتیانا (1971 تا 1988)، فرانس پوشکاش (1958 تا 1966) و هوگو سانچز (1985 تا 1992) کسانی هستند که بیشتر از 200 گل برای این تیم زدند.

هم چنین سانچز با زدن 38 گل در لیگ سال 90-1989، تا سال 2010، دارای بیشترین تعداد گل زده در یک فصل و در مسابقات لیگ بود که کریستیانو رونالدو با زدن 40 گل در یک فصل، رکورد وی را شکست و رکورد بیشترین گل زده در یک فصل لالیگا را به نام خود درج نمود.

هم چنین 49 گل زده دی استفانو در 58 بازی اروپایی، تا چند دهه بیشترین تعداد گل زده در رقابت های اروپایی بود که آن را اول رائول در سال 2005 شکست و بعدا در سال 2011، رونالدو با زدن 53 گل در در 54 مسابقه، مجددا این رکورد را شکست و رکورد جدیدی بنام خود درج نمود.

سریع ترین گل تاریخ باشگاه را هم رونالدو برزیلی در دسامبر 2003 و بازی برابر اتلتیکو مادرید و در ثانیه 15 به ثمر رساند.

رئال مادرید

رونالدو برزیلی

رکورد رونالدو برزیلی در تیم رئال مادرید

آمار رئال مادرید در لیگ

از زمانی که آمارها به طور دقیق محاسبه میشوند، رکورد بیشترین حضور تماشاگر، مربوط به یک بازی جام حذفی در سال 2006 میباشد که 83٬329 هوادار در ورزشگاه در حالی حضور داشتند که گنجایش سانتایگو برنابئو، حدود 3 هزار شخص کمتر از آن بود.

میانگین تعداد تماشاچیان تیم هم در فصل 08-2007 به 76٬234 شخص رسید که در کل لیگ های اروپایی در آن فصل، یک رکورد بود.

رتالی ها هم چنین با کسب 31 عنوان قهرمانی (تا فصل 08-2007) رکوردار تعداد قهرمانی در لیگ اسپانیا هستند.

هم چنین آنان دوبار و در سال های 1960 تا 1965 و 1985 تا 1990 5 بار متوالی قهرمان لیگ اسپانیا شدند که در این مورد هم رکوردار هستند.

هم چنین اعضای این تیم از 17 فوریه 1957 تا 7 مارس 1965، در 127 بازی رسمی شکست نخوردند که در لالیگا یک رکورد میباشد.

لالیگا

تعداد قهرمانی های تیم رئال مادرید

بیشترین گل برای رئال مادرید در الکلاسیکو:

آلفردو دی استفانو با 18 بار گلزنی در الکلاسیکو، در میان بازیکنان رئال مادرید رکورددار است، در حالی که رونالدو 16 بار گلزنی کرده است.

بیشترین بازی برای رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا:

رونالدو تاکنون 140 بار در لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفته است که 84 بازی آن با پیراهن رئال مادرید بوده است.

این در حالیست که ایکر کاسیاس با 152 بازی با پیراهن رئال مادرید رکورددار است و رکوردش دست نیافتنی به پیشنهاد می رسد.

ایکر کاسیاس

رکورد دار بیشترین بازی در رئال مادرید

سریعترین گل تاریخ رئال مادرید:

ایوان زامورانو ستاره شیلیایی سابق رئال مادرید با گلزنی در ثانیه 12 مقابل سویا در سپتامبر 1994، سریعترین گل تاریخ رئال مادرید را به ثمر رسانده میباشد.

رکورددار بازی برای رئال مادرید در لالیگا در میان بازیکنان خارجی:

روبرتو کارلوس مدافع برزیلی رئال مادرید موفق شد 370 بار پیراهن این تیم را در لالیگا بپوشد، در حالی که رکورد کنونی رونالدو 260 بازی میباشد.

روبرتو کارلوس

رکورد دار بازیکن خارجی رئال مادرید

خرید و فروش بازیکن در رئال مادرید

در ژوئن 2009 باشگاه رکورد گران هزینه ترین خرید تاریخ فوتبال -که در اختیار خودش بود- را شکست.

آنان با پرداخت 96 میلیون یورو (131٫5 میلیون دلار-80 میلیون پوند) به باشگاه منچستر یونایتد، کریستیانو رونالدو را خریدند.

رکور قبلی که 76 میلیون یورو (بیش از 100 میلیون دلار-48٫5 میلیون پوند) بود، برای خرید زین الدین زیدان از تیم یوونتوس و در سال 2001 پرداخت شده بود که تا قبل از خرید کاکا، گران هزینه ترین خرید تاریخ فوتبال بود.

البته خرید کاکا از آ. ث. میلان هم تنها چند روز در صدر گران هزینه ترین خریدها بود چراکه چند روز بعد، کریستیانو به رئال پیوست و رکود کاکا را شکست. (باشگاه رئال مادرید )

رکورد گران هزینه ترین فروش باشگاه هم در دسامبر 2008 و در حالی رخ داد که روبینیو با 47 میلیون یورو (32٫5 میلیون پوند) به تیم منچستر سیتی پیوست.

و بعد از روبینیو در آگوست 2013 مسعود اوزیل با 49 میلیون یورو به آرسنال پیوست تا گرانترین فروش رئال مادرید باشد.

بعد از کریستیانو رونالدو در تابستان 2013 گرت بیل را از تاتنهام به ارزش 91 میلیون یورو خریداری کردند.

گرت بیل

گران ترین خرید تیم رئال مادرید
ورزشگاه رئال مادرید

چامارتین

در سال 1912 بود که تیم به کمپ O’Donnell رفت و به مدت 11 سال، آن جا زمین خانگی تیم محسوب می شد.

بعد از آن تیم به مدت یکسال به ورزشگاه 8 هزار نفری Ciudad Lineal رفت.

بعد از آن اینبار نوبت چامارتین بود که زمین اختصاصی تیم شود.

این ورزشگاه در 17 می1923 و در بازی با نیوکاسل یونایتد برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفت.

ورزشگاهی با گنجایش بیشتر از 22 هزار هوادار تیم که نخستین قهرمانی رئالی ها در لیگ هم در آن به درج رسید.

چامارتین

چامارتین ورزشگاه رئال مادرید

ورزشگاه سانتیاگو برنابئو

پس از آن و در سال 1943 که سانتیاگو برنابئو به عنوان مدیر باشگاه انتخاب شد، تغییری در استادیوم تیم درست نمودن شد.

برنابئو معتقد بود که چامارتین آنقدر که میبایست بزرگ نیست و در حد و اندازه رئال نیست.

به همین دلیل دستور ساخت ورزشگاهی نو را صادر نمود که در 14 دسامبر 1947 افتتاح شد.

این ورزشگاه، همان سانتیاگو برنابئو کنونی میباشد (البته این نام را بعد از مرگ برنابئو در سال 1955 به دست آورد).

اولین بازی که در این ورزشگاه انجام شد، بین رئال مادرید و بلننسه پرتغال بود که با برتری 3-1 سفیدهای مادرید به انتها رسید. اولین کسی که در این ورزشگاه گل زد هم، سابینو باریناگا بود که گل نخست تیمش در همین بازی را زد.

بازسازی ها

ورزشگاه بارها دچار تغییر میزان گنجایش شد.

مثلاً برای اولین بار ورزشگاه در سال 1953 به گنجایش 120 هزار هوادار رسید.

ولی پس از آن بارها گنجایش ورزشگاه کمتر از پیش می شد (آخرین بازی که این اتفاق افتاد، در سال 1998 بود که یوفا اعلام نمود پایان هواداران تیم میبایست بر روی صندلی نشسته باشند).

آخرین بازسازی ورزشگاه هم در سال 2003 روی داد که حدود 5 هزار صندلی دیگر به ورزشگاه افزوده شد تا گنجایشش به 80٬354 شخص برسد.

هم چنین اعلام شده میباشد که قرار میباشد به زودی برای ورزشگاه یک سقف ساخته شود.

برنابئو در سال 1964 میزبان فینال جام ملت های اروپا بود.

در سال 1982، فینال رقابت های جام جهانی در آن برگزار شد.

این ورزشگاه هم چنین میزبان 4 فینال رقابت های اروپایی بوده میباشد.

در سال های 57، 69 و 80 این ورزشگاه میزبان جام اروپایی بود.

در سال 2010 هم فینال لیگ قهرمانان اروپا در آن برگزار شد.

برنابئو داراری ایستگاه مترو مخصوص به خود میباشد که نامش سانیتاگو برنابئوست. در نوامبر 2007 هم این ورزشگاه از راه یوفا 5 ستاره شد (بیشترین میزان دریافت ستاره).

 

سانتیاگو برنابئو

ورزشگاه های تیک فوتبال رئال مادرید

سایر ورزشگاه های رئال مادرید

در می 2006 هم مجموعه ورزشگاه والدبباس بزرگترین مجموعه تفریحی ورزشی دنیا و ورزشگاه آلفردو دی استفانو افتتاح شد که در نزدیکی مکانی قرار دارد که تیم در آن معمولاً تمرین میکند.

نخستین بازی انجام شده در آن هم بین رئال مادرید و Stade de Reims برگزار شد که یادآور فینال جام اروپایی در سال 1956 بود.

رئالی ها آن بازی را با 6 گل سرخیو راموس، آنتونیو کاسانو (2 گل)، روبرتو سولدادو (2 گل) و خواردو با برد پشت سر گذاشتند.

والدبباس

وادبباس از ورزشگاه های رئال مادرید

رئال مادرید

رئال مادرید در ال کلاسیکو

به دیدار بارسلونا و رئال مادرید ال کلاسیکو می گویند.

از اول این دو تیم به عنوان نماینده دو منطقه و شهر رقیب، کاتالونیا و کاستیل شناخته میشوند.

این رقابت بازتابی از تنش های فرهنگی و سیاسی میان دو منطقه میباشد که از جنگ داخلی اسپانیا نشئت میگیرد.

در مدت دیکتاتوری پریمو ده ریورا و بخصوص فرانسیسکو فرانکو (1939-1975) تمامی فرهنگ های محلی مورد سرکوب قرار گرفتند و تمام زبان های رایج در اسپانیا جز کاستیلایی ممنوع اعلام شدند.(باشگاه رئال مادرید )

مردم کاتالان به یک نماد برای ابراز آزادی خواهی نیاز داشتند و بارسا تبدیل به فراتر از یک باشگاه برای کاتالان ها شد.

به گفتهٔ مانوئل واسکس مونتالبان، پیوستن به بارسلونا برترین راه برای کاتالان ها بود تا هویت خود را نشان بدهند، این راه نسبت به پیوستن به جنبش های ضد فرانکو کم قیمت تر بود و امکان ابراز مخالفت را به آن ها می داد.

از سوی دیگر رئال مادرید در بسیاری از موارد به عنوان تجسمی از تمرکز ظلم حاکمیت، رژیم فاشیستی و فراتر از آن بود.

(سانتیاگو برنابئو که ورزشگاه رئال به نام اوست از افرادیست که علیه ملی گرایی فرانکو جنگید.)

به هر شکل در طول جنگ داخلی اسپانیا، اعضای هر دوتیم نظیر جوزپ سانیول و رافائل سانچز گوئرا متحمل آسیب هایی از سوی هواداران فرانکو شدند.

در دهه 1950، زمانیکه بحث انتقال آلفردو دی استفانو مطرح شد، اختلاف دو باشگاه تشدید یافت.

در نهایت او رئال مادرید را انتخاب نمود و در آن فصل باعث موفقیت آن ها هم شد.

در دهه 1960 هر دو تیم در جام اروپا به مصاف با یکدیگر رفتند که رئال مادرید بوسیله بارسا حذف شد.

هم چنین در آخرین رویارویی دو تیم در سال 2002 که بوسیله رسانه های اسپانیا «رقابت قرن» نام گرفت، بیشتر از 500 میلیون شخص شاهد دیدار دو تیم بودند.

ال کلاسیکو

افتخارات رئال مادرید در ال کلاسیکو

تاریخچه دیدار های ال کلاسیکو :

برد های رئال  93
تساوی دو تیم 48
برد های بارسلونا 90
تعدا گل های رئال  390
تعدا گل های بارسلونا 376
مجموع تعداد بازی ها 231

 

سرویس دات کام

آماده خدمات رسانی در زمینه های درج آگهی رایگان ، آگهی رایگان اینترنتی، آگهی رایگان آنلاین ، تبلیغات اینترنتی رایگان ، تبلیغات رایگان آنلاین و … به شما همراهان عزیز می باشد.

با درج آگهی در سایت سرویس دات کام ، آگهی خود را به مشاهده هزاران کاربر قرار دهید.

————————————————————–

مطالب مرتبط: