سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا : لاکهید اس‌آر-71 با سرعت 4023 کیلومتر بر ساعت سریع‌ترین جنگنده جهان/ رقابت آمریکا، چین و روسیه برای ساخت سریع‌ترین جنگنده‌ها.
10 جنگنده سریع دنیا: لاکهید اس‌آر-71 با سرعت 4023 کیلومتر بر ساعت سریع‌ترین جنگنده جهان/ رقابت آمریکا، چین و روسیه برای ساخت سریع‌ترین جنگنده‌ها

ساخت جنگنده برای تمامی کشورها حائز اهمیت می باشد چرا که قدرت نیروی هوایی آن کشور را تعیین می‌کند. جنگنده‌های لاکهید اس‌آر-71 و وای‌ اف-12، میگ-25 فاکس‌بت، ایکس‌بی-70 والکری، میکویان یه-152 و میگ-31 از جمله سریع‌ترین جنگنده‌های جهان‌اند.

اعتمادآنلاین| مژده اصغرزاده – جنگنده‌ها بر اساس نوع‌شان سرعت‌های متفاوتی دارند. اگر جنگنده‌های کشور شما به اندازه جنگنده‌های دشمن سریع نباشند، عواقب سنگینی در انتظارتان خواهد بود. مهندسان جت همواره در تلاش‌اند که بهتر از دیگری عمل کنند و سریع‌ترین جنگنده‌های ممکن را طراحی کنند.

1- لاکهید اس‌آر-71 بلک‌برد (Lockheed SR-71 Blackbird)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 4023 کیلومتر بر ساعت : The fastest fighters in the world

حداکثر برد پروازی: 5370 کیلومتر

از هر طرفدار هواپیما و جت که بپرسید، حتماً نام اس‌آر-71 بلک‌برد را به شما خواهد گفت. این جت در کلاس خودش نمونه می باشد. جت بلک‌برد رکورد زمانی سریع‌ترین جت را دارد و برای طراحی، عملکرد و مانور‌پذیری عالی جوایز زیادی دریافت کرده می باشد.

اس‌آر-71 یک جنگنده رادارگریز می باشد و کمتر دیده می‌شود. تنها جت نظامی‌ای که نزدیک به این جت باشد ام‌آی‌جی-25 فاکس‌بت شوروی می باشد. این جنگنده برای برابری با جت‌های جنگنده زمان خود سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشته می باشد.

2- لاکهید وای‌اف-12 (The Lockheed YF-12)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 3661 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 4828 کیلومتر

لاکهید وای‌اف-12 لایق جایگاهی می باشد که در آن قرار دارد. این جنگنده الهام‌بخش اس‌آر-71 بلک‌برد افسانه‌ای بود.

وقتی این جنگنده در دهه 60 میلادی تولید شد توانست رکورد جت‌های پیشین را بشکند. ولی برنامه‌های وای‌اف آن‌قدر محرمانه بود که حتی مردم هم نمی‌دانستند این جت اولین آزمایش واقعی تکنولوژی رادارگریز را پشت سر گذاشته می باشد.

ماموریت وای‌اف این بود که با رسیدن به سرعت بیش از سه ماخ فیلم‌های علمی‌تخیلی را به حقیقت تبدیل کند.

3- میگ-25 فاکس‌بت (The MiG-25 Foxbat)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 3492 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 1730 کیلومتر

فانتوم اف-4 ناتو خطرناک‌ترین جنگنده هوایی جهان بود، اما اتحادیه جماهیر شوروی برای این جنگنده رقیبی ساخت که نامش میگ-25 فاکس‌بت بود.

همان‌طور که معلوم می باشد، فاکس‌بت برای رسیدن به نهایت سرعت و مانور‌پذیری خارق‌العاده طراحی و ساخته شد. وقتی میگ-25 در هوا به پرواز درآمد عملاً پوزه جت‌های نیروهای ناتو را به خاک مالید. اف-4 بدون شک در آن روزگار خداوندگار آسمان‌ها بود.

4- نورث امریکن ایکس‌بی-70 والکری (North American XB-70 Valkyrie)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 3299 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 5994 کیلومتر

جنگنده ایکس‌بی-70 علاوه بر عملکرد عالی‌اش یکی از زیباترین و کارآمدترین جنگنده‌هایی می باشد که تاکنون طراحی شده. این جنگنده مرگبارترین بمب‌افکنی می باشد که بشر به چشم خود دیده. سرعت کروز آن تا سه ماخ در ارتفاع حدود 70 هزار پایی می‌رود. این بمب‌افکن ظاهر زیبا و ساختار بال‌های خلاقانه‌ای دارد که باعث شده به معجزه‌ای در صنعت مهندسی تبدیل شود.

اندازه و قطعات ایکس‌بی-70 به گونه‌ای بود که از آن برای آزمایش حمل و نقل با سرعت مافوق‌ صوت استفاده می‌شد.

5- میکویان یه-152 (Mikoyan Ye-152)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 3030 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 1469 کیلومتر

شوروی در زمان جنگ سرد 2 جت جنگنده تک‌موتوره طراحی کرد تا ادعای خود را برای برتری در سرعت هوایی ثابت کند. هدف از ساخت این جت‌ها این بود که ببینند چه محدودیت‌هایی در رکورد سرعت هوایی در جهان وجود دارد.

اتحادیه جماهیر شوروی در آن زمان دریافت که خانواده جنگنده‌های Ye-150 بهتر می باشد با 2 موتور کار کنند تا یکی. این ایده باعث شد مدل Ye-152A به عنوان R-11 جتی با موتور توربوی دوگانه مورد استفاده قرار گیرد و ثابت شود که این مدل قابل‌ اطمینان‌تر از مدل‌های دیگر می باشد. مدل Ye-152A از لحاظ مقاومت در برابر مشکلات پرواز با سرعت مافوق صوت بهتر از مدل پیشین خود تجهیز شد.

6- میکویان میگ-31 فاکس‌هاوند (Mikoyan MIG-31 Foxhound)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 2993 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 1448 کیلومتر

میگ-31 در سال 1977 ساخته شد و با رکورد پرواز در 123 هزار و 530 پایی باعث تعجب همگان شد. این جنگنده به صورت همزمان رکورد دیگری هم زد و آن رسیدن به بیشترین ارتفاع در کمترین زمان بود به طوری که در چهار ساعت و 11 دقیقه و 78 ثانیه به ارتفاع 115 هزار پایی رسید.

این رکورد باعث شد شوروی آن زمان از جت میگ-31 به عنوان جنگنده اصلی خود استفاده کند. همچنین این جنگنده اولین جنگنده از نسل خویش بود که توان دستیابی به رادار برای شناسایی و رهگیری جنگنده‌های رادارگریز را داشت. انتظار می‌رود میگ-31 روسی تا سال 2030 در خدمت ارتش روسیه باشد.

7- کانوایر اف-106 (Convair F-106)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 2455 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 2962 کیلومتر

اف-106 گونه نادری از اولین نسل جت‌های جنگنده می باشد. این جنگنده به رغم جایگاه افسانه‌ای خود آخرین جتی می باشد که در مبارزه‌های هوایی به خاطر سرعتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. اف-106 باعث ارتقای فانتوم اف-4 شد، به طوری که فانتوم توانست تکنولوژی رادار بهتری بیابد و سلاح‌های بیشتری را حمل کند.

8- اف-4 فانتوم 2 (F-4 Phantom II)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 2368 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 2599 کیلومتر

مدل مک‌دانل داگلاس اف-4 فانتوم واقعاً یک افسانه می باشد. مبارزه این جنگنده از جنگ ویتنام تاکنون نشان داده اف-4 حریف قدری می باشد.

اف-4 در اوایل دهه 60 میلادی طراحی شد و خیلی زود انتها رکوردهای سرعت را شکست. این جنگنده آن‌قدر قوی عمل می‌کرد که از انتها جت‌های دشمن پیشی می‌گرفت و آنها را شکست می‌داد.

9- داسو میراژ 2000 (Dassault Mirage 2000)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 2338 کیلومتر بر ساعت

حداکثر برد پروازی: 1480 کیلومتر

میراژ 2000 هم جنگنده چندمنظوره‌ای می باشد که داسو در فرانسه آن را ساخت. فرانسه با دیدن جنگ‌های هوایی در کشورهای دیگر لازم دانست تا جنگنده‌ای بسازد که بتواند در میدان مبارزه خودنمایی کند. این ایده منجر به طراحی و ساخت میراژ 2000 ان (Mirage 2000N) و 2000 دی شد.

10- چنگدو جِی-10 (Chengdu J-10)

سریعترین جنگنده های دنیا

سریعترین جنگنده های دنیا

بیشترین سرعت: 2335 کیلومتر بر ساعت

چنگدو جی-10 جنگنده چندمنظوره چینی می باشد که ناتو به آن مرغ آتش (Firebird) می‌گوید. این جنگنده چینی سریع‌ترین مبارز هوایی می باشد و در نیروی هوایی به کار گرفته می‌شود. شرکت هواپیمایی چنگدو کار طراحی و تولید جی-10 را بر عهده داشت.

جنگنده چنگدو در سال 1998 آزمایش و سال 2003 وارد نیروی هوایی شد. چنگدو تا امروز هم سریع‌ترین و معروف‌ترین جنگنده چین محسوب می‌شود.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

بیوگرافی کریستیانو رونالدو

بهترین گوشی های دنیا

پر سرعت ترین قطار جهان

سریع ترین جانوران جهان

قیمتی ترین وسایل جهان را بشناسید.

خطرناک‌ترین جانداران جهان

منظومه شمسی