شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی : دریچه‌ای به دنیای جذاب خودروهای ایتالیایی! محصول های مازراتی جزو آن دسته از معدود اتومبیل‌های اسپرت رده ابتدا جهانی هستند که موفق شدند تا در برهه‌ای وقت، تایرهایشان را با پلاک ملی و مجوز دائمی، بر سطح آسفالت جاده‌های ایران قرار بدهند.

مازراتی گرن کابریو، گرن توریسمو، گیبلی و کواتروپورته از جمله مدل‌های این خودروساز لوکس ایتالیایی هستند که تجربه حضور در ایران را پیدا کردند.

علاوه بر توانایی فنی فوق‌العاده و چالاکی به طور کامل درخور، صدای برخاسته از اگزوز آنان همواره سرها را به سوی این موجودات درنده برمی‌گرداند؛ هیجان و سرزندگی نهفته در غرش اگزوز خودروهای مازراتی همواره روح عاشقان دنیای اتومبیل را جلا بخشیده و هیجانی تکرار نشدنی درونشان به وجود می‌آورد.

در این مطلب قصد داریم تا به تاریخچه برند پرآوازه ایتالیایی مازراتی پرداخته و نگاهی به ویژگی‌های برخی از معروف‌ترین محصول های آن در ایران و جهان بیندازیم.

تاریخچه مازراتی از گذشته تا امروز : Maserati

شرکت مازراتی در سال ۱۹۱۴ بوسیله آلفیری مازراتی در شهر بولونیا ایتالیا تاسیس شد و از آن وقت تاکنون نقش مهمی در توسعه اتومبیل‌های اسپرت و طراحی خودروهای پرتوان مسابقه‌ای و شهری بر عهده داشته میباشد. این شرکت در واقع بوسیله پسران خانواده مازراتی بنیان نهاده شد و جان گرفت.

آنان فرزندان کارولینا روسی و رودولفو مازراتی هستند که پسر ابتدا خانواده یعنی کارلو در سال ۱۸۸۱ متولد شد. بیندو و آلفیری هم به ترتیب در سال‌های ۱8۸۳ و ۱۸۸۵ میلادی پا به این دنیا گذاشتند.

با این حالا آلفیری چند ماه پس از تولد از دنیا رفت و پدر و مادر تصمیم گرفتند تا پسر بعدی خود را که در سال ۱۸۸۷ متولد شد، با این اسم نام‌گذاری کنند. 3 فرزند دیگر یعنی ماریو، اتوره و ارنستو هم طی دهه ۱۸۹۰ میلادی به دنیا آمدند.

کلیه برادران مازراتی به کارهای مهندسی و تولید خودرو مشغول شدند؛ البته ماریو نقاش و هنرمند بود و طراحی لوگوی اولیه مثلثی شکل مازراتی بوسیله او انجام شد.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

کارخانه دوچرخه‌سازی

کارلو که برادر بزرگ‌تر هم بود، زودتر از بقیه برادران مازراتی وارد زمینه کارهای صنعتی شد و آغاز بکار در کارخانه دوچرخه‌سازی آفوری در نزدیکی شهر میلان نمود. او که در زمینه تولید موتور های احتراقی هم فعال بود، 1 پیشرانه تک سیلندر برای 1 3 چرخه قدیمی ساخت.

هم چنین برخی مدل‌های دوچرخه موتوردار هم در کارخانه کارچانو ساخته شدند که طراحی موتور آنان بوسیله کارلو مازراتی گونه گرفته بود. رکورد سرعت دوچرخه موتوردار مذکور تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت هم می‌رسید.

تعطیلی کارخانه کارچانو

در سال ۱۹۰۱ و پس از تعطیلی کارخانه کارچانو، کارلو مازراتی اول به فیات و بعدا به ایزوتا فراسکینی رفت و در آن جا به عنوان مکانیک و راننده تست خودروها مشغول بکار شد. طی این مدت توانست برادر ۱۶ ساله‌اش یعنی آلفیری را هم در استخدام بکند.

او هم چنین به همراه برادرش اتوره موفق شد کارگاه تولید ترانسفورماتورهای ولتاژ بالا و ولتاژ پایین برای خودرو را تاسیس بکند. متاسفانه کارلو مازراتی در ۲۹ سالگی درگذشت و برادرش آلفیری به عنوان تکنسین و راننده خیلی زود به جای برادرش منصوب شد. آلفیری در مسابقات گرند پریکس موفق شد با یک اتومبیل معیوب به مقام چهاردهم دست یابد.

2 برادر دیگرش بیندو و اتوره هم به شرکت ایزوتا پیوسته بودند. در سال ۱۹۱۲ آلفیری مازراتی به همراه برادر خود اتوره به عنوان مسئول مشتریان ایزوتا در بولونیا منصوب شدند. تجربه زیاد آلفیری در زمینه تولید خودروها و رانندگی باعث شد تا وی نهایتا تصمیم به درست کردن شرکتی مستقل برای خود و برادرانش گیرد.

پایگاه مستقل شرکت آلفیری مازراتی

بنابراین طی سال ۱۹۱۴ در منطقه ویادپیولی در ناحیه مرکزی شهر بولونیا 1 دفتر اجاره نمود که نهایتا این جا به نخستین پایگاه مستقل شرکت آلفیری مازراتی تبدیل شد.

پس از جنگ جهانی ابتدا شرکت مازراتی از ویادپیولی به اطراف شهر بولونیا نقل جا نمود. آلفیری که همچنان به عنوان راننده هم در برخی مسابقات شرکت می‌کرد، در سال ۱۹۲۶ شرکت دیاتو را ترک کرد و خودروی تیپ ۲۶ یعنی نخستین محصول مازراتی را تولید نمود.

این خودرو در مسابقات تارگا فلوریو با رانندگی آلفیری مازراتی توانست مقام ابتدا در کلاس خود را کسب بکند. سال ۱۹۲۷ هم خودرو تیپ ۲۶بی برای آلفیری حادثه آفرید ولی با این حالا وی موفق شد تا جایزه قهرمانی سازندگان ایتالیا را در این سال از آن خود بکند.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

مازراتی v4

سال ۱۹۲۹ بود که شرکت آلفیری مازراتی خودرو v4 را با موتور ۱۶ سیلندر ساخت و آن را در گرندپری ایتالیا رونمایی نمود که موفق شد رکورد سرعت ۲۴۶.069 کیلومتر بر ساعت را درج بکند. این رکوردزنی باعث معروفیت هر چه بیش شرکت مازراتی شد و توسعه فعالیت‌های آن را به دنبال داشت.

نهایتا آلفیری مازراتی در سال ۱۹۳۲ از دنیا رفت و مراسم باشکوهی در شهر بولونیا برای تشییع پیکر وی برگزار شد. با مرگ آلفیری، بیندو هم از شرکت ایزوتا بیرون آمد و به ما همکاری 2 برادرش ارنستو و اتوره به تداوم فعالیت‌های مازراتی رونق بخشید. در سال ۱۹۳۷ 3 برادر مازراتی سهام خود را به شرکت آدولفو اورسی واگذار کردند ولی همچنان به عنوان مهندس در شرکت به فعالیت خود ادامه دادند.

مازراتی تا مدتی بعد هم همچنان به تولید خودروهای مسابقه‌ای می‌پرداخت و در مسابقات رالی هم حضور نسبتا موفقی را تجربه نمود. مازراتی در برابر شرکت‌های بزرگ خودروساز آلمانی مانند مرسدس بنز و اتو یونیون طی سال‌های ۱۹۳۹ و ۱۹۴۰ موفقیت‌های زیادی را به دست آورد. در مسابقات رالی هم مدل سی تی اف۸ مازراتی موفق به کسب عنوان ابتدا شد.

پس از آغاز جنگ جهانی دوم، کمپانی مازراتی وارد عرصه تولید محصول های نظامی شد و اتومبیل وی۱۶ را برای رهبر ایتالیا یعنی موسیلینی تولید نمود. پس از انتها جنگ هم خودروهای سری E6 روانه بازار شدند.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

5000GT

این روند تداوم یافت تا آنکه مازراتی پس از سال ۱۹۵۷ از تمرکز خود بر ساخت خودروهای مسابقه‌ای کاست و به سمت تولید محصولاتی غیرمسابقه‌ای رفت و در این راستا مازراتی ۳۵۰۰ را تولید نمود که بدنه آن تماما از جنس آلومینیوم ساخته شده بود. مازراتی 5000GT هم با پیشرانه ۸ سیلندر طی سال ۱۹۵۸ از سوی این شرکت به بازار عرضه شد.

هم چنین مازراتی سبرینگ و مازراتی میسترال 2 محصول دیگری بودند که طی سال‌های ۶۲ و ۶۳ قرن بیستم میلادی به دست مشتریان رسیدند. نهایتا در سال ۱۹۶۳ اولین اتومبیل 4 درب مازراتی یعنی مدل معروف کواتروپورته از سوی این شرکت به دست مشتریان رسید. نسل ابتدا مازراتی گیبلی هم طی سال ۱۹۶۷ بصورت 2 سرنشین طراحی شد.

در سال ۱۹۶۸ شرکت فرانسوی سیتروئن مالکیت مازراتی را بر عهده گرفت و محصولاتی مانند مازراتی ایندی، مازراتی بورا، مراک، کمسین و مازراتی کواتروپورته۲ تحت مدیریت کمپانی فرانسوی راهی بازار شدند. ولی با آغاز بحران نفتی در سال ۱۹۷۳ و پس از گران شدن هزینه سوخت، توسعه محصول های نسبتاً پرمصرف و پرتوان شرکت مازراتی هم متوقف شد.

مالک آن یعنی کمپانی فرانسوی سیتروئن تا آستانه ورشکستگی قبل رفت. در این هنگام کمپانی پژو وارد میدان شد و مالکیت سیتروئن را در سال ۱۹۷۵ از آن خود نمود. بر اساس تصمیم مدیران نو، مازراتی به شرکت بنلی از زیرمجموعه‌های دتوماسو فروخته شد.

مازراتی شامان و گیبلی2

مازراتی بای توربو و کاریف در این دوره به تولید رسیدند. مازراتی شامان و گیبلی2 هم طی سال‌های ۱۹۹۰ و ۹۲ راهی بازار شدند. در این بین کمپانی کرایسلر بخشی از سهام مازراتی را خریداری نمود و یکی 2 مدل را با همکاری این شرکت توسعه داد که البته به دلیل ورشکستگی مالی کرایسلر در آن دوران، هیچ‌گاه روی خط تولید قرار نگرفتند.

شرکت مازراتی از سال ۱۹۹۳ به مالکیت فیات درآمد. مازراتی ۳۲۰۰ جی تی، مازراتی کوپه و مازراتی اسپایدر محصولاتی بودند که تحت مالکیت فیات بوسیله مازراتی وارد بازار شدند. پس از سال ۲۰۰۲ هم نسل ابتدا گرن توریزمو به سبد محصول های مازراتی اضافه شد.

در سال ۱۹۹۷ شرکت مازراتی به فیات اتومبیلز واگذار شد و او هم ۵۰ درصد از سهام خود را به شرکت فراری فروخت؛ ناگفته نماند تمامی این شرکت‌ها زیرشاخه‌های کمپانی اعظم فیات به حساب می‌آیند.

از آن وقت تاکنون هم محصول های جذابی از مازراتی روانه میدان شده که طی دهه ۹۰ شمسی برخی از جذاب‌ترین آنان روانه بازار کشورمان هم شدند و در ادامه به معرفی اجمالی آنان خواهیم پرداخت.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

پدیده‌ای لوکس بنام مازراتی کواتروپورته

نسل ششم مازراتی کواتروپورته در قالب مدل‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به بازار کشورمان راه پیدا نمود که نظرات بسیاری را به سوی خود جلب نمود و برخی هیاهوها را با خود به ایران آورد. این سدان بزرگ لوکس قوای محرکه خود را مدیون 1 پیشرانه 8 سیلندر تویین توربوشارژ به حجم ۳.۸ میباشد.

توان خروجی موتور مازراتی کواتروپورته برابر ۵۲۳ اسب بخار قدرت و ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور میباشد. شتاب صفر تا صد این سدان ایتالیایی برابر ۴.۷ ثانیه بوده و بیشینه سرعت آن به رقم ۳۰۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. مصرف سوخت ترکیبی مازراتی کواتروپورته ۱۹۰۰ کیلوگرمی هم برابر با ۱۱.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود.

این خودرو در 3 تیپ ساده، S و GTS مهمان جاده‌های ایران شده که از جمله مهم ترین امکانات آن می‌توان به سیستم تعلیق اسپرت، قابلیت کاهش ارتفاع، کروز کنترل، کنترل کشش و پایداری، فرمان برقی 4 حالته، پدال شیفتر، سیستم صوتی با 15 اسپیکر و توان ۱۲۸۰ وات، نمایشگر ۸.۴ اینچی، دوربین عقب، ۶ عدد کیسه هوا، تهویه اتوماتیک چهارگانه، صندلی‌های برقی ۸ حالته، صندلی عقب با تنظیم برقی، گرمکن – سردکن و ماساژور صندلی‌ها، صندوق برقی عقب، آینه‌های تاشونده برقی با گرمکن، سانروف و غیره اشاره نمود.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

شاهکاری از مازراتی و پینین فارینا، گرند توریسمو

این کوپه لوکس در قالب مدل‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به کشورمان راه پیدا نمود. مدل‌های وارداتی به ایران از نوع نسل ابتدا این خودرو هستند که به 1 پیشرانه ۸ سیلندر ۴.۷ لیتری و جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک 2 کلاچه مجهز شدند. توان پیشرانه مازراتی گرند توریسمو برابر با ۴۴۴ اسب بخار بوده و بیشینه گشتاور این موتور به رقم ۵۱۰ نیوتن متر می‌رسد.

مازراتی گرند توریسمو قادر میباشد ظرف مدت وقت ۴.۸۵ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد. حداکثر سرعت این کوپه ایتالیایی هم ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت بوده و مصرف سوخت ترکیبی آنکه زیاد رقم بالایی هم هست، معادل ۱۴.۳ لیتر در 100 کیلومتر ارزیابی شده میباشد.

از جمله شاخص‌ترین امکانات موجود در این کوپه لوکس ایتالیایی ۱۷۷۰ کیلوگرمی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: کروز کنترل، کنترل کشش و پایداری، تعلیق الکترونیکی، کیت ترمز برمبو، ارتفاع نور اتومات، فرمان برقی چهارحالته حساس به سرعت، پدال شیفتر، سیستم پخش با ۱۱ اسپیکر، نمایشگر ۷ اینچی، ۶ عدد کیسه هوا، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه، صندلی‌های راننده با تنظیمات ۱۰ حالته برقی، گرمکن صندلی جلو، آینه‌های تاشونده برقی با گرمکن، سیستم اگزوز ام سی، کیت بدنه فیبر کربن.

شرکت مازراتی

مازراتی گرن کابریو

این محصول از سال ۲۰۱۰ وارد سبد خودروساز ایتالیایی شده و در قالب مدل‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ به کشورمان راه یافت که مورد توجه اقشار فوق ثروتمند ایرانی قرار گرفت. مازراتی گرن کابریو نیروی خود را از پیشرانه ۸ سیلندر ۴.۷ لیتری به قدرت ۴۶۰ اسب بخار و ۵۲۰ نیوتن متر گشتاور دریافت می‌کند.

توان حاصل از پیشرانه این خودرو ۱۹۷۳ کیلوگرمی بوسیله 1 گیربکس ۶ سرعته 2 کلاچه زد اف به سوی چرخ‌های عقب منتقل می‌شود.

شتاب صفر تا صد مازراتی گرن کابریو معادل ۴.۹ ثانیه بوده و بیشینه سرعت آن به رقم ۲۹۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. ۱۴.۳ لیتر سوخت هم در هر ۱۰۰ کیلومتر بوسیله گرن کبریو، این کانورتیبل لوکس ایتالیایی مصرف می‌شود.

از جمله شاخص‌ترین امکانات رفاهی ایمنی گرن کابریو می‌توان به کروز کنترل، تعلیق الکترونیکی، رینگ تیتانیومی، کیت ترمز برمبو، چراغ چرخشی، فرمان 4 حالته، پدال شیفتر، سیستم صوتی با ۱۱ اسپیکر، نمایشگر ۷ اینچی، ۶ عدد کیسه هوا، محافظ واژگونی، تهویه اتوماتیک دوگانه، صندلی راننده ده حالته برقی، آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن، سیستم اگزوز ام سی، کیت بدنه فیبر کربن اشاره نمود.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

مازراتی گیبلی

مازراتی گیبلی که در واقع ریشه‌های آن به سال ۱۹۶۷ و تولید مدلی در آن دوران به همین نام برمی‌گردد، از سال ۲۰۱۳ در سبد محصول های شرکت مازراتی جای گرفت. این خودرو که جدید ترین و آخرین محصول مازراتی در ایران به شمار می‌آید.  1 سدان سایز متوسط لوکس میباشد که قوای محرکه خود را مدیون پیشرانه ۶ سیلندر توئین توربوشارژ ۳ لیتری و جعبه دنده ۸ سرعته اتوماتیک زد اف میباشد.

قدرت موتور مازراتی گیبلی ۳۲۵ اسب بخار بوده و نهایت گشتاور حاصل از آن به رقم ۵۰۰ نیوتن متر می‌رسد.شتاب صفر تا صد مازراتی گیبلی معادل ۵.۶ ثانیه، مصرف سوخت ترکیبی آن ۹.۶ لیتر در صد کیلومتر و بیشینه سرعت آن ۲۶۳ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

امکانات ماشین مازراتی گیبلی

این اتومبیل ۱۸۱۰ کیلوگرمی از امکاناتی به شرح ذیل برخوردار است: کروز کنترل هوشمند، کنترل ایستایی در سربالایی، کنترل کشش و پایداری، تعلیق الکترونیکی، سنسورهای پارک جلو و عقب، حسگر باران و فشار باد تایر، ترمز ABS و نیروی ترمز EBD، ترمز پارک برقی، دیلایت، اتولایت، نوربالا اتوماتیک، ارتفاع نور اتومات، چراغ شوی، چراغ چرخشی.

فرمان برقی 4 حالته حساس به سرعت، پدال شیفتر، سیستم پخش با ۱۵ اسپیکر و توان ۱۲۸۰ وات، نمایشگر لمسی ۸.۴ اینچی، رهیاب، بلوتوث، USB، نمایشگر هفت اینچی صفحه کیلومترشمار، ۷ عدد کیسه هوا، کمربندهای ایمنی پیش‌کشنده و محدودکننده، پشت سری فعال، ورود بدون کلید، استارت دکمه‌ای، کول باکس، صندلی راننده برقی + حافظه، صندلی سرنشین ۴ حالته برقی، گرمکن صندلی‌های جلو، سردکن صندلی‌های جلو، روکش چرمی صندلی‌ها، آینه وسطالکتروکرومیک، آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن، سانروف و پرده عقب برقی. الکتروکرومیک، آینه‌های جانبی تاشونده برقی با گرمکن، سانروف و پرده عقب برقی.

شرکت مازراتی

شرکت مازراتی

متوقف شدن محصول های مازراتی در ایران

ضروری به ذکر میباشد که پس از اعمال محدودیت بر واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی‌سی به کشورمان، حضور کلیه محصول های مازراتی در ایران متوقف شد و صرفا مدل‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ این خودروها بصورت دسته دوم در ایران حضور دارند که عملکرد سیستم اگزوز آنان در پدید آوردن غرش‌های روح‌نواز مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفته میباشد.

صدای گوش‌نواز برآمده از اگزوزهای دوگانه مازراتی به گونه‌ای میباشد که چیزی شبیه به غرش 1 حیوان درنده مانند پلنگ در هنگام حمله به شکار و یا دفاع از خود در برابر مهاجمان را به پیشنهاد می‌رساند. غرش‌های ممتد با وقفه‌های کوتاه به گونه‌ای میباشد که هر شنونده‌ای‌ را به سوی خود جلب کرده و یکی از معروف‌ترین و زیباترین صداها را در میان خودروهای اسپرت جهان تولید می‌کنند.

به طور خلاصه میبایست گفت که مهیج و گوش‌نواز بودن غرش اگزوز مازراتی چیزی میباشد که در هر خودرویی یافت نمی‌شود و این مهم به یکی از امضاهای اصلی تولیدکنندگان محصول های این شرکت در میان سازندگان خودرو تبدیل شده میباشد.

برای معرفی و تبلیغات کسب و کار ، خدمات و محصولات خود در سایت سرویس دات کام قسمت درج آگهی رایگان را در قسمت بالا و سمت چپ سایت مراجعه فرمایید و آگهی خود را ثبت نمایید . ( تبلیغات رایگان و درج آگهی رایگان در سایت سرویس دات کام )

 

 

مطالب مرتبط :

شرکت آئودی

شرکت لامبورگینی

شرکت بوگاتی

تاریخچه کمپانی پورشه

شرکت پژو

شرکت بی ام دبلیو

شرکت مرسدس بنز

شرکت تسلا